Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Zioła w doniczkach

Jak dbać o zioła w doniczkach?

Kto z nas nie lubi pysznych potraw przyprawionych szczyptą świeżych ziół? Bez tych wyjątkowych dodatków trudno nawet mówić o prawdziwym smaku. Na szczęście wokół nas nie brakuje różnego rodzaju przypraw. Zarówno rodzime, jak i te bardziej egzotyczne mieszanki towarzyszą nam już od dawna. Coraz częściej można je kupić nie tylko na straganie w warzywniaku, ale również w sklepach spożywczych. Minus jest jednak taki, że takie sadzonki rzadko są w stanie przetrwać w naszym domu dłużej. Zamiast tego znacznie lepszym sposobem jest samodzielne sadzenie wybranych gatunków. Jak powinna wyglądać uprawa i w jaki sposób dbać o zioła w doniczkach?

Aromat ziół w każdym domu!

Obecnie bez problemu możemy kupić w sklepach zioła świeże oraz ich suszone odpowiedniki. Znacznie tańszą, przyjemniejszą i zdrowszą metodą jest jednak spróbowanie własnych sił i samodzielna uprawa. Dzięki temu możemy sami wybrać interesujące nas gatunki, a także sprawdzić pochodzenie nasion. Co więcej, otrzymane sadzonki są trwalsze i, przy odpowiedniej pielęgnacji, pozostaną z nami przez cały sezon. Taka praktyka daje ponadto wiele satysfakcji z owoców naszej pracy.

Zaletą samodzielnej uprawy są oczywiście dodatkowe smaki i aromaty, jakie możemy wprowadzić do naszej kuchni. Zioła mają bowiem walory kulinarne, ale jednocześnie także prozdrowotne. Warto przy tym pamiętać, że mamy do wyboru szerokie spektrum możliwości, od swojskiej mięty, po bardziej egzotyczną bazylię. Każda z nich inaczej smakuje i można ją wykorzystywać na różne sposoby, na przykład jako dodatek do potraw i napojów. Warto również pamiętać, że domowa uprawa ziół wcale nie musi być trudna i skomplikowana. Wystarczy poznać kilka przydatnych wskazówek.

Zioła w doniczkach

Zioła w doniczkach w Twojej kuchni? To łatwe!

Choć z pewnością wygodniej jest kupić gotową sadzonkę na straganie, znacznie więcej radości i korzyści przyniesie nam samodzielna uprawa. Jest to także dużo tańsze rozwiązanie, ponieważ jedna doniczka rozmarynu czy szałwi wystarczy nam na wiele zastosowań. Aby jednak móc korzystać z dobrodziejstw świeżych ziół, musimy odpowiednio o nie dbać, aby na dłużej zachowały swoje właściwości i doskonały wygląd.

Na początek musimy wiedzieć, że zioła potrzebują tak naprawdę minimalną ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Wysadzając je z nasion, dobrze jest od razu przygotować większą doniczkę, w której roślina będzie się dobrze czuła. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem będzie naczynie o średnicy 20 centymetrów i głębokości około 15-20 centymetrów. Można także umieścić je w większych skrzynkach. Należy jednak pamiętać wówczas, aby zachować kilkucentymetrowy odstęp pomiędzy sadzonkami. Dobra wiadomość jest taka, że możemy wybrać niemal dowolne naczynie. Sprawdzi się tu zarówno tradycyjna doniczka z tworzywa, jak i ceramika, wiklina, a nawet beton. Wybierając konkretne rozwiązanie, musimy jednak mieć na uwadze, że taki pojemnik musi mieć otwór odprowadzający wodę, aby korzenie nie były zanadto wilgotne. Co więcej, należy również zadbać o odpowiedni drenaż. Na dnie doniczki należy w tym celu umieścić warstwę żwirku lub keramzytu. Dobrze jest także pamiętać, aby od górnej krawędzi zostawić centymetr wolnego miejsca, aby przy podlewaniu woda nie wylewała się poza obręb doniczki.

Zioła w doniczkach kluczowe informacje dla prawidłowej uprawy

Zioła w doniczkach należy systematycznie podlewać. Jest to szczególnie ważne w okresie, kiedy nasze sadzonki dopiero się rozwijają. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne, ale należy przy tym unikać przelewania korzeni. Zbyt duża wilgotność może bowiem sprawić, że roślina będzie słabsza i mniej okazała. Może być również bardziej podatna na ataki szkodników.

Kiedy nasza sadzonka osiągnie już dojrzały wygląd, wystarczy podlewać ją raz dziennie. W okresach silnego nasłonecznienia i upałów można zwiększyć tę aktywność do dwóch razy. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy ziemia w doniczce nie jest jeszcze mokra. Dodatkowym wsparciem będzie również zastosowanie nawozu do ziół. Pomoże on na bieżąco uzupełniać składniki odżywcze dla rośliny. W sklepie ogrodniczym możemy kupić gotowy preparat albo przygotować samodzielnie wyciąg z pokrzywy. Dobrze jest również pamiętać, że śródziemnomorskie gatunki, na przykład bazylia, lawenda czy rozmaryn, nie wymagają dodatkowego wsparcia. Ponieważ w naturalnych warunkach wzrastają one w dość ubogiej glebie, nie potrzebują specjalistycznych nawozów. Przeciwnie, jeśli je zastosujemy, może okazać się, że stracą swoje walory smakowe.

O czym nie wolno zapomnieć?

Uprawiając swoje zioła w doniczkach, musimy także pamiętać, aby na bieżąco usuwać uschnięte liście i łodygi. Dzięki temu rośliny będą się przez cały czas regenerować i wypuszczać nowe pędy. Ogranicza to także ryzyko pojawienia się chorób. Warto przy tym pamiętać, że większość ziół to rośliny jednoroczne. Wszystkie takie sadzonki należy w okolicach listopada usunąć. Z kolei gatunki wieloletnie, na przykład lawendę czy tymianek, najlepiej umieścić w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu. Dobrze jest również podlewać je mniej więcej raz na tydzień. Dzięki temu mają one szansę wzrosnąć w kolejnym roku.

Zioła w doniczkach

Dekoracyjny charakter ziół w doniczkach

Nie wolno także zapominać o tym, że okazałe zioła w doniczkach mogą być jednocześnie świetną ozdobą kuchennego blatu czy parapetu okiennego. Same w sobie doskonale wyglądają, a przy tym pięknie pachną. Aby dodatkowo uwydatnić ich walory estetyczne, możemy umieścić je w ozdobnej osłonce albo w estetycznym koszyku. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą one zdrowo rosły i wspaniale się prezentowały. Po więcej wskazówek florystycznych zapraszamy także do naszej kwiaciarni. Dowiecie się tutaj, jak dbać o rośliny, aby jeszcze piękniej wyglądały. Mamy w ofercie zarówno kwiaty doniczkowe, jak i wiele gatunków ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *