Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

dalie ogrodowe

Dalie ogrodowe – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Kiedy przychodzi na nie sezon, ich fani wypełniają nimi niemal każdą wolną przestrzeń. O czym mowa? O daliach! Te piękne rośliny hoduje się w Polsce od bardzo dawna. Dostępne są one w wielu odmianach, a także wariantach kolorystycznych, co stwarza ogrom możliwości aranżacyjnych w przestrzeni ogrodowej, a także opcji kompozycyjnych w domach i mieszkaniach. Dalie ogrodowe mają w sobie wiele uroku, doskonale prezentują się na rabatach, a co więcej, nie mają wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i jak o nie dbać, aby wyglądały jeszcze lepiej?

Sielskie ogrodowe – ozdoba każdej rabaty

Kwiaty te są znane w Polsce od wielu dekad. Mimo tego, że do niedawna kojarzyły się nam przede wszystkim z wiejskimi ogródkami, coraz częściej goszczą obecnie nawet w bardzo nowoczesnych przestrzeniach zielonych. Są to jedne z najpiękniejszych roślin w sezonie wiosenno-letnim. Ogromny atut stanowi również fakt, że występują one w różnych odmianach, różniących się między sobą w zakresie formy, ale także koloru. Dzięki temu ten sam gatunek kwiatów można aranżować na wiele sposobów, a nasz ogród za każdym razem zyska wyjątkowy charakter. Co więcej, specjaliści podpowiadają, by właśnie wykorzystać, projektując swój pierwszy ogród. Są one bowiem łatwe w uprawie i nie wymagają żadnej dodatkowej wiedzy i doświadczenia.

Dalia – bylina pełna magii!

Dalie, inaczej georginy, to byliny, które swój rodowód wzięły z dalekiego Meksyku. Dziś jednak możemy je spotkać niemal na całym świecie. Ich popularność wynika z ich niezwykłej urody, a także nieskomplikowanej pielęgnacji. Co więcej, można je hodować nawet w pojemnikach, dzięki czemu ich pięknem mogą cieszyć się osoby, które nie dysponują własnym ogrodem.

Planując sadzenie dalii, w pierwszej kolejności musimy wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Warto dać jej trochę więcej miejsca w zapasie, ich finalny rozmiar będzie się bowiem różnił w zależności od konkretnej odmiany. Najwyższe okazy osiągają wysokość około nawet 200 centymetrów. Mają także dość duże, pierzaste . Dzięki temu doskonale prezentują się w grupie. Z powodzeniem można zestawiać ze sobą różne odmiany dalii. Piękne będą wyglądać kompozycje z różnych wersji kolorystycznych. W ten sposób stworzymy we własnym ogrodzie wyjątkową aranżację.

Dalie można komponować także z innymi gatunkami kwiatów. Lepiej jest jednak dobrze przemyśleć taką aranżację, ponieważ większe odmiany dalii mogą dominować nad innymi roślinami, przez co tamte staną się mniej widoczne. Ogrodnicy podpowiadają, że dobrym rozwiązaniem może okazać się posadzenie dalii w sąsiedztwie niewysokich drzew liściastych, które nie tylko stworzą ciekawą kompozycję, ale również ochronią smukłe łodygi kwiatów przed niepożądanym działaniem wiatru.

dalie ogrodowe

Dalie ogrodowe – jakich warunków potrzebują?

Dalia, jak większość kolorowych kwiatów, lubi słońce. Należy przy tym zadbać o dobrej jakości glebę, którą dodatkowo trzeba systematycznie odchwaszczać. Musimy także pamiętać o regularnym podlewaniu tej rośliny. Jeśli ma zbyt sucho, nie będzie dobrze kwitła i szybko zwiędnie. Dobrze jest jednak unikać przelewania dalii, bowiem zbyt podmokły grunt również jej nie służy. Aby uniknąć więc przykrych niespodzianek, można zastosować drenaż ze żwirku, który pozwoli utrzymać nawodnienie rośliny na odpowiednim poziomie.

Choć dalie nie wymagają żadnej specjalistycznej pielęgnacji, należy je nawozić, ponieważ do prawidłowego rozwoju potrzebują fosforu i potasu. Dotyczy to przede wszystkim okresu kwitnienia, kiedy na łodydze zawiązują się pąki. Zaleca się więc stosowanie naturalnych nawozów, w przedziale od wczesnej wiosny aż do lipca. Dobrze jest ponadto przycinać dalie. Dzięki temu uzyskamy bardziej zwarty pokrój oraz więcej pąków kwiatowych w kolejnych sezonach. Należy także od razu obcinać przekwitłe kwiatostany.

Zdarza się niekiedy, że dalie chorują. Niektóre odmiany są podatne na wystąpienie chorób wirusowych lub grzybiczych. Jeśli więc zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, dobrze jest zastosować oprysk w celu usunięcia szkodników. Można także zasięgnąć opinii wykwalifikowanego ogrodnika lub florysty, który podpowie nam, co robić.

Kiedy sadzić dalie ogrodowe?

Dalie to byliny wieloletnie, które w okresie zimowym muszą mieć odpowiednie warunki, aby przetrwały w dobrym stanie do kolejnego sezonu. Ponieważ źle znoszą niskie temperatury i mróz, należy je przed zimą wykopać i przechować w ciepłym i suchym miejscu. Dobrze jest umieścić je w donicy wypełnionej torfem lub trocinami i sporadycznie podlewać niewielką ilością wody. W kolejnym roku do gruntu możemy wysadzić je dopiero w maju, kiedy zmniejszy się ryzyko wystąpienia nocnych przygruntowych przymrozków. Wcześniej możemy trzymać je w donicy, w której pojawią się pierwsze pędy. W momencie wysadzania do ziemi roślina będzie już wówczas całkiem okazała.

Niekiedy dalię hoduje się z nasion. Materiał można z łatwością uzyskać po sezonie wiosenno-letnim. Sadzimy je wówczas do doniczek na przełomie lutego i marca. Uzyskane rośliny można umieścić w skrzynkach na tarasie czy balkonie albo wysadzić do gruntu (jednak nie wcześniej niż w połowie maja).

Dalia o wielu obliczach!

Warto wiedzieć, że dalia ogrodowa posiada setki różnych odmian. Poszczególne warianty znacząco się od siebie różnią. Osiągają różne wysokości, kolory, a nawet kształty. To bogactwo możliwości sprawia, że dzięki nim uzyskamy zachwycające aranżacje, do wykorzystania zarówno w ogrodzie na rabatach, jak i na tarasie czy balkonie. Co więcej, zapaleni ogrodnicy mogą sami pobawić się w tworzenie różnego typu krzyżówek. Prawdziwą florystyczną perłą są czarne dalie, a także dalie dwukolorowe!

W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór dalii. Oferujemy różne odmiany, z których wykonamy na Państwa życzenie wspaniałe kompozycje kwiatowe, które mogą być niesamowitą ozdobą każdej przestrzeni.

Zapraszamy również do naszej ogrodowej galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *