Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

lawendy w ogrodzie

Lawendy w ogrodzie – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Obecnie lawenda to bardzo popularna roślina w polskich ogrodach. Coraz więcej odmian trafia na nasz grunt, ciesząc nasze oczy i kojąc zmysły. Choć znamy przede wszystkim lawendy w ogrodzie, warto wiedzieć, że mają one bardzo wiele innych zalet oraz właściwości wykorzystywanych w medycynie i kosmetyce. Co warto wiedzieć o tej pełnej uroku roślinie? Jak o nią dbać i pielęgnować, by przez cały sezon prezentowała się wyjątkowo?

Lawenda – piękny wygląd i bogate właściwości

Choć kwiat ten od zawsze będzie się nam kojarzył z pachnącą i tętniącą kolorami Prowansją, od wielu już lat obecny jest także w Polsce. Lawenda zawitała do naszych ogrodów głównie ze względu na jej wyjątkowy urok oraz dość przystępną pielęgnację. Roślina ta potrzebuje niewiele, aby pięknie się prezentować i roztaczać wokół wyjątkowy zapach.

Warto jednak pamiętać, że lawenda to nie tylko ozdoba przestrzeni zielonej. To również roślina o bogatych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych. Od lat stosuje się ją jako lekarstwo na różne schorzenia, na przykład jako zioło kojące nerwy, a także w kosmetyce. Ważnym walorem lawendy jest również jej zapach, który także wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy. Nie można jednocześnie zapominać o wykorzystaniu spożywczym tej aromatycznej rośliny. Stosuje się ją zarówno jako przyprawę,  jak i dodatek do różnego rodzaju potraw, między innymi deserów. Co więc powinniśmy wiedzieć o lawendzie, aby zdrowo rosła i doskonale się prezentowała w naszych ogrodach i na tarasach?

Lawendy w ogrodzie – bogactwo możliwości aranżacyjnych

Choć są takie zakątki świata, gdzie lawenda rośnie dziko, porastając zbocza wzgórz i łąki, w Polsce jest to roślina raczej hodowlana. Z czasem rozsiewa się sama, jednak na początku należy zapewnić jej podstawowe warunki do prawidłowego rozwoju.

Lawenda nie ma szczególnie wysokich wymagań. Lubi słońce i wilgotną glebę, w zamian odwdzięczając się pięknymi kwiatami o wyjątkowym zapachu oraz właściwościach. Warto jednak mieć na uwadze, że kwiat ten można aranżować w przestrzeni zielonej na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym z nich są oczywiście rabaty kwiatowe. Lawendę można sadzić zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych roślin. Choć kojarzy się nam bardziej z sielankowym ogrodem poza miastem, ma ona na tyle uniwersalny charakter, że dobrze komponuje się z różnymi odmianami i gatunkami roślin. W efekcie może stanowić samodzielną kompozycję, jak i element bardziej różnorodnej całości.

Ze względu na niskie wymagania glebowe, dobrze radzi sobie także lawenda w skrzynkach i donicach na tarasie czy balkonie. Dzięki temu jej urodą mogą cieszyć się również te osoby, które nie dysponują własnym ogrodem. Co więcej, roślinę tę wykorzystuje się nawet po jej przekwitnięciu. Doskonale sprawdza się w roli suszonego bukietu, który nie tylko zdobi, ale również ma działanie odświeżające i odstraszające niepożądane owady, na przykład mole gnieżdżące się w szafach czy natrętne komary. Możemy więc cieszyć się urokiem i właściwościami lawendy jeszcze długo po jej zerwaniu.

lawendy w ogrodzie

Lawenda wąskolistna – ważny składnik polskiego ogrodu

W Polsce uprawia się coraz więcej odmian lawendy. Najpopularniejszą z nich jest jednak lawenda wąskolistna. Obecnie także dużą popularnością cieszy się odmiana francuska. Wynika to przede wszystkim z faktu, że warianty te dobrze radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Poszczególne wersje różnią się od siebie wysokością, jaką mogą osiągnąć oraz pokrojem kwiatów.

Sadzenie lawendy w ogrodzie

Lawenda ma bardzo duże walory dekoracyjne i tę funkcję pełni w ogrodach i na balkonach najczęściej. Zwykle sadzi się ją wokół tarasów lub w miejscu, w którym spędzamy dużo czasu latem. Dzięki temu możemy cieszyć się jej urokiem i zapachem przez niemal całe lato. Ma to również tę zaletę, że aromatu lawendy nie tolerują komary. Lgną do niej za to owady zapylające oraz motyle.

Lawenda bardzo lubi słońce, ale nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Dlatego można sadzić ją bez obaw nawet na gorszym podłożu czy na piasku. Dodatkowo można podsypać ją drobnym żwirkiem, który z jednej strony zapewni odpowiedni drenaż roślinie, a z drugiej będzie miał jednocześnie walory dekoracyjne. Lawenda dobrze prezentuje się w towarzystwie róż, szałwii omszonej albo lilii. Niekiedy zestawia się ją również z trawami ozdobnymi. Dobrym pomysłem może okazać się także posadzenie jej w ogródku ziołowym.

Można powiedzieć, że jeśli chodzi o ziemię, lawenda rośnie „byle gdzie”, ważne jest jednak to, aby zapewnić jej odpowiednią dawkę słońca i ciepła oraz drenaż podłoża. Należy ją dodatkowo ochronić przed niepożądanym działaniem wiatru. Dobrze jest również osłonić roślinę przed chłodem i niskimi temperaturami zimą. W okresie wiosenno-letnim należy zadbać ponadto o przepuszczalne podłoże. Lawenda bardzo nie lubi bowiem nadmiaru wody. Podłoże powinno być więc wysoko przepuszczalne, wzbogacone o warstwę kompostu.

Pielęgnacja lawendy w ogrodzie

Lawenda nie ma wysokich wymagań. Kluczowe jest jednak zapewnienie jej słonecznego stanowiska oraz nawodnienia na odpowiednim poziomie. Podlewać należy ją rozsądnie i z umiarem, ponieważ przelanie tej rośliny może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych. Na jesieni należy przyciąć pędy kwiatowe, aby w kolejnych latach wyrosły jeszcze piękniejsze. Na wiosnę z kolei zaleca się usunięcie uschniętych lub zmarzniętych fragmentów rośliny.

Drenaż jest bardzo istotny również w przypadku lawendy hodowanej w donicach. Dobrze jest posadzić ją w naczyniu, które będzie miało otwory odprowadzające nadmiar wody. Na zimę można pojemnik z rośliną wstawić do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Można również pozostawić ją na zewnątrz, zabezpieczając jednocześnie warstwą ochronną, na przykład włókniną. W tym czasie nie należy jej zbyt często podlewać. Zapewnienie lawendzie tych podstawowych warunków do rozwoju, sprawi, że co sezon będziemy się cieszyć jej pięknem i pozytywnymi właściwościami.

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, a szczególnie do naszej ogrodowej galerii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *