Goździk należy do roślin, które liczą blisko 300 gatunków. Istotne jest to, że występują one praktycznie na całym świecie. Kwiaty najczęściej rozwijają się wiosną i latem. Mają również częściowo zrośnięty i wydłużony kielich, który tworzy rurkę. Warto więcej dowiedzieć się na temat tych wspaniałych roślin.
Spis treści:
Jakie wymagania uprawowe ma goździk?
Do uprawy goździków potrzebne jest nasłonecznione stanowisko uprawowe. Dzięki temu rośliny te dają niezwykle obfite plony. Co więcej, odpowiednio wybarwiają się także liście. Goździki sprawdzają się przede wszystkim na glebach lekkich i piaszczystych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że doskonale radzą sobie z krótkotrwałymi suszami.
Jakie wyróżnia się najpopularniejsze gatunki goździka?
Często spotyka się goździk pierzasty. Dużą popularnością cieszą się również goździki: alpejskie, kropkowane, kartuzek, czy też chińskie. Wiele osób ceni tak zwany goździk siny, który tworzy niskie kępy i bardzo intensywnie pachnie.
Zobacz też: goździk kamienny (inaczej zwany goździkiem pierzastym), goździki wieloletnie, goździk brodaty,
Rozmnażanie goździków – jak i kiedy?
Rozmnażanie goździków wcale nie jest skomplikowane. Można do tego celu użyć nasion i wysiać je na przełomie marca i kwietnia do inspektu. Z powodzeniem można goździki wysiać wprost do gruntu w maju. Goździki da się także rozmnażać z pomocą sadzonek. Do tego celu trzeba odciąć boczne odgałęzienia. Następnie oczyszcza się je z dolnych liści. Pozostawia się cztery lub pięć dolnych liści. Później pędy wsadza się do doniczek z torfem lub piaskiem. Rośliny należy podlać i pozostawić w miejscu z dużym dostępem światła słonecznego. Do gruntu przesadzamy goździki wtedy, gdy dobrze się one ukorzenią.
Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji goździków?
Pielęgnacja goździków jest ważnym etapem związanym z ich uprawą. Duże znaczenie ma przede wszystkim regularne podlewanie rośliny. Co więcej, trzeba ją także intensywnie nawozić w okresie wegetacyjnym. W tym przypadku sprawdzi się nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Goździki należą do roślin, które raczej nie są podatne na choroby, ale może na przykład pojawić się rdza lub szara pleśń.
Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jeśli chodzi o goździki, jest tak zwane uszczykiwanie. W przypadku, gdy nie powstaną pędy boczne, wtedy trzeba delikatnie uszczknąć pęd górny. Taki zabieg sprawi, że rośliny pięknie się ukorzenią. Jest jednak jeden skutek uboczny. Kwitnienie roślin może niestety zostać opóźnione.
Goździki wieloletnie doskonale znoszą przymrozki i najczęściej w ich przypadku nie jest potrzebna żadna ochrona. Jednakże, gdy spanie śnieg należy rośliny obrzucić liśćmi. Natomiast, gdy goździki uprawiamy w doniczkach, trzeba je koniecznie przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie jest większa niż 10 stopni Celsjusza.
Jakie jest znaczenie goździków, czyli symbolika tych wyjątkowych kwiatów?
Goździki jak większość kwiatów mają swoją symbolikę. Szczegółowe znaczenie tych kwiatów zależy od koloru. Dla przykładu goździk różowy oznacza romans i kobiecość. Jest on zatem idealnym podarkiem dla kobiety, w której się skrycie podkochujemy. Innym przykładem jest goździk żółty, który symbolizuje odrzucenie. Z kolei goździk purpurowy symbolizuje egoizm. Natomiast pasję i miłość oznacza goździk czerwony.
Dlaczego goździk pomaga na ból zęba?
Goździk jest nie tylko piękną rośliną w naszym ogrodzie, ale także popularnym remedium na ból zęba. Do tego celu wykorzystuje się suszone pąki pochodzące z goździkowca korzennego. Roślina nazywana jest też inaczej czapetką pachnącą. Zawiera ona eugenol, czyli substancję o działaniu antyseptycznym i przeciwbólowym. Suszone goździki należy delikatnie rozgrzać, ponieważ działanie to pomoże wytworzyć eugenol. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że goździki nie leczą zęba, a tylko neutralizują ból.
Goździk suszony, czyli popularna przyprawa w kuchni i nie tylko
Suszone pąki goździkowca wykorzystuje się też jako przyprawę poprawiającą smak wielu potraw. Bardzo cenione są w kuchni świątecznej. Warto dodać je do kompotu, zupy, czy innych dań, aby uzyskać piękny aromat kojarzony ze świętami Bożego Narodzenia. Istotne jest to, że goździki mają w swoim składzie bardzo wiele substancji bioaktywnych. Mają działanie przeciwbólowe i antyseptyczne. Co więcej, usprawniają również pracę układu trawiennego. Dodatkowo mają też antyoksydanty, które mają zdolność zwalczania wolnych rodników i chronią przed starzeniem się organizmu.
Goździki należą do bardzo popularnych roślin w ogrodach i na działkach. Ponadto ozdabiają także nasze balkony i tarasy. Uprawa roślin nie jest skomplikowana, dlatego poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Wśród goździków występuje wiele odmian różniących się kształtem i kolorystyką. Z kolei suszone pąki goździkowca sprawdzają się jako ceniona przyprawa w kuchni. Odmieniają smak wielu potraw i nadają im cudowny aromat. Co więcej, dzięki zawartości substancji o działaniu przeciwbólowym świetnie pomagają na ból zęba. Zawierają także cenne antyoksydanty, które zwalczają niepożądane w naszym organizmie wolne rodniki. Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez goździków i uznaje je jako jedną z ważniejszych przypraw w kuchni.
0 Comments for “Goździk – piękne kwiaty, pomoc przy bólu zębów i aromatyczna przyprawa”