Goździk kamienny jest inaczej nazywany goździkiem brodatym. Jest to roślina, która bardzo często występuje w ogrodach przydomowych. Jest to gatunek dwuletni, który zasadniczo uprawia się na kwiat cięty. Warto więcej dowiedzieć się na temat tego wyjątkowego daru Matki Natury.
Goździk kamienny – najważniejsze informacje
Goździk brodaty, zwany goździkiem kamiennym, kwitnie w drugim roku po zasiewie. Z kolei w roku, w którym zostanie on wysiany, tworzy kępy ciemnozielonych liści. Wiosną kolejnego roku można za to podziwiać łodygi mające długość około 25 cm. Na niej wyrastają piękne kwiatostany. Istotną rzeczą jest również to, że łodygi tego goździka mają dużą ilość kwiatów o różnych zabarwieniach. Kwitnienie goździka brodatego trwa od połowy maja do sierpnia. Kwiaty uroczo i delikatnie pachną oraz cudownie wyglądają w otoczeniu innych roślin na rabatach lub obwódkach.
Jakie wyróżnia się najważniejsze odmiany goździka brodatego?
Ciekawą odmianą goździka kamiennego jest Atrosanguines, a także Scharlachkoning. Interesująca jest również biała odmiana tej rośliny o nazwie Alba. Kwiaty goździka kamiennego występują też z oczkiem, plamkami, paskami i obrzeżeniami.
Co warto wiedzieć na temat uprawy goździka brodatego?
Osoby, które decydują się na uprawę goździka kamiennego, muszą zapewnić roślinie słoneczne stanowisko uprawowe. Co więcej, istotne znaczenie ma również gleba o umiarkowanym stopniu wilgotności. Ziemia, w której rośnie goździk, musi myć też przepuszczalna i zasobna w składniki mineralne. Warto zdawać sobie też sprawę z tego, że goździk kamienny jest najmniej wymagający ze wszystkich goździków, gdyż zadowoli się każdym miejscem w ogrodzie.
Goździk brodaty rozmnażanie
W celu rozmnożenia goździka brodatego należy wysiać nasiona w inspekcie do doniczek lub skrzynek. Do tego zabiegu świetnie nadaje się mieszanka ziemi kompostowej piasku, torfu w stosunku 1:1:1. Rozsadę rośliny wysadza się w miejsca stałe w lipcu. Należy wówczas zastosować rozstaw 30×30 cm. Stosuje się też zagony zapasowe. W nich z powodzeniem rośliny przeczekają do wiosny. Nie należy również zapominać o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże dla goździka kamiennego. Można na przykład zastosować kompost. Trzeba pamiętać o tym, aby roślinę okryć słomą, liśćmi lub świerkowymi gałązkami przed nadejściem zimowych przymrozków. Natomiast na wiosnę goździka się odkrywa i nawozi nawozami wieloskładnikowymi.
Zastosowanie goździka brodatego
Goździk brodaty lub inaczej kamienny, świetnie nadaje się do ogrodów urządzonych w stylu wiejskim. Co więcej, bardzo dobrze sprawdza się również na rabatach w połączeniu z innymi gatunkami. Prezentowany dar Matki Natury pięknie wygląda w połączeniu z aksamitkami, niezapominajkami, czy też begoniami. Ciekawe jest również to, że ten goździk może być też soliterem. Ponadto często pełni rolę rośliny na obrzeżach i obwódkach rabat kwiatowych.
Goździk kamienny, czyli podsumowanie najważniejszych informacji
Goździk kamienny jest naprawdę piękną rośliną, która z pewnością ozdobi każdy ogród. Nie ma dużych wymagań, dlatego z uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, czy działkowiec. Goździk brodaty, bo taka też jest inna nazwa, wykorzystuje się do obsadzania słonecznych rabat kwitnących. Co więcej, świetnie prezentuje się w towarzystwie krwawnika i z floksami wiechowatymi. Nadaje się do uprawy w nasłonecznionych miejscach. Ponadto działkowcy często wybierają dla niego ogrody skalne, żwirownie, a także miejsca z kamieniami. Prezentowany dar Matki Natury doskonale wpisuje się w naturalistyczne i wiejskie ogrody przydomowe. Goździk kamienny bardzo dobrze nadaje się również na balkony lub tarasy. Jest to roślina bardzo wytrzymała, doskonale nadająca się do uprawy w pojemnikach.
Goździk kamienny jest rośliną, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Zdecydowanie najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Jednakże bardzo dobrze poradzi sobie również w delikatnym cieniu. Co więcej, jest to dar Matki Natury, który preferuje umiarkowanie wilgotną glebę i do tego przepuszczalną. Ponadto odczyn powinien być lekko zasadowy lub delikatnie kwaśny. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w zbyt suchej glebie goździk może stopniowo zasychać od dołu. Nasiona odmian dwuletnich należy wysiać wczesnym latem. Najlepiej od końca maja do czerwca. Z kolei na miejsca stale sadzonkę sadzi się na początku sierpnia. Goździki wieloletnie rozmnaża się przez tak zwany podział. To sprawi, że roślina będzie obficie kwitła w następnych latach. W tym celu trzeba kępy goździka wykopać, podzielić i posadzić w nowych lokalizacjach. Niektórzy kupują w sklepach ogrodniczych ukorzenioną sadzonkę i sadzą podczas sezonu.
Goździka kamiennego nie można umieszczać zbyt blisko siebie. Dolna część nie może być również za mocno namoczona, ponieważ jest to zabieg, który sprzyja chorobom grzybowym, na przykład rdzy lub szarej pleśni. Młode sadzonki rośliny należy okryć na zimę.