Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe są naprawdę wyjątkowymi roślinami w polskich ogrodach. Można powiedzieć, że przeżywa ona obecnie prawdziwy renesans. Każdy, kto ma ją w swoim ogrodzie może pochwalić się wspaniałym okazem, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Dowiedz się więcej na temat tej cudownej rośliny.

Jakie wyróżnia się odmiany lilii ogrodowej?

Można znaleźć wiele interesujących odmian lilii ogrodowej. Niezwykle popularne są na przykład orientalne. Jest to roślina trudna w uprawie i wymagająca. Kwitnienie przypada na koniec lata, a dokładnie na sierpień. Wiele osób twierdzi, że jest to najładniejsza z lilii. Kwiaty są okazałe, a sama roślina jest odporna na niskie temperatury. Kolejnym przykładem jest azjatycka, która kwitnie większość lata. Co więcej, ma wiele różnobarwnych odmian. Cechą wyróżniającą jest duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Roślina bardzo dobrze poradzi sobie podczas delikatnego chłodu i letniego deszczu. Bardzo dobrze przezimuje ona też w gruncie. Jest to zatem czynnik, który zachęca wielu hodowców do zdecydowania się właśnie na ten dar Matki Natury.

Dużą popularnością cieszy się też amerykańska. Należy zauważyć, że jest to roślina, która również nie jest najłatwiejsza w uprawie. Podłoże dla tego daru Matki Natury powinno być kwaśne. Co więcej, nie jest dobrym rozwiązaniem narażanie lilii amerykańskiej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kolejnym ciekawym przykładem są trąbkowe, które przyciągają uwagę pięknie pachnącymi kwiatami. Mają długi kielich i osiągają duże rozmiary. Lilie uzyskane po skrzyżowaniu lilii Martagon i Hansonii muszą mieć stanowisko lekko zacienione. Odpowiednia uprawa sprawia, że prezentowane dary Matki Natury odwdzięczają się silnymi i do tego wielobarwnymi kwiatami.

 

Jakie wymagania mają lilie ogrodowe?

Lilia ogrodowa jest rośliną, która pochodzi z Azji, w której to panuje klimat różniący się od tego z Europy. Jednakże nie przeszkadza to, aby lilia rosła w naszych ogrodach, czy działkach. Stanowisko dla tych roślin musi być osłonięte od wiatru. Co więcej, lilia preferuje również nasłonecznioną lokalizację. Nie bez znaczenia jest również podłoże, na którym rozwija się lilia. Ważne, aby gleba była żyzna, przepuszczalna i przewiewna. Rośliny nie mogą mieć też za mokro.

Co warto wiedzieć na temat sadzenia lilii?

Lile sadzi się raczej wczesną wiosną. Co więcej, niektóre gatunki, które są odporne na przymrozki, można sadzić do gruntu już w marcu. Jednakże zaleca się odczekanie z pracą do kwietnia. Wynika to z tego, że nawet jedna mroźna noc może doprowadzić do opłakanych skutków. Lilie można również sadzić jesienią, oczywiście dotyczy to gatunków mrozoodpornych. Takie rośliny należy przykryć korą lub torfem.

Najważniejsze informacje dotyczące uprawy lilii ogrodowych

Lilie ogrodowe wymagają stałego dostępu do wody, jednak nie należy ich zbyt obficie podlewać. Gleba dla lilii musi być dobrze przepuszczalna. Warto posadzić roślin na małym wzniesieniu. Dzięki temu zapewnimy darom Matki Natury stały dopływ do wody. Kolejnym zabiegiem stosowanym w przypadku lilii ogrodowych jest ściółkowanie. Dzięki temu uda się utrzymać właściwą strukturę i wilgotność podłoża. Ponadto w ten sposób zabezpieczymy dary Matki Natury przed przegrzaniem. Warto także pamiętać o nawożeniu roślin nawozem wieloskładnikowym. W efekcie odwdzięczą się one silnymi i pięknymi kwiatostanami. Trzeba też zadbać o odchwaszczenie chwastów, ponieważ rośliny te źle tolerują takie sąsiedztwo. Co więcej, proceder usuwania chwastów należy przeprowadzić ostrożnie, aby nie uszkodzić cebul lilii.

 

Rozmnażanie lilie ogrodowe

Lilie ogrodowe nadają się do rozmnażania. Najlepiej robić to w okresie przełomu lata i jesieni. Co więcej, najlepszą metodą, jeśli chodzi o rozmnażanie, jest używanie cebulek przybyszowych. Powstają one na podziemnej części rośliny. Cebulki umieszcza się w donicach z wilgotnym i przepuszczalnym podłożem. Gatunki mrozoodporne wsadza się do gleby na przełomie września i października. Można także spróbować oddzielić łuski od cebuli matecznej, tak aby miały one piętkę, z której tworzą się cebule przybyszowe. Prezentowane działanie należy przeprowadzić na przełomie lata i jesieni. Łuski traktuje się środkiem grzybobójczym, a potem umieszcza w donicy z perlitem, torfem i grubym piaskiem.

Choroby i szkodniki lilii ogrodowych

Lilie ogrodowe narażone są na takie choroby jak szara pleśń. W tym przypadku pojawiają się brązowiejące plamy i szary nalot. Mogą wystąpić również choroby wirusowe. Wtedy na liściach występują zielone smugi. Co więcej, zbyt kwaśna gleba może doprowadzić do chorób o podłożu fizjologicznym. Ponadto przyczyną może być też duże wahanie temperatur i silne wiatry. Wówczas na liściach dostrzec można brązowe przebarwienia.

Lilie należą do pięknych roślin, które sprawią, że ogród naprawdę rozkwitnie. Nadają się również na taras, czy też balkon. Dzięki nim można stworzyć naprawdę wyjątkowy klimat.