Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

hiacynt

Hiacynt – uprawa, podlewanie, rodzaje, znaczenie

Hiacynt to jeden z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Jego obecność w polskich domach to zwiastun nadchodzącego ciepła i słońca, a także nowego początku. To roślina cebulowa, którą można hodować zarówno w doniczce, jak i wsadzić do gruntu. Jak o nią dbać, aby wytrzymała dłużej niż tylko do przekwitnięcia? Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Hiacynt – rodzaj ozdobnego szparaga

Jest to roślina z rodziny szparagowatych. Występuje w różnych odmianach, jednak najpopularniejszą jest hiacynt wschodni, który kwitnie na jasnoniebieski kolor. Od niego także pochodzą nowe warianty spotykane w Polsce.

Hiacynty wyróżniają drobne kwiatki zebrane w okazałe grona. Występują one w różnych barwach. Najpopularniejsze są odmiany niebieskie, różowe, białe, żółte, a także pomarańczowe i fioletowe. Dodatkową zaletą jest ich przyjemny zapach, który roztacza wokół woń nadchodzącej wiosny. Ich popularność bierze się przede wszystkim z ich pięknego wyglądu. W polskim klimacie kwitną one zazwyczaj od kwietnia do maja, jednak w cieplejszych regionach świata (skąd pochodzą) pojawiają się już w lutym. Pojedyncze grono zawiera około 60 kwiatów, które utrzymują się przez mniej więcej trzy tygodnie. Ich ilość jest jednak uzależniona od wielkości cebulki. Im większą wybierzemy, tym większa szansa, że grona okażą się naprawdę okazałe.

W jaki sposób pielęgnować ?

Możemy uprawiać na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest hodowla w doniczkach. Dzięki temu można dla nich znaleźć odpowiednie stanowisko. Najlepsze do tego celu będą nasłonecznione miejsca, osłonięte od wiatru i źródła chłodu. Bardzo dobrze jednak radzą sobie również bezpośrednio w gruncie. W ogrodzie lub na rabacie powinny być one osłonięte od wiatru, najlepiej tam, gdzie przez cały dzień jest dużo słońca. Dzięki temu są okazałe. W cieniu łodygi rosną wysokie, a kwiatostany są przerzedzone.

Podczas hodowli hiacyntów bardzo ważne jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Gleba powinna mieć obojętne pH, musi być żyzna, przepuszczalna i najlepiej próchnicza. Sadząc cebulki hiacyntów, należy ją wcześniej odchwaścić i spulchnić. Dodatkowo trzeba systematycznie nawozić glebę pod hiacynty. Na początku dobry będzie kompost lub saletra amonowa, czyli nawóz azotowy. W fazie wzrostu roślinę powinno się wzbogacić nawozem wieloskładnikowym. Co więcej, konieczne jest systematyczne podlewanie, szczególnie jeśli wiosna jest bardziej sucha.

W jakim okresie sadzić hiacynty?

Choć są to kwiaty kwitnące wiosną, sadzić należy je jesienią, najlepiej w okresie między wrześniem a październikiem. Ważne jest przy tym odpowiednie ułożenie cebulek. Powinny być one umieszczone na głębokości około 10-20 centymetrów, w odległości mniej więcej 20 centymetrów od siebie. Tak zwana piętka cebulki zawsze powinna być skierowana do dołu.

hiacynt

 

Jak przezimować hiacynty?

Jako , hiacynty wymagają odpowiedniej pielęgnacji również w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda staje się coraz bardziej kapryśna, a temperatury niskie. Konieczne jest w takiej sytuacji tak zwane ściółkowanie gleby, czyli przykrycie miejsca zimowania cebulek dodatkową warstwą ziemi, która ochroni je przed zimnem i mrozem. Z kolei hiacynty hodowane w donicach powinno się umieścić w pojemniku z dodatkowym wypełnieniem, na przykład trocinami. Pozwoli to odizolować cebule od niesprzyjających warunków zewnętrznych.

Hiacynt po przekwitnięciu – co z nim zrobić?

Hiacynty są roślinami cebulowymi, które swoją szczególną urodę zawdzięczają okazałym kwiatom. Po przekwitnięciu jednak przestają one wyglądać atrakcyjnie i tracą swój dotychczasowy urok. Warto przy tym pamiętać, że nie są one jednoroczne, dzięki czemu możemy spodziewać się kwitnienia także w kolejnych sezonach. Co zrobić, aby to się udało?

Po przekwitnięciu najlepiej pozostawić roślinę bez ingerencji do czasu, kiedy liście nie zaczną usychać. Wtedy, zwykle około czerwca-lipca, można wykopać cebule i przetrzymać je w przewiewnym i chłodnym miejscu do jesieni (kiedy następuje ponowny wysiew). Nie jest to jednak konieczne. Równie dobrze można je pozostawić w ziemi aż do kolejnej wiosny (wystarczy pamiętać jedynie o ściółkowaniu przed zimą). Należy jednak wiedzieć, że w tym samym miejscu możemy hodować hiacynty maksymalnie przez 4 lata (im dłużej, tym słabsze będą). Po tym czasie roślina może rosnąć mizerna i bardziej podatna na choroby.

Hiacynt doniczkowy – jak o niego dbać?

Hiacynty można z powodzeniem trzymać w domu. Dzięki nim szybko poczujemy powiew wiosny we własnych czterech kątach. Należy im zapewnić stanowisko ciepłe, ale nie nadmiernie nasłonecznione. Optymalna temperatura to mniej niż 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu tak, aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Najlepiej wlewać wodę bezpośrednio na podstawkę. Gdy liście hiacyntów uschną, cebulki należy wykopać i przechować do jesieni. Wtedy można je ponownie zasadzić, najlepiej do gruntu, wówczas mamy większą szansę, że wzejdą.

Hiacynty – o ogromnym uroku

W każdym ogrodzie powinny znaleźć się różne odmiany roślin cebulowych. Dzięki nim nasza zielona przestrzeń będzie się pięknie prezentować i zyska zupełnie nowy charakter. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór cebulek różnych gatunków kwiatów. Tworzymy również kompozycje florystyczne przy użyciu hiacyntów, a także innych wiosennych roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *