Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

bukiety komunijne

Jakich kwiatów nie powinno używać się do bukietów komunijnych?

Oprawa florystyczna różnych ważnych uroczystości stanowi istotne dla nich tło. Opracowując ją, należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólną estetykę oraz spójność kompozycji, ale również na ukryte sensy, jakie ze sobą niesie. Nikogo przecież nie dziwi już fakt, że mają swoją symbolikę oraz określone znaczenia. W związku z tym należy je dobierać w taki sposób, aby pasowały do okoliczności. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej rządzi się swoimi prawami i wymaga specjalnych przygotowań. Zanim do nich przystąpimy, dobrze jest dowiedzieć się wcześniej, jakie można, a jakich nie należy wykorzystywać do tworzenia kompozycji na tę okazję. Bukiety komunijne są bowiem bardzo ważnym składnikiem tego wyjątkowego dnia.

Wyjątkowa uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu każdego katolika. Towarzyszą jej silne emocje, a niejednokrotnie także stres. Do tego dnia dzieci oraz ich rodziny przygotowują się przez wiele miesięcy, dlatego każdy szczegół ma tu niebagatelne znaczenie. Kwiaty, również kluczowy element, muszą być odpowiednio dobrane i dopasowane do okoliczności. Jest to ważne z uwagi na wyjątkową symbolikę przyjęcia Pierwszej Komunii. Ponieważ biorą w niej udział dzieci, cała oprawa jest silnie związana z czystością i niewinnością najmłodszych katolików. Bukiety komunijne muszą być więc zgodne z całościową stylistyką oraz wyrazem tego niezwykłego wydarzenia.

Symbolika kwiatów na Pierwszą Komunię Świętą

W maju, kiedy odbywają się uroczystości komunijne, mamy do wyboru bardzo wiele różnych gatunków kwiatów. Dzięki temu możemy zadbać o piękną oprawę tego ważnego dnia oraz o dobór naturalnych i pełnych uroku dodatków.

W czasie kiedy wiosna jest w pełni, wiele roślin przeżywa swój rozkwit. W tym czasie kwitną , , i dzwonki. Te piękne można wykorzystać do stworzenia cudownych kompozycji florystycznych, wianków, korsarzy i bukietów komunijnych. Gatunki te idealnie pasują do okoliczności, nawiązując do ogólnej stylistyki oraz wyrazu uroczystości przyjęcia tego ważnego Sakramentu.

Wybór kwiatowych dekoracji o tej porze roku wydaje się niemal nieograniczony, przez co czasem możemy odnieść wrażenie, że wszystkie gatunki pasują do tej okazji. Mimo tego warto jednak zachować ostrożność. Nie wszystkie będą bowiem odpowiednie, nie tylko z uwagi na swoją symbolikę, ale również z innych względów, na przykład kwestii praktycznych.

bukiety komunijne

Bukiety komunijne – jakich kwiatów lepiej nie używać?

Choć nie istnieje lista kwiatów zakazanych na Pierwszą Komunię Świętą, w kwestii wyboru warto kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. W pierwszej kolejności dobrze jest uświadomić sobie, jaka jest specyfika tej okazji i dla kogo przeznaczony jest bukiet oraz inne ozdoby. Wybrane kwiaty powinny pasować do osoby, która będzie je nosić. Co więcej, należy je dobrać do charakteru imprezy. Co to oznacza w praktyce?

Kolor ma znaczenie

Do Pierwszej Komunii Świętej przystępują zwykle dzieci w wieku 8-9 lat. Co więcej, uroczystość ma charakter ściśle religijny i wiążą się z nią określone emocje. Kwiaty na Komunię nie mogą być więc zbyt ostentacyjne ani kojarzące się z innymi niż czystość i niewinność uczuciami. Dlatego należy unikać mocno nasyconych barw, takich jak głęboka czerwień, intensywny róż czy fiolet. Dobrze jest zrezygnować także z odcieni i gatunków, które zarezerwowane są dla innych okoliczności. Ciemne kwiaty wybiera się często na pogrzeby, a Komunia Święta jest zgoła inną okazją.

Choć w tej materii nie ma ściśle określonych zasad i każdy może wybrać opcję, która najbardziej mu odpowiada, warto zrezygnować z tego, co może budzić nieadekwatne skojarzenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawić na bezpieczne i pasujące kolory, takie jak pastelowe odcienie różu, żółtego, a także delikatnego niebieskiego.

Bukiety komunijne – im prościej, tym lepiej!

Wybierając kwiaty do bukietu komunijnego, warto spojrzeć również na kwestie praktyczne. Piękno roślin jest oczywiście niezaprzeczalne, ale czasem lepiej jest postawić na prostsze, ale praktyczniejsze rozwiązania, które sprawią, że ten ważny dzień będzie przebiegał bez problemów.

Kluczowy jest dobór takich kwiatów, które dobrze się prezentują, ale są możliwie mało inwazyjne. Chodzi tu przede wszystkim o dwa aspekty – zapach oraz formę wybranych gatunków. Nawet najcudowniejsze rośliny mogą zepsuć imprezę, jeśli zaczynają dominować nad wszystkim innym. Z zasady więc należy unikać kwiatów o intensywnym i zbyt mocnym zapachu. Przykładem mogą być , które wyglądają pięknie, ale nie dla wszystkich ich zapach jest akceptowalny. Ma to znaczenie szczególnie w dusznych pomieszczeniach (większa część uroczystości komunijnych odbywa się przecież we wnętrzu kościoła). Odurzający zapach może w ciągu kilku chwil sprawić, że będziemy mieli ochotę opuścić imprezę. Z kolei w ekstremalnych przypadkach może się to skończyć nawet omdleniem.

Należy także pamiętać, że kwiaty są dodatkiem do całościowej stylizacji, a nie ich głównym elementem. Jeśli będzie zbyt strojny czy też rzucający się w oczy, może się okazać, że główna bohaterka czy bohater tego dnia „zginie” w morzu dodatków. Oprawa florystyczna powinna być więc stonowana i adekwatna do reszty składników. Dobrze jest także zadbać o to, aby nie była ona niewygodna. Jej rozmiar trzeba dopasować do rąk dziecka. Koniecznie musimy upewnić się też, że kompozycja nie naruszy i nie zniszczy jego stroju. Kwiaty nie mogą mieć więc żadnych ostrych ani brudzących elementów. O to jednak z pewnością zadba wykwalifikowany florysta.

W naszej kwiaciarni przygotujemy dla Państwa idealną oprawę florystyczną na dzień Pierwszej Komunii Świętej. Doradzimy i podpowiemy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Zadbamy o każdy szczegół, aby ta wyjątkowa uroczystość przebiegła bez przeszkód i pozostawiła przepiękne wspomnienia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych bukietów komunijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *