Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

kwiat cebulowy

Kwiat cebulowy – ozdoba Twojego ogrodu

Wiosna w rozkwicie, a nasze przydomowe ogrody oraz balkony i tarasy tętnią życiem. Ten okres w roku wiąże się ściśle z nowym początkiem i niesamowitym wzrostem roślin. Nic dziwnego więc, że miłośnicy zieleni okupują kwiaciarnie oraz sklepy ogrodnicze. Znajdziemy tam wszystko to, co pomoże naszej przestrzeni zbliżyć się do natury. Możliwości mamy naprawdę wiele. Dużym zainteresowaniem cieszą się popularne cebulki, czyli kwiat cebulowy, który pięknie wygląda, dodając przy tym wyrazistości każdej rabacie czy skrzynce z roślinami. Jakie gatunki mamy do wyboru i co warto o nich wiedzieć, aby na długo zachowały swoją doskonałą formę?

Kwiat cebulowy – piękna ozdoba każdego

Tego rodzaju rozwiązanie świetnie pasuje do każdej przestrzeni zielonej. Do wyboru mamy wiele różnych odmian oraz gatunków, które rozświetlą i zdecydowanie ożywią zarówno rabatę w ogrodzie, jak i skrzynię lub kosz na balkonie czy tarasie. Warto pamiętać o kwiatach cebulowych, nie tylko ze względu na ich urok, ale również na fakt, że ich pielęgnacja jest nieskomplikowana i nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.

Dbając o , wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki temu nasz ogród rozkwitnie tysiącem barw i będzie się doskonale prezentował przez całą wiosnę. Co więcej, dzięki bogatej palecie możliwości, możemy je niemal dowolnie aranżować oraz komponować na grządkach i rabatach. Jakie opcje mamy do wyboru? Co musimy wiedzieć o pielęgnacji cebul, aby na dłużej zachowały wspaniały wygląd i idealną formę?

Jakie cebulowe najlepiej sprawdzą się w ogrodzie?

Wiosna to zdecydowanie czas kwiatów cebulowych. W naszym regionie geograficznym są one szczególnie popularne i mają bogatą tradycję. W tej kwestii prym wiodą oczywiście , ale równie urokliwą alternatywę stanowią także , mieczyki czy . Każdy z gatunków zachwyca swoją urodą oraz charakterystycznym zapachem.

Większość dostępnych na naszym gruncie roślin cebulowych, kwitnie wczesną wiosną. Jest to jedna z ich zalet, ponieważ w tym okresie pozostałe dopiero zaczynają wyglądać nad powierzchnię ziemi. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją gatunki późniejsze, które rozwijają się latem, na przykład , albo czosnek ozdobny. Odpowiednio zadbane są w stanie zdobić nasze ogrody nawet przez kilka sezonów z rzędu.

Kwiat cebulowy tulipan – król wśród roślin cebulowych

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów cebulowych. Na całym świecie hoduje się tysiące ich odmian, o różnym pokroju, kolorze, a nawet wysokości. Dzięki temu fani tego gatunku z pewnością znajdą idealne dla siebie rozwiązanie.

Ugruntowana dziś pozycja tulipanów w Europie tworzyła się przez lata. Bogata historia rozwoju upraw tego gatunku, najpierw w Holandii, a następnie w innych krajach starego kontynentu, sięga wielu lat wstecz i można by oprzeć na niej niejeden film lub książkę. Dziś jest to roślina niezwykle popularna w różnych zakątkach świata, gdzie z powodzeniem ozdabia rabaty i klomby. Ich pielęgnacja należy do raczej prostych, a osiągnięte efekty mogą przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania. Kwiaty cebulowe mają w sobie wiele uroku i świetnie się prezentują.

kwiat cebulowy

Inne popularne kwiaty cebulowe

Myśląc o kwiatach cebulowych, jako pierwsze przychodzą nam do głowy przede wszystkim , ale to nie jedyna możliwa opcja do wyboru. Piękne i równie urokliwe są także , mieczyki, i krokusy. Dobrze jest przy tym pamiętać, że ich urodą możemy cieszyć się nie tylko wiosną, ale także latem, a nawet wczesną jesienią. Do tych później kiełkujących cebul należą, między innymi, kosaćce, krokusy jesienne lub . Ich hodowla nie jest skomplikowana, ale wymaga pewnej staranności i przestrzegania kilku przydatnych wskazówek.

Aby uzyskać piękne kwiaty cebulowe w swoim ogrodzie lub na balkonie, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość samych cebul. Specjaliści podpowiadają, że to w nich znajdziemy życiodajne siły danej rośliny. Tylko zdrowe i nieuszkodzone okazy dadzą w przyszłości plon w postaci cudownych kwiatów. Choć sprawiają wrażenie niepozornych, cebulki mają w sobie ogromną moc. Podczas wybierania konkretnych egzemplarzy, powinniśmy spojrzeć na ich wielkość oraz ogólną formę. Im większe, jędrniejsze i o jednolitym kolorze, tym większa gwarancja, że kwiaty będą okazałe i będą się dobrze rozwijać. W tym celu najlepiej udać się do profesjonalnej hodowli lub do kwiaciarni czy szkółki, gdzie z pewnością znajdziemy cebulki najlepszej jakości.

Kwiat cebulowy – jak go pielęgnować?

Pielęgnacja roślin cebulowych nie wymaga skomplikowanej wiedzy ani doświadczenia w zakresie ogrodnictwa. Aby jednak osiągnąć sukces w ich hodowli, warto poznać kilka wskazówek na temat tego, jak o nie odpowiednio dbać.

Kiedy mamy już dobrej jakości cebulki, możemy przystąpić do ich wysadzenia do gruntu. Do tego celu najlepiej wybrać miejsce słoneczne lub delikatnie zacienione. Warto przy tym dodać, że nie trzeba dodatkowo użyźniać gleby pod kwiaty cebulowe. Należy jednak zadbać, aby ziemia była przepuszczalna. Zbyt gliniasta może okazać się niewłaściwa dla tego rodzaju roślin, co w efekcie sprawi, że kwiaty będą słabe i niewielkie.

Cebulki należy wysadzić do gruntu w okolicach końca lata lub na początku jesieni. Grunt dla uzupełnienia można dodatkowo posypać kompostem lub torfem. Należy zadbać, aby nie był on ani za suchy, ani zbyt wilgotny. Cebulki trzeba umieścić na głębokości około 10 centymetrów, z zachowaniem odstępów pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Warto także zaplanować wcześniej całą kompozycję. Można bowiem łączyć cebulki różnych gatunków, przy czym wyższe rośliny powinny znaleźć się w środku, a mniejsze nieco bardziej z boku.

Następnym etapem jest pielęgnacja, która należy do banalnie prostych. Kwiaty cebulowe należy systematycznie podlewać, ale zachowując przy tym umiar. Absolutnie nie mogą one stać w wodzie, gleba musi być bardzo delikatnie wilgotna. Kiedy zaczną się pierwsze mrozy, trzeba przerwać podlewanie i wznowić je dopiero wiosną. Wtedy potrzebują tego najbardziej. Po przekwitnięciu z kolei roślina nie wymaga już systematycznego nawadniania.

Czy trzeba wykopywać cebule?

Większość specjalistów sugeruje, by robić to regularnie. Zmiana miejsca wzrostu pozwala roślinie nabrać sił i wzmocnić się. W przypadku tulipanów, hiacyntów i szafirków wykopywać cebulki należy co dwa lata. Nieco więcej czasu mamy, jeśli chodzi o lilie i . Najlepiej robić to co trzy – cztery lata. Wykopane, trzeba przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, a wysadzić dopiero wczesną jesienią.

W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór różnego rodzaju roślin cebulowych. Wybieramy tylko okazy najlepszej jakości. Doradzamy także, w jaki sposób dobrać kwiaty, aby pasowały do Państwa czy balkonu.

Zapraszamy również do naszej ogrodowej galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *