Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

gwiazda betlejemska

Kwiaty doniczkowe kwitnące, czyli jak ożywić dom zimą

Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Po lecie, kiedy każdego dnia budzi nas słońce, przychodzą chłodne i szare miesiące. Cierpimy wtedy na deficyt światła, ale również zieleni, której próżno szukać wokół. Na szczęście z pomocą przychodzą , które z pewnością rozwieją nasze jesienno-zimowe smutki. Jakie doniczkowe kwitnące mamy do wyboru? Jak je prawidłowo pielęgnować, aby zapewniły nam odrobinę koloru w czasie zimowej słoty?

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą? To możliwe!

Chociaż naturalny rytm pór roku jest nieubłagany i zimą niewiele barw mamy do wyboru, na szczęście nie jesteśmy zupełnie osamotnieni. Z pomocą przychodzą te gatunki, które kwitną właśnie w tym okresie roku. Dzięki temu, że mamy egzotyczne doniczkowe kwitnące, możemy zapewnić sobie odrobinę tak potrzebnej zieleni. Tworzymy w ten sposób jednocześnie przyjemną atmosferę we wnętrzu.

Wśród doniczkowych roślin kwitnących jesienią i zimą znajdziemy między innymi różne odmiany wrzosów oraz gardenię czy grudnik, jeden z najbardziej dekoracyjnych okazów w tym okresie roku. Warto przy tym pamiętać, że ich uprawa i pielęgnacja nie należy do szczególnie skomplikowanych, dlatego możemy cieszyć się ich urokiem bez konieczności stosowania zaawansowanych i czasochłonnych zabiegów. Minimum uwagi i pielęgnacji sprawią, że nasz dom utonie w zieleni.

grudnik

Kwiaty doniczkowe kwitnące — Jakie gatunki roślin doniczkowych kwitną zimą?

Odwiedzając kwiaciarnię w okresie jesienno-zimowym, z pewnością znajdziemy tam ciekawe rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli ożywić swoje najbliższe otoczenie. Z uwagi na to, że możemy zapewnić, aby nasze kwitnące miały odpowiednie warunki rozwoju i mogły w pełni rozwinąć swoje możliwości. Jakie gatunki warto wziąć pod uwagę?

Grudnik

Jednym z najpopularniejszych kwiatów zimowych jest grudnik, który już swoją potoczną nazwą wskazuje na swój ulubiony okres w roku. Jest to roślina doniczkowa kwitnąca pochodząca z rodziny kaktusów, a oficjalnie określa się ją jako kaktus Bożonarodzeniowy. Aby uzyskać piękne i dorodne kwiaty (występujące w wielu różnych odcieniach), należy trzymać doniczkę w chłodnym miejscu, najlepiej od sierpnia do października. Daje nam to gwarancję, że w okolicach świąt na końcach łodyg pojawią się zawiązki pąków. W tym czasie zaleca się również bardzo oszczędne podlewanie. Dopiero gdy pojawią się kwiaty, należy nawadniać roślinę bardziej obficie. Dla tego gatunku te okresy wegetacji są bardzo istotne. Są one bowiem bezpośrednio odpowiedzialne za późniejsze kwitnienie. Jeśli zapewnimy je naszemu okazowi dwa razy do roku, istnieje spora szansa, że będziemy cieszyć się pełnymi uroku kwiatostanami dwukrotnie.

Kalanchoe

Innym wartym zainteresowania, kiedy wybieramy, kwitnące jest kalanchoe. Swój urok zawdzięcza ona pięknym, drobnym kwiatkom, które występują w bardzo wielu odmianach kolorystycznych. Zapewniając im odrobinę uwagi i odpowiednią pielęgnację, będziemy cieszyć się ich wspaniałym wyglądem nawet do wczesnej wiosny. Co więcej, dobrze jest pamiętać, że są to kwitnące wieloletnie, dlatego po okresie kwitnienia należy usunąć uschnięte kwiatostany i ograniczyć podlewanie. Gatunek ten jest bowiem podatny na gnicie korzeni, dlatego nawadnianie należy stosować umiarkowanie.

Gwiazda betlejemska

Wybierając kwiaty doniczkowe kwitnące na zimę, nie wolno zapominać o gwieździe betlejemskiej. W polskich domach pojawia się ona każdego roku w okolicach grudnia. Gatunek ten posiada bardzo charakterystyczne czerwone lub białe kwiaty, które swoją formą przypominają liście. Aby móc dłużej cieszyć się ich urokiem, należy roślinę systematycznie podlewać i obrywać przekwitłe części. Dobrze jest także pamiętać, że jest to odmiana wieloletnia, dzięki czemu nawet po okresie kwitnienia może stanowić doskonałą ozdobę każdej przestrzeni.

Cyklamen perski

Inną ciekawą propozycją doniczkowej rośliny kwitnącej zimą jest również cyklamen perski. Posiada on charakterystyczne kwiaty, zebrane w estetyczny pęk, otoczony sercowatymi liśćmi. Gatunek ten występuje w kilku odmianach kolorystycznych, między innymi w wariancie białym, różowym oraz czerwonym. Aby prawidłowo się rozwijał, należy umieścić go na chłodnym i lekko zacienionym stanowisku. Znawcy tematu sugerują, że im niższa temperatura otoczenia, tym dłużej cyklamen będzie kwitł. Dobrze jest także podlewać go systematycznie, choć w ograniczonym zakresie, aby nie zalać korzeni.

kalanchoe

Kwitnące rośliny doniczkowe, czyli jak zapewnić sobie kolory zimą

Mimo tego, iż jesienią i zimą stopniowo ubywa z naszego otoczenia zieleni, we wnętrzach nadal możemy cieszyć się jej pięknem. W przyrodzie występuje sporo gatunków, które dobrze radzą sobie, mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz. Aby prawidłowo się one rozwijały, dobrze jest zapewnić im dość surowe warunki, czyli niższą temperaturę oraz mniejszą ilość światła. Dzięki temu rośliny wykształcą kwiaty, które będą wspaniałą ozdobą jesienno-zimowych miesięcy. Co więcej, gatunki te można wykorzystać również do stworzenia świątecznych aranżacji. Z ich udziałem możemy wykonać stroiki na stół albo wiszące wieńce na drzwi wejściowe. Dzięki naturalnym rozwiązaniom możemy nie tylko wpuścić do swoich domów powiew gwiazdkowej magii, ale jednocześnie zapewnić sobie doskonały nastrój. Po więcej inspiracji zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu wiele pomysłów, ale także fachowe wsparcie w zakresie właściwej pielęgnacji roślin doniczkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *