Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Kwiaty we włosach ślub

Kwiaty we włosach ślub

Ślub i wesele to dla wielu z nas najważniejsze wydarzenie w życiu. Najpierw długo czekamy na swoją drugą połówkę, a następnie, kiedy już ją znajdziemy, dokładamy wszelkich starań, aby powiedzieć sobie „tak” w wyjątkowych okolicznościach. Oprawa tej niezwykłej uroczystości zależy przede wszystkim od naszych gustów i preferencji. Warto jednak wiedzieć, że ceremonia zaślubin także podlega modom i trendom, które nieustannie się zmieniają. Ludzie pobierają się przecież od wieków i w każdej kulturze rytuał ten wygląda nieco inaczej. W naszym zakątku świata we włosach ślub to jeden z najważniejszych motywów. Wianki oznaczały czystość i niewinność przyszłej Panny Młodej. Po zawarciu małżeństwa kompozycja ta przechodziła na kolejną pannę z najbliższego otoczenia. Obecnie różnego rodzaju wianki oraz wplecione we włosy to coraz częściej spotykany element stylizacyjny. W jaki sposób można go wykorzystać, aby stworzyć ciekawą aranżację?

Wianki — ozdoba o ponadczasowym charakterze

W dawnych czasach przyszłe mężatki przystrajały sobie głowy kwiatami lub gałązkami roślin. Była to jedna z głównych ozdób florystycznych, zgodnych ze staropolskimi zwyczajami. Bukiety i wiązanki stały się modne i popularne dopiero w wiekach późniejszych. Obecnie jednak możemy zauważyć powrót do korzeni. Współcześnie Panny Młode coraz częściej sięgają po taką ozdobę, zamiast święcącego od lat triumfy bukietu. Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Wianki są bowiem nie tylko estetyczne i pełne uroku, ale również posiadają walory praktyczne. Co więcej, otwierają także ogromne pole do popisów aranżacyjnych.

Kwiaty we włosach ślub — modne i naturalne

Obserwując współczesne trendy, możemy zauważyć, że coraz więcej par pragnących wstąpić w związek małżeński, sięga do swoich korzeni. Styl glamour ustępuje klimatowi wiejskiej sielanki czy coraz popularniejszemu boho. Nie da się ukryć, że wianek lub pojedyncze we włosach ślub to bardzo oryginalna ozdoba, którą można dopasować właściwie do każdej sukni i motywu przewodniego.

Wianki można wykonać z niemal wszystkich dostępnych obecnie w kwiaciarniach kwiatów. Można także dopasować ich rozmiar oraz formę. Dzięki temu, rozwiązanie to można zastosować nie tylko podczas uroczystości w stylu boho, ale również na imprezach rustykalnych czy tych utrzymanych w tonie klasycznej elegancji. Kompozycja tego rodzaju jest niezwykle naturalna i piękna. Co więcej, posiada jednocześnie także inne zalety.

Dlaczego warto wybrać ślubny wianek zamiast wiązanki?

Zasadniczą zaletą wianków ślubnych lub kwiatów wpiętych we włosy jest fakt, że stanowią one integralny element całości. To nieodłączna część stylizacji w sensie dosłownym, ponieważ kompozycje tego rodzaju mamy cały czas na sobie i nie musimy po drodze martwić się o to, co się z nimi dzieje. Tradycyjne bukiety, choć zwykle kompaktowe i pasujące do pozostałych składników, bywają dość kłopotliwe, ponieważ ograniczają ruchy i trzeba cały czas o nich pamiętać.

Ozdoby we włosach, szczególnie jeśli zastępujemy nimi bukiet lub wiązankę, stanowią świetne uzupełnienie ślubnej stylizacji. Co więcej, dzięki wiankowi bez obaw możemy skupić się na najważniejszych punktach tego wydarzenia, nie martwiąc się, czy nie zgubimy go gdzieś po drodze lub że będzie nam niewygodnie. Najważniejsze jest jednak to, że tego rodzaju rozwiązanie jest piękną kompozycją, stanowiącą stylowy dodatek sam w sobie.

Warto wiedzieć, że Panny Młode coraz częściej rezygnują z popularnej dotychczas wiązanki na rzecz wianka lub kwiatów wpiętych we włosy. Opcja ta daje im bowiem znacznie więcej swobody, a sama stylizacja nic na tym nie traci. Planując jednak poszczególne jej elementy, musimy zadbać o to, aby całość była spójna, a sam wianek dopasowany do pozostałych dodatków oraz sukni ślubnej. Należy także mieć świadomość, że kompozycje te mogą przyjmować różne formy, które również trzeba dopasować do całości.

bukiet ślubny boho

Rodzaje wianków ślubnych

Najprostszy podział wianków to kompozycje otwarte lub zamknięte. Rozróżnienie to klasyfikuje możliwe formy  na pełne i na tak zwane półwianki. Zwykle przyjmują one kształt diademu, który można wpiąć z przodu lub od tyłu, na przykład jako uzupełnienie koka czy innego upięcia ślubnej fryzury.

Wśród współczesnych trendów florystycznych znajdziemy również wianki asymetryczne. Są to bardzo ciekawe kompozycje, które mogą zawierać różne gatunki kwiatów na poszczególnych stronach. Ich asymetria może ponadto polegać na tym, że na jednej połówce umieścimy kwiaty w formie kaskadowej.

Do wyboru mamy także wianki — korony – formy bardziej strojne i zdecydowanie okazalsze. Sprawdzą się one przede wszystkim do skromniejszych sukni i mniejszej ilości dodatków. Same w sobie będą bowiem wystarczająco wyrazistym elementem. Co więcej, niektóre typy kompozycji na włosy można połączyć z welonem. Będzie to z pewnością piękna i jedyna w swoim rodzaju ozdoba. Komponując ślubne dodatki, należy jednak pamiętać, że muszą być one spójne zarówno z pozostałymi składnikami, jak i również muszą pasować do typu urody Panny Młodej.

Jak dopasować kompozycję do włosów do ślubnej stylizacji?

Wianek jest dość specyficzną formą florystyczną. Jego obecność może zdominować, a nawet zaburzyć spójność kompozycyjną, jeśli będzie on źle dobrany. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę, aby pasował on do urody, kształtu twarzy oraz innych cech osoby, która będzie go nosić. Jak to zrobić?

Ozdoba, jaką jest wianek, powinna podkreślać urodę Panny Młodej, a nie ją tłumić. Stosunkowo najbezpieczniejszy kształt twarzy to buzia owalna. Jej posiadaczki mogą wybierać spośród całej palety możliwości, ponieważ większość dostępnych modeli będzie do tego typu urody pasować. Z kolei twarz okrągła lub kwadratowa lepiej komponuje się z wiankami asymetrycznymi, lub pełnymi. Dzięki nim twarz będzie optycznie wydłużona. Z kolei panie, które mają wysokie czoło, powinny zdecydować się na kompozycję pełną lub koronę.

Podczas doboru odpowiedniego wianka ślubnego, należy zwrócić także uwagę na typ karnacji przyszłej mężatki. Kolorystyka kompozycji musi pasować do nas, aby tym pełniej podkreślać piękno Panny Młodej. Specjaliści od wizażu ślubnego wskazują cztery typy urody, zgodne ze stylistyką poszczególnych pór roku. Kobiety reprezentujące wiosnę mają jasną cerę, bez przebarwień, często pokrytą piegami. Poleca się dla nich kwiaty we włosach ślub w kolorach beżu, turkusu oraz jasnej zieleni. Z kolei lato lepiej komponuje się w pastelach, szarościach oraz różnych odcieniach niebieskiego. Dla pań jesiennych dobrze sprawdzą się brązy, a także barwa złota. W zimowy typ urody idealnie wpisują się intensywne kolory — czerwień, fuksja czy mocna zieleń.

Dobór gatunków kwiatów do danej kompozycji zależy w dużej mierze od typu urody oraz formy sukni ślubnej. Nie ma tu jednej i niezmiennej listy możliwości, których możemy użyć. Poleca się jednak rośliny trwałe oraz te zapewniające wygodę. Dzięki temu wytrzymają one przez cały czas trwania uroczystości. Co więcej, wianki dobrze skomponować z koronkami oraz ze zwiewnymi materiałami.

Kwiaty we włosach ślub — Wykonanie wianka zleć profesjonalistom!

Jeśli zależy Państwu na wyjątkowej oprawie florystycznej ślubu i wesela, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Każde Państwa marzenie będzie dla nas wyzwaniem, któremu chętnie sprostamy. Uważnie wysłuchamy Państwa sugestii i w oparciu o nie wykonamy wyjątkowe kompozycje, na przykład wianki lub kwiaty do wpięcia we włosy.