Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

laurowiśnia

Laurowiśnia – uprawa, podlewanie, rodzaje, znaczenie

Kiedy wiosna w pełni w większości z nas budzi się prawdziwy ogrodnik. Mamy ochotę sadzić i pielęgnować coraz to nowe okazy roślin. Jesteśmy częstymi gośćmi w sklepach ogrodniczych oraz w kwiaciarniach. Tam znajdujemy różne gatunki i odmiany kwiatów, które chcemy mieć u siebie w ogrodzie czy na tarasie lub w mieszkaniu. Co roku śledzimy także najnowsze trendy w tej dziedzinie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się laurowiśnia, zwana także wiśnią laurową czy śliwą wywrzynolistną. Jest to piękna roślina, którą z pewnością dobrze jest zaprosić do swojej przestrzeni zielonej. Jakie ma jednak wymagania? Jak należy ją pielęgnować, aby właściwie się rozwijała?

Laurowiśnia wschodnia — wspaniała ozdoba z dalekiej Azji

Oryginalnie laurowiśnia wschodnia pochodzi z terenów Azji oraz z Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce zagościła na dobre przede wszystkim ze względu na swoje ogromne walory dekoracyjne oraz z uwagi na liczne możliwości jej uprawy. Spotyka się ją bowiem zarówno w formie drzewka ozdobnego, ale również jako okazały laurowiśnia żywopłot. Ważną jej zaletą jest także to, że jest to roślina zimozielona, która cieszy oczy swoim wyglądem przez cały rok. Jest również odmianą wieloletnią. Co więcej, kwitnie wiosną, mniej więcej w połowie maja. Jej białe niemal dosłownie zalewają wówczas cały ogród. Dodatkowo pięknie pachną i tworzą wokół wyjątkową atmosferę wiosennej radości. Należy jednak pamiętać, że jej owoce, jeśli się pojawią, są trujące i nie wolno ich jeść!

Laurowiśnia – uprawa, podlewanie, rodzaje, znaczenie

Odmiany laurowiśni

Warto wiedzieć, że roślina ta występuje w kilku, nieco odmiennych od siebie, wariantach. Najpopularniejsze to wersja Anbri, Gajo oraz Marbled White. Różnią się one między sobą przede wszystkim osiąganą wysokością oraz pokrojem. W sklepach ogrodniczych znajdziemy jednak najczęściej tę najbardziej tradycyjną wersję — laurowiśnię wschodnią. Są jeszcze takie gatunki jak: laurowiśnia iberyjska, laurowiśnia caucasica, laurowiśnia czerwona czy laurowiśnia novita.

Gdzie posadzić laurowiśnię?

Jak w przypadku większości roślin do uprawy na zewnątrz, kluczowe dla laurowiśni jest stanowisko. Ma ona bowiem dość sprecyzowane wymagania i dobrze jest się ich trzymać, jeśli chcemy, aby nasze drzewko szybko i zdrowo się rozwijało.

Na początek należy zadbać o odpowiednie miejsce do posadzenia. Roślina ta lubi żyzne podłoże, które zapewni jej właściwą dawkę składników odżywczych. W tym celu najlepiej zapewnić jej ziemię piaszczysto-gliniastą, bogatą w wapń, o odczynie obojętnym. Ważne jest przy tym, aby miejsce, na którym rośnie laurowiśnia, było osłonięte od wiatru. Powinno być także dobrze zacienione, ponieważ gatunek ten nie lubi być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Co więcej, bez obaw możemy sadzić go w przydomowych ogródkach, ponieważ jakość powietrza nie wpływa na jego rozwój. Niestraszne mu będą nawet zanieczyszczenia obecne wokół nas.

Dobra wiadomość jest również taka, że większość odmian laurowiśni jest odporna na niższe temperatury. Nawet przymrozki nie powinny im zaszkodzić. W razie przemarznięcia większość pędów odbije w kolejnych latach.

Laurowiśnia – uprawa, podlewanie, rodzaje, znaczenie1

Uprawa i pielęgnacja laurowiśni

Wybierając odpowiednie warunki dla naszej rośliny, nie możemy również zapominać o porze jej sadzenia. Zaleca się, aby przeprowadzić ten zabieg w okresie wegetacji, czyli między jesienią a wiosną. Najlepszym czasem będzie wczesna jesień lub wczesna wiosna. Optymalny moment to październik lub marzec. W tym czasie laurowiśnia sadzonki przebywają jeszcze w stanie spoczynku, ale mają już rozbudowaną bryłę korzeniową, która pozwoli im na lepsze przystosowanie się do danych warunków.

Gatunek ten należy systematycznie podlewać. Najlepiej robić to często, ponieważ laurowiśnia lubi stale wilgotną glebę. Dodatkowo możemy wysypać przestrzeń wokół rośliny warstwą ściółki, która ograniczy odparowywanie wody z gleby. Warto przy tym wiedzieć, że mimo zamiłowania do wilgoci, roślina ta zniesie dobrze ewentualne okresowe susze. Dobrze jest wspierać ją także nawozem w postaci kompostu, który zapewni jej wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Ważnym zabiegiem jest także zabezpieczenie laurowiśni zimą. W tym celu najlepiej osłonić ją (przynajmniej częściowo) agrowłókniną. Nie należy zakrywać jednak całego drzewka, ponieważ laurowiśnia (jako gatunek zimozielony) potrzebuje dostępu światła przez cały rok. Co więcej, przed nadejściem pierwszych przymrozków należy ją dokładnie podlać.

Aranżacja laurowiśni w przestrzeni — Laurowiśnia na pniu, laurowiśnia żywopłot

Laurowiśnia występuje najczęściej jako pojedyncze drzewko. Ma wtedy największą szansę na pokazanie pełni swojej krasy. Zapewniamy jej tym samym odpowiednią dawkę przestrzeni na rozwój i kwitnienie. Najlepiej posadzić ją na tle budynku lub ogrodzenia, gdzie będzie doskonałą ozdobą. Można także zestawiać ją z innymi gatunkami roślin i krzewów, na przykład z funkiami lub azaliami. Ważne jest jednak to, aby zostawić jej miejsce na rozrost. W przeciwnym razie nie będzie tak okazała.

Laurowiśnię często stosuje się także jako żywopłot. Aby osiągnąć z jej pomocą naturalne ogrodzenie, należy sadzić ją w grupach, zachowując pomiędzy sadzonkami odstęp mniej więcej 50 centymetrów.

Więcej wskazówek aranżacyjnych oraz pielęgnacyjnych uzyskasz w naszej kwiaciarni. Zaopatrzysz się tu również w różne gatunki roślin ogrodowych, a także wspaniałych kwiatów doniczkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *