Lilia biała jest to niezwykle popularny gatunek lilii. Często sadzi się ją w ogrodach i na działkach. Kwiaty są piękne i pachnące, dlatego nikt nie przejdzie obok tej rośliny obojętnie. Warto więcej dowiedzieć się na jej temat.
Spis treści:
- Lilia biała, czyli troszkę informacji na temat tej pięknej rośliny
- Jakie wymagania uprawowe ma lilia biała?
- Przesadzanie i rozmnażanie lilii białej
- Pielęgnacja lilii białych
- Lilia biała i jej miejsce w ogrodzie
- Jakie są choroby lilii białej i jak ją chronić przed nimi?
- Jakie są szkodniki lilii białej?
- Jaka jest symbolika lilii białej?
Lilia biała, czyli troszkę informacji na temat tej pięknej rośliny
Lilia biała nosi również miano lilii Najświętszej Marii Panny. Co więcej, niektórzy nazywają ją również lilią św. Józefa. Cechą wyróżniającą jest to, że dorasta ona do 120 cm wysokości. Ma również duże i pachnące kwiaty, które pojawiają się w czerwcu.
Jakie wymagania uprawowe ma lilia biała?
Stanowisko przeznaczone do uprawy lilii białej musi być dobrze nasłonecznione. Ponadto gleba powinna być dobrze przepuszczalna. Nie bez znaczenia jest również zawartość wapnia w ziemi. Lilia biała przeznaczona jest do sadzenia do gruntu w połowie lata. Trzeba to zrobić do końca sierpnia. Istotne w tym przypadku jest to, że jeszcze w tym samym roku pojawią się na roślince rozety liściowe, które przetrwają zimowy okres.
Przesadzanie i rozmnażanie lilii białej
Lilia biała należy do darów Matki Natury, które kwitną w czerwcu. Co więcej, kolejną rzeczą jest to, aby lilia biała na tym samym miejscu nie rosła dłużej niż przez 4 do 5 kolejnych lat. Cechą charakterystyczną jest to, że po kwitnieniu część nadziemna rośliny bardzo szybko zasycha. Jest to czas, który pozwoli na rozmnażanie lilii białej. Roślinę należy wówczas przesadzić. Cebule lilii należy wykopać pod koniec lipca. Następnie koniecznie trzeba je delikatnie przesuszyć. W kolejnych krokach należy oddzielić cebule przybyszowe, które sadzimy w innej lokalizacji.
Pielęgnacja lilii białych
Lilie białe należą do roślin, które niedobrze znoszą wszelkie skrajności w glebie. Oznacza to, że ziemia nie może być za sucha, ani za mokra. Należy mieć na uwadze to, że za dużo wody w przypadku tych roślin może doprowadzić do powstania choroby grzybowej. Kolejną rzeczą jest również właściwe nawożenie. Lilie wymagają nawozu wieloskładnikowego. Ogrodnik musi też starannie wyrywać wszelkie chwasty. Jest to niezwykle ważne, ponieważ takie towarzystwo zabiera liliom cenne składniki odżywcze, które potrzebne są do dobrego rozwoju. Nie bez znaczenia, jeśli chodzi o pielęgnację, jest spulchnianie ziemi. Podczas pielenia należy uważać, aby nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego lilii.
Lilia biała i jej miejsce w ogrodzie
Lilia biała jest niezwykle efektownym darem Matki Natury. Naprawdę cudownie prezentuje się w ogrodzie, czy też na działce. Dlatego warto na przykład uprawiać lilię białą na rabacie z innymi gatunkami roślin, które do niej pasują. Trzeba wybrać takie rośliny, które podobnie jak lilia biała potrzebują wilgotności gleby w letnich miesiącach. Przykładem darów Matki Natury, które świetnie pasują do lilii białej są: krwawnik, macierzanka, gipsówka, czy też rozchodniki.
Jakie są choroby lilii białej i jak ją chronić przed nimi?
Lilia biała może zachorować na tak zwaną szarą pleśń. Pojawia się ona z nadmiaru wilgotności. Wówczas można zauważyć szare plamy na pąkach, czy liściach. Może się tak zdarzyć w okresie dużych opadów i przy sporej wilgotności powietrza. Liści nie należy także zraszać wodą. W celu zabezpieczenia przed chorobą można lilię popryskać fungicydem lub innym środkiem dostępnym w ofercie handlowej. Przed szarą pleśnią można zabezpieczyć lilie jeszcze przed sadzeniem cebulek. Co więcej, warto także zachować odstępy między cebulkami przy wkładaniu ich do ziemi. Błędy w uprawie mogą także doprowadzić do pojawienia się brązowych plam na liściach.
Jakie są szkodniki lilii białej?
Szkodnikiem lilii białej jest na przykład poskrzypka liliowa. Jest to czerwony robak, który specjalizuje się w obgryzaniu rośliny, przez co tworzy na niej dziury. Takie działanie doprowadza do osłabienia rośliny. Szkodnik pojawia się wczesną wiosną. Trzeba przede wszystkim patrzeć jak wygląda roślina. Gdy na liściach zobaczymy jaja, larwy lub dorosłe szkodniki należy jak najszybciej zdjąć z lilii i zniszczyć owad. Najpopularniejszą i najlepszą metodą pozbycia się szkodnika jest jego ręczne zbieranie. Wynika to z tego, że robak jest raczej odporny na chemiczne opryski.
Jaka jest symbolika lilii białej?
Lilia biała ma także swoją symbolikę. Istotne jest to, że jej historia zaczęła się już w starożytności, w Grecji i w Rzymie. Z kolei dla chrześcijan stanowi ona symbol czystości i duchowej świętości. Dlatego wiele osób nazywa ją lilią Najświętszej Marii Panny. Lilię białą często utożsamia się ze św. Józefem i św. Antonim. Biała lilia związana jest również z kulturą świecką. Występuje na przykład w herbach francuskich królów. Co więcej, spotyka się ją też w symbolach niektórych szlacheckich rodów.
Lilia biała jest piękną rośliną, która z pewnością ozdobi każdy ogród, czy działkę. Nie jest skomplikowana w uprawie, dlatego poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Bardzo dobrze sprawdza się również, jako towarzyszka innych kwiatów. Razem z nimi może stworzyć naprawdę udaną kompozycję, obok której nikt nie przejdzie obojętnie.