Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

lilia biała Lilia drzewiasta lilia ogrodowa

Lilia drzewiasta

Lilie to jedne z najpiękniejszych bylin, jakie możemy spotkać w polskich ogrodach. Choć tak charakterystyczne i wyjątkowe, mają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zdecydowanie jednak nikogo nie pozostawiają one obojętnym. Oprócz pięknego wyglądu ich atrakcyjność bierze się między innymi z tego, że gatunek ten występuje w bardzo wielu ciekawych odmianach stylistycznych. Jedną z nich jest drzewiasta – okazały i nietuzinkowy wariant, który zdecydowanie może się podobać. Co warto wiedzieć na jego temat? Jak przebiega pielęgnacja tej rośliny?

Lilie – odkryj nieznane dotąd odmiany!

Tym mianem określa się całą rodzinę wyjątkowych roślin, które zachwycają różnorodnością i wyjątkowymi cechami. W jej ramach można wyróżnić zróżnicowane kategorie, takie jak na przykład azjatyckie lub drzewiaste. Każda z odmian posiada swoją odrębną charakterystykę. Różnią się one między sobą formą, wielkością kwiatów, a także ich kolorem i czasem kwitnienia. Dzięki tej bogatej palecie możliwości każdy znajdzie idealną lilię dla siebie. Warto przy tym wiedzieć, że te mają jednocześnie bardzo liczne zastosowania dekoracyjne. Można je wykorzystać zarówno do wykonania bukietów, ale także jako element wyjątkowych kompozycji.

Lilie drzewiaste można z powodzeniem wykorzystać w swoim ogrodzie. Stosując się do kilku przydatnych wskazówek, możemy sami zająć się ich uprawą. W ten sposób zyskamy piękną i w pełni naturalną dekorację swojej przestrzeni. Odmianę tę można bowiem sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Rozwinięte mogą także posłużyć do wykonania wyjątkowego bukietu.

lilie ogrodowe Lilia drzewiasta

Lilia drzewiasta – charakterystyka odmiany

Nazwa tej odmiany wzięła się z okazałych rozmiarów tych lilii. Łodygi mogą wyrastać nawet do dwóch – trzech metrów wysokości, co sprawia, że osiągają one naprawdę wyjątkowe formy. Z ich pomocą można aranżować jedyne w swoim rodzaju kompozycje, zarówno rabaty , jak i bardziej zróżnicowane dekoracja roślinne. Możemy także z powodzeniem kreować różnokolorowe przestrzenie, stworzone z samych wielobarwnych lilii, jak i z bardziej zróżnicowanych gatunków.

Ogromnym atutem tego wariantu jest przyjemny, ale nie nazbyt narzucający się zapach, a także ciekawa paleta kolorystyczna. Warto przy tym wiedzieć, że na jednej łodydze lilii drzewiastej może wyrastać po kilka kwiatostanów, dzięki czemu w sezonie wiosenno-letnim możemy cieszyć się ich okazałym pięknem. Co więcej, specjaliści są zgodni co do tego, że odmiana ta nie jest szczególnie wymagająca, a co najważniejsze, dobrze znosi naszą dość kapryśną aurę. Co więc należy wiedzieć na temat ich uprawy i pielęgnacji? Gdzie poradzi sobie najlepiej?

Lilia drzewiasta – Ogrodowa uprawa

Jeśli zdecydujemy się na posadzenie tej odmiany w swojej przestrzeni zielonej, warto zacząć od wyboru stosownego dla tej rośliny stanowiska. Przy tej okazji musimy pamiętać, że lubią miejsca ciepłe i słoneczne. Należy jednocześnie pamiętać o tym, aby unikać otwartych przestrzeni, gdzie roślina byłaby narażona na działanie wiatru i chłodu. Jako że odmiana ta wyrasta na znaczące wysokości, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych mogłyby one złamać łodygi, bezpowrotnie je uszkadzając. Co więcej, do wysiewu należy wybierać ziemię żyzną i dobrze przepuszczalną. W przeciwnym razie nie osiągniemy satysfakcjonujących plonów. Glebę możemy wzbogacić, mieszając ją z niewielką ilością kompostu lub torfu. Dla uzyskania odpowiedniego drenażu możemy ponadto uzupełnić ją o żwirek lub keramzyt. Zaleca się także stosowanie specjalistycznego nawozu lub odżywki przeznaczonej dla lilii. Dzięki temu mamy szansę na obfite plony. Dodatkowo należy pamiętać o systematycznym, choć nie nadmiernym, podlewaniu. Ziemia powinna być w tym miejscu cały czas lekko wilgotna.

Jeśli chodzi o wysiew lilii drzewiastej do gruntu, do wyboru mamy dwa okresy. Możemy przeprowadzić ten zabieg wiosną, najlepiej na przełomie kwietnia i maja. Dzięki temu unikniemy wczesnowiosennych przymrozków. Na jesieni z kolei zaleca się sadzenie cebulek pod koniec lata, mniej więcej na przełomie września i października. W ten sposób roślina zdąży się wzmocnić i ukorzenić przed zimnymi miesiącami.

Lilia orientalna lilia kwiat Lilia drzewiasta

W jaki sposób przygotować przestrzeń do sadzenia lilii? Jeśli już wybierzemy odpowiednie do tego miejsce, należy je dokładnie oczyścić z chwastów. Zaleca się również usunąć grudki ziemi, kamyczki oraz inne przeszkody, które mogłyby zakłócić roślinie prawidłowy rozwój. Już na tym etapie możemy wymieszać glebę z kompostem. Należy przy tym uwzględnić fakt, że jest to odmiana, która rośnie wysoko i ma wiele kwiatów na jednej łodydze. W tym celu należy zostawić im stosowną ilość miejsca.

W jaki sposób pielęgnować lilie drzewiaste w ogrodzie?

Kiedy cebulki lilii wzejdą, należy pamiętać o kilku prostych sprawach. Przede wszystkim należy zapewnić im dodatkowe wsparcie w postaci specjalistycznych preparatów odżywczych. Ma to szczególne znaczenie w czasie kwitnienia. Zaleca się wówczas systematyczne nawożenie, mniej więcej co dwa – trzy tygodnie. Ziemię wokół rośliny należy również na bieżąco oczyszczać z chwastów. W przypadku przedłużającej się suszy trzeba ponadto podlewać lilię, aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność. Należy przy tym unikać zalewania liści.

Planując uprawę lilii w swoim ogrodzie, warto mieć świadomość, że jest to roślina wieloletnia, ale na ogół dopiero w drugim sezonie możemy spodziewać się kwiatów. Co więcej, po około sześciu latach, należy rozważyć przesadzenie cebul w inne miejsce. Z czasem bowiem gleba staje się uboższa w składniki odżywcze i konieczne jest znalezienie nowego stanowiska. Po więcej szczegółów na temat uprawy lilii zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko piękne kwiaty, ale również profesjonalne wsparcie i fachową poradę.