Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Lilia tygrysia

Lilia tygrysia

Sezon na piękne trwa w najlepsze. Wystarczy wyjść na krótki spacer po okolicy, aby przekonać się, ile uroku ma w sobie ten okres w roku. Do wyboru mamy zarówno subtelne rośliny polne, jak i bardziej egzotyczne gatunki, takie jak tygrysia. Co warto wiedzieć o tej odmianie i w jaki sposób zapewnić jej odpowiednie warunki rozwoju?

Lilia tygrysia – dostojna i elegancka

Lilie, przez lata obecności w naszych ogrodach, doczekały się stałego miejsca w kanonie florystycznym. Kwiaty te mają bowiem liczne zastosowania dekoracyjne. Między innymi z tego powodu cieszą się one ogromną popularnością. Co więcej, zapewniając im odpowiednie warunki wzrostu, możemy bez przeszkód rozmnożyć je w swoim ogrodzie. Ważnym ich atutem jest również to, że w naszym klimacie możemy uprawiać setki różnorodnych odmian. Każda z nich wyróżnia się odmiennym wyglądem, ale również własną charakterystyką, na przykład okresem kwitnienia.

Te znane i niezwykle lubiane cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Ich niezwykła strojność i elegancja sprawiają bowiem, że pasują one do różnych okazji. Można z nich stworzyć zarówno klasyczne kompozycje, na przykład estetyczne tło ślubnych uroczystości, jak i codzienne bukiety. Z pewnością wszystkie aranżacje będą przyciągać wzrok i kusić wyjątkowym zapachem. Piękno lilii może mieć wiele różnych zastosowań, dlatego warto poznać poszczególne odmiany, aby wybrać tę najbardziej nam pasującą.

Lilia tygrysia

Lilia tygrysia – oryginalna odmiana pełna uroku

Choć większość z nas potrafi bez problemu wskazać lilię wśród innych kwiatów na rabacie, warto wiedzieć, że w rzeczywistości gatunek ten posiada liczne, różniące się między sobą, odmiany. To co charakterystyczne dla wielu z nich to wyjątkowy, niekiedy nawet odurzający, zapach. Wiele wariantów ma także okazałe kwiatostany, które dodatkowo występują w wielu różnych kolorach. Co jednak czyni lilię tygrysią tak bardzo wyjątkową?

Odmiana ta należy do szerszej kategorii lilii azjatyckich. W grupie tej znajdują się warianty, które wyróżniają się dużymi kielichami kwiatów, nakrapianymi, zakręconymi płatkami i wyjątkową paletą barw. Ich łodygi mogą osiągać nawet 150 centymetrów długości. Uważa się ją ponadto za bardzo odporną roślinę, która dobrze radzi sobie w naszym klimacie, a co więcej, można ją uprawiać w tym samym miejscu przez wiele lat. Dużym jej atutem jest także to, że należy do roślin z długim okresem kwitnienia. Pierwsze kwiaty pojawiają się mniej więcej na przełomie lipca i sierpnia, i utrzymują się aż do początku września. Dzięki temu można w pełni docenić ich piękno. Warto jednocześnie wiedzieć, że ta odmiana nie pachnie. Zdecydowanie nadrabia jednak jedynym w swoim rodzaju urokiem.

Lilie tygrysie są chętnie wybieranym wariantem, ponieważ długo utrzymują swoją doskonałą formę. Co więcej, występują one w różnorodnych i ciekawych odmianach kolorystycznych. Ich barwy są wyraziste i nasycone. Warto ponadto wiedzieć, że można je również sadzić i uprawiać w pojemnikach. To doskonała wiadomość dla tych, którzy nie mają własnego lub innej zielonej przestrzeni. Ciekawostkę stanowi ponadto fakt, że w Chinach ceni się tę roślinę nie tylko z uwagi na jej dekoracyjny charakter, ale również dzięki walorom smakowym. W kuchni azjatyckiej cebulki lilii stosuje się bowiem jako dodatek do potraw. Hoduje się je na podobnej zasadzie jak ziemniaki.

Jak pielęgnować lilie tygrysie?

Choć jako gatunek nie są bardzo trudne w uprawie, odmiana tygrysia wymaga jeszcze mniej wysiłku. Oczywiście jak w przypadku każdej rośliny, także i tutaj warto wcielić w życie kilka prostych zasad pielęgnacyjnych.

Wysiew cebulek lilii tygrysiej najlepiej przeprowadzić wczesną jesienią, mniej więcej na przełomie października i listopada, albo wczesną wiosną, w kwietniu lub w maju. Głębokość wysiewu zależy od wielkości cebul, im większe, tym głębiej należy je umieścić. Co więcej, zaleca się zachować odstęp między sadzonkami (około 15 centymetrów). Analogicznie musimy postąpić w przypadku wysiewu do donicy lub skrzynki.

Lilia tygrysia

Jeśli chcemy mieć piękne tygrysie w swojej przestrzeni, powinniśmy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. W przypadku wysiewu bezpośrednio do gruntu stanowisko powinno być raczej słoneczne. Warto jednak wiedzieć, że roślina poradzi sobie również w częściowym zacienieniu. Gleba na rabacie powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Należy zadbać o to, aby systematycznie podlewać kwiaty, ale unikać ich przelewania, jako że może to doprowadzić do gnicia korzeni. Co więcej, jeśli ziemia nie jest szczególnie odżywcza, można ją wzbogacić, dodając niewielką ilość torfu lub kompostu.

Uprawiając lilie we własnym ogrodzie, warto zadbać o to, aby zestawiać ze sobą różne odmiany. Ponieważ mają one różne okresy kwitnienia, będziemy mogli cieszyć się ich pięknem przez cały sezon. Kiedy część kwiatów zwiędnie, zaleca się ich usunięcie, aby zrobić miejsce dla nowych kwiatostanów.

Lilia tygrysia cięta i na rabacie

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście wykonanie bukietu z kwiatów ciętych. Łodygi tej rośliny mogą osiągać nawet 150 centymetrów, co czyni je wyjątkowo okazałymi. Bez względu na to, czy uprawiamy je bezpośrednio na rabacie, czy w donicy, w czasie kwitnienia możemy je wykorzystać do wykonania estetycznej kompozycji. Z kolei na rabacie roślinnej możemy zestawić je z innymi gatunkami, na przykład z różami lub z hortensjami. Dobrze prezentują się również w towarzystwie ozdobnych krzewów.

Jeśli poszukujesz bardziej szczegółowych informacji na temat uprawy lilii, nasza to najlepszy adres. Znajdziesz tu piękne oraz . To ponadto miejsce wymiany doświadczeń i źródło rzetelnej wiedzy z zakresu florystyki i pielęgnacji roślin.