Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

aronia

Nalewka z aronii to Polski Superfood

Aronia nie bez kozery nazywana jest polskim superfood. Od lat jest ona bowiem cenionym surowcem, z którego każdego roku na jesień powstają wspaniałe przetwory, jak dżemy, konfitury, soki, a nawet doskonałe trunki. Nalewka z aronii może nie tylko urozmaicić długie zimowe wieczory, ale również wspomóc nasze zdrowie i odporność w tym trudnym okresie. Jakie właściwości ma ten napój i w jaki sposób go przygotować, aby wykorzystać wszystkie walory tych wyjątkowych owoców?

Aronia — w jej cierpkości tkwi prawdziwa moc!

Nie da się ukryć, że aronia nie jest najpopularniejszym owocem w Polsce, jeśli chodzi o codzienne spożycie. W sezonie wiosenno-letnim chętniej sięgamy po znacznie słodsze truskawki czy maliny. Warto jednak wiedzieć, że owoc ten ma ogromną moc, a co więcej, odpowiednio przygotowany, może dostarczyć nam wyjątkowych walorów smakowych.

Aronia owocuje bowiem późnym latem, kiedy przyroda powoli szykuje się już do zimowego snu. Plony zaleca się zbierać dopiero po pierwszych przymrozkach, czyli mniej więcej na przełomie września i października. W tym okresie aronia ma bowiem najwięcej właściwości odżywczych oraz smaku. Popularna aroniówka, która z niej powstaje, jest nie tylko dobra, ale może nam także dostarczyć korzystnych dla zdrowia składników. Wśród licznych prozdrowotnych właściwości znajdziemy więc działanie przeciwbakteryjne oraz bogactwo bioflawonoidów. Często stosuje się ją jako dodatkowe wsparcie w różnego rodzaju dolegliwościach trawiennych.

nalewka z aronii aronia ogrodowa

Co znajdziemy w owocach aronii?

Krzewy aronii znajdziemy w wielu polskich ogrodach. Choć owoc ten nieszczególnie smakuje nam w formie nieprzetworzonej, odpowiednio przygotowany może przynieść nam wiele korzyści, nie tylko tych kulinarnych.

Aronia wyróżnia się charakterystycznym cierpkim smakiem. Jej owoce najlepiej zbierać, gdy temperatura spada, a ziemię zaczynają łapać pierwsze przymrozki. Zaleca się przed przetworzeniem umieścić je w zamrażalniku, aby lepiej przygotować je do obróbki. Co więcej, poddawanie ich procesowi podgrzewania nie pozbawia właściwości odżywczych. W składzie owoców znajdziemy więc między innymi duże ilości witaminy P, inaczej zwanej bioflawonoidami. Aronia działa również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zawarta w niej tanina ma właściwości przeciwnowotworowe. Należy jednak pamiętać, że nadmierne jej spożycie może nam zaszkodzić. Owoce zawierają także bogate źródło witamin, na przykład witaminy C, B2 oraz kwasu foliowego. Za jej sprawą możemy dostarczyć sobie także wapnia, jodu oraz żelaza.

Nalewka z aronii to źródło zdrowia 

Popularna aroniówka, choć przetworzona, zawiera niemal te same składniki odżywcze co surowe owoce. Dzięki temu możemy cieszyć się walorami tej rośliny w każdej formie. Trunek ten poleca się więc na przykład na problemy trawienne. Potrafi poradzić sobie ze wzdęciami, bólami brzucha, a także z zaparciami. Może wpływać jednocześnie na przywrócenie prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Ważną funkcją aroniówki jest ponadto zdolność do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Może się również ona przyczynić do zmniejszenia ryzyka pojawienia się w naszym organizmie miażdżycy. Obniża ponadto poziom cukru, a także wspiera pracę układu krwionośnego, niwelując ryzyko pojawienia się żylaków i zakrzepów. Owoce aronii poprawiają również wygląd naszej skóry, za sprawą zawartych w nich składników odżywczych i mineralnych. Co więcej, jej spożycie może przyczynić się do poprawy jakości widzenia oraz do zapobiegania występowania chorób takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.

nalewka z aronii aronia ogrodowa

Nalewka z aronii – w jaki sposób ją przygotować?

Wykorzystanie możliwości, jakie dają nam owoce aronii, jest tym przystępniejsze, że wykonanie nalewki jest niezwykle prostym zadaniem.

Choć do przygotowania tego trunku można zastosować różne dodatki, takie jak miód, przyprawy korzenne czy owoce cytrusowe, podstawowy przepis zakłada użycie jedynie czterech składników. Należą do nich spirytus, aronia, cukier oraz woda. Optymalną ilość stanowi około dwóch kilogramów owoców, pół kilograma cukru, a także po pół litra alkoholu i wody.

Owoce należy w pierwszej kolejności dokładnie umyć i osuszyć. Następnie musimy przechować je w zamrażalniku od 24 do 48 godzin. Jeszcze zamrożone musimy je umieścić w dużym słoju, zalewając je spirytusem połączonym z przegotowaną i przestudzoną wodą. Tak przygotowaną aronię odstawiamy na około cztery tygodnie.

Po tym czasie przygotowaną miksturę należy zasypać cukrem i pozostawić jeszcze na siedem dni. W tym procesie powstanie syrop z owoców aronii, który następnie należy przecedzić. W końcowym etapie zaleca się zlanie płynu do butelek i odstawienie w ciemne miejsce na okres pół roku.

Warto wiedzieć, że aronia jest jednym z tych owoców, które w połączeniu z alkoholem wzmacniają swoje prozdrowotne właściwości. W tym wypadku umożliwia on odpowiednią konserwację wszystkich składników odżywczych i mineralnych. Spożywana w niewielkich ilościach aroniówka pozwala cieszyć się dobrą kondycją przez cały sezon zimowy.

Po więcej szczegółów na temat aronii oraz tajników jej wykorzystania zapraszamy do naszej kwiaciarni. Podpowiemy Wam, w jaki sposób pielęgnować te wyjątkowe krzewy, a także, do czego użyć dojrzałych owoców. Co więcej, w naszym sklepie znajdziecie również gotowe sadzonki, które ozdobią Wasz ogród w sezonie wiosenno-letnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *