Oleander jest rośliną, która z pewnością zachwyca wiele osób. Przywodzi na myśl wspaniałe wakacje nad Morzem Śródziemnym. Dlatego nie ma się czemu dziwić, że niektórzy marzą o uprawie rośliny w zaciszu własnego domu. Należysz do tej grupy? Dowiedz się zatem, jaka gleba będzie dla tej rośliny najlepsza i poznaj najważniejsze zasady dotyczące uprawy. Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o oleander uprawa.
Spis treści:
- Oleander, czyli najważniejsze informacje dotyczące rośliny?
- Jakie wyróżnia się odmiany oleandra? Najważniejsze informacje o oleander uprawa
- Jak wygląda oleander pospolity?
- Najlepsze podłoże – oleander uprawa
- Co warto wiedzieć na temat podlewania oleandra? Więcej informacji na temat oleander uprawa
- Cięcie oleandra, jako ważny zabieg pielęgnacyjny
- Oleander, czyli jakie choroby lub szkodniki mogą zaatakować roślinę?
- Jakie znaczenie ma oleander?
Oleander, czyli najważniejsze informacje dotyczące rośliny?
Oleander, czyli Nerium Oleander jest to niezwykły kwiat, który pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W naturze prezentowany dar Matki Natury najprawdopodobniej znajdziesz na brzegach strumieni, a także potoków. Roślinę można poznać po białych lub lekko różowych kwiatach. Co więcej, ma on też podłużne i skórzaste liście. W wersji uprawowej wspaniale sprawdza się do ozdoby tarasów i balkonów. Co więcej, warto powiedzieć też o tym, że oleander bardzo długo zachowuje swoje walory dekoracyjne. W tym przypadku warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja.
Jakie wyróżnia się odmiany oleandra? Najważniejsze informacje o oleander uprawa
Oleander występuje w różnych odmianach, które różnią się od siebie przede wszystkim kolorem kwiatów. Na liście najpopularniejszych wymienia się między innymi: Blanca, Hardy Pink, Luteum czy też Grandiflora. Wszystkie te odmiany dotyczą oleandra pospolitego. Pierwsza ma białe kwiaty, kolejna różowe, następna żółte, a ostatnia duże i ciemnoróżowe.
Jak wygląda oleander pospolity?
Oleander pospolity rosnący w naturalnym środowisku może osiągnąć wysokość na poziomie 5 metrów. Z kolei w uprawie domowej nie rośnie on więcej niż do wielkości 2 metrów. Cechą charakterystyczną są gęste pędy pokryte podłużnymi, skórzastymi i wysokolancetowymi liśćmi. Kwiaty prezentowanego daru Matki Natury wydzielają bardzo intensywny zapach. Oleander jest piękną rośliną, ale niestety wszystkie części są trujące. Znajduje się tam oleandryna, która może być powodem poważnych zatruć. Może podrażniać też błony śluzowe. Pojawiają się też inne objawy: duszności, nudności, wymioty i zaburzenia pracy serca. W tym przypadku wystarczy kontakt z sokiem rośliny. Dlatego należy tutaj zachować dużą ostrożność. Koniecznie trzeba trzymać roślinę z dala od dzieci i zwierząt.
Najlepsze podłoże – oleander uprawa
Oleander potrzebuje żyznej gleby i zasobnej w próchnicę. Co więcej, koniecznym elementem jest także dobra przepuszczalność ziemi. Warto zadbać też o właściwe pH, które koniecznie musi zawierać się przedziale od 6 do 8. Na dnie doniczki powinien znaleźć się też drenaż. Co więcej, stanowisko dla tego daru Matki Natury powinno być dobrze nasłonecznione. Istotne znaczenie ma tutaj też ochrona przed wiatrem. Dlatego należy zachować dużą uwagę podczas uprawy oleandra na balkonie czy tarasie. Wówczas koniecznie osłoń roślinę przynajmniej z jednej strony, najlepiej wschodniej.
Co warto wiedzieć na temat podlewania oleandra? Więcej informacji na temat oleander uprawa
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku oleandra jest podlewanie. W okresie letnim zabieg ten należy przeprowadzać dość intensywnie. Wówczas najlepiej prezentowaną czynność wykonywać 2 razy dziennie. Można nawet pokusić się o pozostawienie wody w donicy. Z kolei zimą tego podlewania musi być znacznie mniej. Wtedy wystarczy zabieg realizować raz na jakiś czas, ponieważ nadmierne podlewanie może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Pamiętaj również o unikaniu przemoczenia liści i kwiatów.
Cięcie oleandra, jako ważny zabieg pielęgnacyjny
Osoby, które decydują się na uprawę oleandra, muszą pamiętać o regularnym przycinaniu rośliny. Zabieg ten wykonuje się każdego roku po przekwitnięciu. W trakcie tej czynności pędy skraca się o mniej więcej 1/3 długości. Należy pamiętać też o skracaniu kwiatostanów. Dzięki temu możesz liczyć na dobry rozwój i intensywne krzewienie. Wiele osób przeprowadza dodatkowe przycinanie w okresie przedwiośnia. Jednak specjaliści podkreślają, że zabieg nie jest konieczny. Co więcej, przeprowadza się go tylko wtedy, gdy jesienią dojdzie do zaniedbania i zapomni się o przycinaniu. W przypadku oleandra raz na kilka lat przeprowadza się cięcie, które określa się mianem odmładzającego.
Oleander, czyli jakie choroby lub szkodniki mogą zaatakować roślinę?
Oleander jest rośliną, która wyróżnia się dużą odpornością na różne choroby i ataki szkodników. Nie oznacza to, że nie mogą się one pojawić. Pewnym zagrożeniem są tarczniki, które niestety są trudne do zwalczenia. Bardzo często preparaty chemiczne i ekologiczne przynoszą marne rezultaty, dlatego najlepiej usuwać szkodnik ręcznie. Ze względu na obecność trucizny we wszystkich częściach rośliny każdy zabieg koniecznie należy wykonywać przy wykorzystaniu rękawic ochronnych.
Jakie znaczenie ma oleander?
Oleander jest najbardziej charakterystyczną i rozpoznawaną rośliną w basenie Morza Śródziemnego. Jest piękna i niebezpieczna, dlatego taka pożądana. Pięknie pachnie, dlatego czaruje wiele osób, ale niestety truje. Jednakże jego znaczenie jest naprawdę miłe. Kwiat symbolizuje bowiem miłość i przywiązanie.
Oleander jest pięknym kwiatem, który wspaniale ożywi i ozdobi wnętrza. Wymagania uprawowe nie są duże. Co więcej, jest to także kwiat odporny na choroby i ataki szkodników. Jednakże należy zachować dużą ostrożność podczas prac uprawowych i pielęgnacyjnych!