Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Oliwnik wąskolistny

Oliwnik wąskolistny – krzew o intensywnym zapachu

Oliwnik wąskolistny jest naprawdę pięknym krzewem. Cechą wyróżniającą są srebrzystoszare liście. Co więcej, młode pędy daru Matki Natury poruszające się na wietrze wyglądają tak, jakby mieniły się srebrem. Dlatego warto więcej dowiedzieć się na temat tej wyjątkowej rośliny.

Oliwnik wąskolistny, czyli podstawowe informacje na temat tej wyjątkowej rośliny

Oliwnik wąskolistny ma łacińską nazwę Elaeagnus angustifolia. Jest to małe drzewo o wysokości od 5 do 8 m. Jest to roślina, która przyciąga uwagę wąskimi, lancetowatymi liśćmi. Ponadto, pod względem wyglądu przypominają one liście wierzby bądź oliwki. Na początku mają one miękki, jasnoszary bądź srebrzysty kutner. Później tracą go na wierzchniej stronie blaszki, jednak cały czas pozostają srebrzystoszare. Jasnoszary kutner znajduje się również na młodych pędach rośliny.

Jakie ma oliwnik wąskolistny?

W przypadku oliwnika wąskolistnego uwagę zwracają nie tylko liście, ale również . Pojawiają się one na roślinie w czerwcu. Są one niewielkie i srebrzystożółte. Można także poczuć ich intensywny zapach. Co więcej, należą one do kwiatów miododajnych. W starszych roślinach, a więc minimum 5- letnich po przekwitnieniu zamieniają się w niewielkie, owalne, srebrzyste i do tego niezwykle urocze owoce. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że znajdują się one na drzewkach prawie przez cały okres zimowy. Istotne jest również to, że przypominają one oliwki.

Oliwnik wymagania glebowe i uprawowe

Cechą charakterystyczną oliwnika wąskolistnego są niewielkie wymagania glebowe. Prezentowany dar Matki Natury jest też  odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Roślina raczej wyrośnie na każdej glebie, ale preferuje przede wszystkim ziemię lekką, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną, a nawet suchą piaszczystą. Warto również zauważyć, że krzew nie lubi gleb ciężkich i mokrych.

Kolejną ciekawą rzeczą jest to, że roślina bardzo dobrze radzi sobie z suszą i niskimi temperaturami. Nie trzeba także stosować żadnych nawozów, gdyż na korzeniach są bakterie brodawkowe, które pozwalają pobierać azot z otoczenia. Najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o wymagania uprawowe, jest zapewnienie roślinie słonecznego środowiska, gdyż w cieniu będzie ona źle rosła, wybarwi się i w rezultacie drzewo będzie brzydko się prezentowało.

Oliwnik wąskolistny 2

Oliwnik wąskolistny kiedy sadzić?

Sadzenie oliwnika wąskolistnego najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną lub późną jesienią. Oto kilka wskazówek dotyczących sadzenia:

  1. Termin sadzenia: Oliwnik najlepiej sadzić wczesną wiosną przed rozwojem nowych pąków lub późną jesienią przed pierwszymi przymrozkami. Unikaj sadzenia w okresach intensywnego wzrostu letniego, ponieważ roślina może mieć trudności z przyjęciem się w takich warunkach.
  2. Stanowisko: Oliwnik preferuje pełne nasłonecznienie, ale jest także tolerancyjny wobec cienistych obszarów. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, a roślina jest odporna na suszę.
  3. Przygotowanie gleby: Przed sadzeniem zadbaj o odpowiednie przygotowanie gleby. Wprowadź do niej organiczne materiały, takie jak kompost, aby poprawić strukturę gleby i jej zdolność do zatrzymywania wody.
  4. Odmierzanie odległości: Jeśli sadzisz więcej niż jedną roślinę, zachowaj odpowiednie odległości między nimi. Sprawdź zalecenia dotyczące odstępów podane na etykiecie rośliny lub w informacjach hodowlanych.
  5. Podlewanie: Po posadzeniu oliwnika wąskolistnego należy go obficie podlać. Następnie podlewanie można dostosować do warunków pogodowych, ale roślinie zazwyczaj nie przeszkadza krótkotrwała susza.
  6. Mulczowanie: Nałożenie warstwy mulczu wokół rośliny pomoże utrzymać wilgotność gleby, zabezpieczy korzenie przed ekstremalnymi temperaturami i zapobiegnie wzrostowi chwastów.
  7. Nawożenie: Jeśli gleba jest uboga w składniki odżywcze, można rozważyć nawożenie rośliny przy sadzeniu i regularne stosowanie nawozów w sezonie wegetacyjnym.

Oliwnik wąskolistny, jak szybko rośnie?

Oliwnik wąskolistny jest rośliną, która rośne dość szybko, nawet około 70 cm rocznie. Dzięki ładnie rozgałęzionym pędom w kolorze ciemnego brązu powstaje gęsta i do tego urokliwa sylwetka krzewu. Może on również urosnąć do poziomu 8 m.

Oliwnik wąskolistny kiedy przycinać?

Warto również poznać kilka zasad dotyczących przycinania oliwnika wąskolistnego. Specjaliści zalecają, aby wiosną przeprowadzić tak zwane cięcie sanitarne. Wówczas usuwa się wyłącznie uszkodzone pędy daru Matki Natury. Dodatkowe cięcie nie jest konieczne, ale oliwnik wąskolistny doskonale sobie z nim radzi.

Oliwnik wąskolistny żywopłot, czyli do jakich zastosowań nadaje się roślina?

Oliwnik wąskolistny stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną przeprowadzić rekultywację terenów przemysłowych. Co więcej, roślina często znajduje się również w przestrzeni miejskiej, na przykład w parkach. Warto podkreślić, że oliwnik nie nadaje się do uprawy w sąsiedztwie torów kolejowych, przejazdów i ulic. Istotne jest również, że oliwnik wąskolistny wykorzystuje się często do formowania żywopłotów. Świetnie nadaje się również do tworzenia luźnego szpaleru obronnego. Jest to spowodowane tym, że pędy pokryte cierniami chronią ogród przed niechcianymi gośćmi.

Oliwnik wąskolistny 2

Oliwnik wąskolistny odmiany

Wśród podstawowych odmian oliwnika wyróżnia się oliwnik wąskolistny, baldaszkowy i wielokwiatowy. Informacje na temat oliwnika wąskolistnego znajdują się w powyższych akapitach. Z kolei oliwnik baldaszkowy kwitnie od maja do czerwca i ma małe kwiaty w kolorze białożółtym. Zapach jest słodki, dlatego wabi wiele pszczół. Owocami są okrągłe jagody, które mają intensywnie czerwoną barwę z jasnymi plamkami. Zaczynają one już dojrzewać we wrześniu. Z kolei oliwnik wielkokwiatowy dorasta do wysokości 2 m. Liście mają eliptyczny kształt. Blaszka z wierzchu jest zielona, natomiast od spodu jej zabarwienie jest srebrzyste. Prezentowana roślina kwitnie intensywnie od kwietnia do maja. Kwiaty są małe i mają jasnożółty kolor.

Oliwnik wąskolistny, co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Oliwnik wąskolistny jest piękną rośliną z kwiatami o intensywnym zapachu. Niestety oliwnik bardzo szybko się rozrasta, dlatego w małych ogrodach jego uprawa może stać się kłopotliwa. Prezentowany dar Matki Natury rozrasta się szybko za pomocą odrostów korzeniowych. Dlatego w ziemię warto wkopać bariery korzeniowe. Co więcej, oliwnik wąskolistny jesienią nie prezentuje się zbyt ładnie, ponieważ nie zmienia koloru i zrzuca liście. W efekcie traci on swoje największe walory ozdobne w tym sezonie, ale mimo wszystko i tak należy do jednych z najpiękniejszych roślin zachwycających swoją urodą wiele osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *