Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

petunia

Petunia – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Petunia to jeden z bardziej popularnych kwiatów w polskich ogrodach. Wyróżnia ją naturalny urok oraz piękny wygląd, które idealnie wpisują się w stylistykę letniej rabaty kwiatowej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jak dbać o te delikatne , aby jeszcze dłużej zachowały świetną formę?

Petunia – wyjątkowa ozdoba każdego

Hodowana w Polsce, najpopularniejsza odmiana, to roślina jednoroczna, powstała z połączenia dwóch rodzajów petunii, oryginalnie pochodzącej z Ameryki Południowej. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta ma znacznie więcej odmian. Są one zróżnicowane pod względem wielkości kwiatów i rodzajów pędów, a nawet kolorystyki.

W większości wersji pojawiają się na szczycie pokrytej włoskami łodygi. Kwiatostany mają formę kielichów w różnych kolorach. Petunie występują w barwach białych, różowych, czerwonych lub niebieskich, a czasem także w różnych odcieniach fioletu. W niektórych ogrodach znaleźć można również odmiany dwukolorowe. Wyróżnia je bardzo długi okres kwitnienia – od maja, aż do pierwszych przymrozków.

Petunia – uprawa i pielęgnacja

Petunie nie mają szczególnie wysokich wymagań co do warunków dla zdrowego rozwoju. Należy jednak zadbać o to, aby znaleźć im odpowiednie stanowisko. Kwiaty te lubią bowiem słońce i ciepło. Potrzebują także spokojnego miejsca, w którym żadne niepożądane czynniki nie będą zakłócać im prawidłowego wzrostu. Petunie nie powinny być narażone na działanie wiatru ani na zbyt rozproszone światło. Jeśli tak się stanie, może okazać się, że zaczną one dużo później kwitnąć.

Warto także wiedzieć, że petunia należy do dość odpornych na choroby i niesprzyjające warunki atmosferyczne roślin. Dobrze radzi sobie nawet przy większej wilgotności. Woli jednak żyzną, dobrze przepuszczalną glebę.

petunia

Aranżacje z udziałem petunii

Petunie należą do popularnych w Polsce roślin. Ich atrakcyjność wynika z faktu, że są one odporne na niesprzyjające warunki, a jednocześnie niezbyt wymagające. Być może właśnie dlatego znajdziemy je zarówno w prywatnych ogródkach, jak i w przestrzeni miejskiej, na skwerach i rabatach w przestrzeni publicznej. Niektóre odmiany, szczególnie te o zwisających pędach, dobrze radzą sobie również w skrzynkach i donicach, które można umieścić na balkonach i tarasach.

Uprawa petunii na balkonie – co warto wiedzieć?

W Polsce petunie chętnie sadzi się na balkonach, w specjalnie do tego celu przeznaczonych skrzynkach i doniczkach. Mają one ogromne walory ozdobne, a także ciekawy pokrój, który idealnie wpisuje się w specyfikę takiego miejsca. Pojemniki zwykle bowiem wiesza się na barierkach balkonu, gdzie cieszą nasze oczy i sprawiają, że nawet tak niewielka przestrzeń nabiera zupełnie nowego charakteru i świeżego wyglądu.

Odmiana petunii, sadzona w pojemnikach, ma to do siebie, że jej łodygi rosną w dół, dzięki czemu można je ciekawie zaaranżować w niedużej przestrzeni. Efekty są bardzo dekoracyjne, a przy tym nie wymagają zbyt wielu zabiegów i starań. Petunie można z powodzeniem hodować w doniczkach. Jest to roślina, która ma stosunkowo niewielkie wymagania, a przy tym doskonale się prezentuje. Co więcej, dostępna jest w wielu odmianach kolorystycznych, dzięki czemu nasza przestrzeń zielona będzie różnorodna i pełna barw.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy na przełomie kwietnia i maja bogactwo odmian, które z powodzeniem można zaaranżować nawet na niewielkiej przestrzeni zielonej. Najlepiej wybierać te okazy, które mają już rozwinięte kwiaty. Mamy wówczas większą gwarancję, że w okresie kwitnienia będą się one dobrze prezentować i uzyskają dorodne kwiaty.

Jeśli chodzi o umieszczanie petunii na balkonie, nie zawsze mamy duży wybór lokalizacji. Najlepsze będzie oczywiście stanowisko słoneczne, ale w razie braku innych możliwości, roślina ta poradzi sobie również w lekkim cieniu. Dobrze jednak osłonić sadzonkę przed szkodliwym działaniem deszczu i wiatru. Mogą one bowiem zniszczyć liście i kwiaty, które pojawiają się na łodygach. Warto przy tym pamiętać, aby petunie ustawić w otwartej przestrzeni najwcześniej po ustaniu ostatnich przymrozków. Należy pamiętać, że nie tolerują one niskich temperatur.

Petunie należy podlewać systematycznie i dość obficie. Choć wytrzymają one nawet suszę, jeśli zależy nam na okazałych kwiatach, warto zadbać o to, aby roślina ta miała dużo wody. Kiedy na zewnątrz panuje upał, trzeba nawadniać ją nawet dwa razy w ciągu dnia. Dodatkowe wzmocnienie może dać nam nawożenie preparatami przeznaczonymi do kwitnących kwiatów balkonowych.

Problemy z pielęgnacją petunii

Petunia nie należy do roślin szczególnie wymagających i skomplikowanych w uprawie. Należy ją jednak wspomagać, aby uzyskać większą ilość piękniejszych kwiatów. Najistotniejszą kwestią jest regularne nawadnianie, spokojne stanowisko (z dala od porywistych wiatrów) oraz nawożenie w czasie kwitnienia. Ważne jest także systematyczne usuwanie uschniętych kwiatostanów. Dobrze jest również obserwować nasze petunie i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, na przykład żółknięcia pędów i wierzchołków, wspomóc roślinę odpowiednim nawozem. Niekiedy petunie atakują mszyce lub choroby grzybowe, dotyczy to szczególnie sytuacji gdy narażone są one na chłód lub zbyt ciemne miejsca. W razie pytań lub wątpliwości dobrze jest także zwrócić się po poradę do doświadczonego ogrodnika, lub florysty. W naszej kwiaciarni chętnie podpowiemy Państwu, jak najlepiej dbać o , aby rosły piękne i zdrowe.

Zapraszamy również do naszej galerii ogrodowej.