Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Technika drutowania kwiatów

Technika drutowania kwiatów

Technika drutowania kwiatów jest metodą powszechnie używaną we florystyce. To rozwiązanie, które skutecznie wzmacnia łodygi i nadaje roślinom odpowiedni kształt. Co więcej, to także świetna metoda na wydłużenie rośliny.

Technika drutowania we florystyce?  – Co warto wiedzieć na jej temat?

Drutowanie kwiatów to podstawowa technika we florystyce. To metoda, która pozwoli przedłużyć łodygi bądź też całkowicie ją zastąpić. Dzięki temu można też skutecznie przedłużyć ogonek liściowy. Jest to także świetne rozwiązanie na utworzenie sztucznej łodygi, w której można umieścić w bukiecie.

Jakie wyróżnia się rodzaje drutów florystycznych?

W praktyce wyróżnia się drut cięty żarzony, cięty zielony i cięty cynkowany. Na rynku dostępne są też druty mające różne szerokości.

Technika drutowania kwiatów, a florystyka, czyli jakie są sposoby drutowania?

Drutowanie kwiatów zewnętrzne to inaczej wbicie drutu w dno równoległe do łodygi bądź też zgięcie w literę U. W tym przypadku drut zahacza się o pierwszy rozwinięty kwiat. Przykładem roślin, w stosunku do których stosuje się takie rozwiązanie, są . Trzeba pamiętać o tym, aby drut okręcić niezwykle gęsto. Taka metoda sprawdza się przy różach, goździkach, czy gerberach. Z kolei przy drutowaniu wewnętrznym skośnie umieszcza się podcięty drut mający właściwą grubość wewnątrz łodygi, jednocześnie należy asekurować się palcami, aby nie doszło do przebicia łodygi. Dobre rozwiązanie to wprowadzenie drutu przez środek kwiatostanu od góry, aż do wsunięcia całego drutu w łodygę. Można to również wykonać od dołu, gdy łodyga jest krótsza od drutu. Drut musi być także na koniec wbity w dno .

drutowanie kwiatów1

Technika drutowania kwiatów, czyli co warto wiedzieć na temat szynowania?

Innym sposobem drutowania jest szynowanie. W tym przypadku umieszcza się dwa krótkie druty po zewnętrznych stronach łodygi. Należy pamiętać o tym, aby znajdowały się one na takiej samej wysokości i tworzyły szynę, która należy przymocować do łodygi za pomocą zielonej taśmy florystycznej. Owijanie należy rozpocząć centymetr nad i skończyć centymetr pod drutami. Dzięki temu można miejscowo dogiąć łodygę rośliny do właściwego kształtu. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane przy bukietach ślubnych i okolicznościowych.

Inna technika drutowania kwiatów, czyli warto wiedzieć na temat drutowania dzidowego?

Drutowanie kwiatów dzidowe to umieszczenie drutu zgiętego w literę U na końcówce łodygi. Trzeba w tym przypadku zachować około 3 do 4 cm od końca łodygi w taki sposób, aby krótsza część kończyła się równo z łodygą. Dłuższą należy okręcić w taki sposób, aby połączyć łodygę z krótszą częścią drutu. W trakcie owijania należy zadbać o to, aby kolejne zwoje były niżej, jeden pod drugim. Na koniec zostaje jeden drut poniżej łodygi. W odniesieniu do darów Matki Natury, które wyróżniają się krzaczastą budową, zgięty drut przekłada się przez pierwsze rozgałęzienie. Natomiast, jeśli chodzi o , umieszcza się go za pierwszym kwiatem w kwiatostanie.

Najważniejsze informacje na temat drutowania widłowego

Kolejnym typem drutowania jest drutowanie widłowe. W tym przypadku drut zgina się na połowę i nakłada zgiętą część drutu na łodygę. Następnie owija się jednym z łodygą. Dlatego na końcu pozostają wyłącznie dwa druty wyróżniające się taką samą długością.

drutowanie kwiatów2

Czym jest przedłużenie łodygi?

Nie należy także zapominać o zabiegu, jakim jest przedłużenie łodygi. To techniki florystyczne drutowanie, które mają zastosowanie w przypadku bukietów ślubnych. Jest ona też wykorzystywana przy wieńcach rzymskich. Łodygę należy skrócić do konkretnej wysokości. W dalszej kolejności dobiera się grubość drutu w zależności od daru Matki Natury. Ważny element to również ciężar i budowa rośliny. Grubość drutu jest odpowiednia, gdy roślina utrzymywana w pozycji pionowej na nim. Taką metodę stosuje się w przypadku róż, goździków, gipsówki, , żywotnika, jodły i innych.

Technika drutowania kwiatów polegająca na przedłużeniu ogonków liściowych

Przedłużenie ogonków liściowych jest techniką, która pozwala na wykonanie korsarza. Można także tym sposobem wykończyć , czy też udekorować włosy. Grubość drutu uzależniona jest od wielkości liścia i należy tutaj zachować przedział na poziomie 0,4 do 0,7 mm. Drutem należy przebić blaszkę liściową. Trzeba to zrobić pod nerwem głównym. Należy także pamiętać o zachowaniu odległości na poziomie 1/3 długości liścia od części z ogonkiem liściowym. Później drut się przesuwa i wbija się ponownie w blaszkę liściową po drugiej stronie nerwu. Drut należy zgiąć tak samo jak do drutowania dzidowego i okręcić na ogonku, od blaszki liściowej w dół, zwój przy zwoju. W konsekwencji blaszkę liściową można ukształtować w dowolny sposób.

Na, czym polega utworzenie sztucznej łodygi?

Sztuczną łodygę stosuje się w przypadku szyszek. Drut umieszcza się w ostatnim rzędzie łusek. Sztuczna łodyga to metoda, którą stosuje się w przypadku cynamonu. Drut należy przełożyć przez naturalny otwór w zwinięciu kory cynamonowej. Ważny jest również sposób montażu w całej kompozycji. Druty należy skręcić na środku cynamonu lub na końcu.

Są to najważniejsze metody drutowania, dzięki którym kompozycje wyglądają jeszcze piękniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *