Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Skrzydłokwiat choroby i jak sobie z nimi radzić

Skrzydłokwiat choroby i jak sobie z nimi radzić

Skrzydłokwiat to niezwykła roślina doniczkowa o wyjątkowej mocy. Warto mieć ją w swoim domu, ponieważ wyróżniają ją nie tylko walory dekoracyjne, ale także zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Co więcej, gatunek ten nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dość łatwe jest także zapewnienie mu odpowiednich warunków do rozwoju. Warto jednak wiedzieć, że mimo zapewnionej troski, pojawiają się choroby. Jakie dolegliwości dopadają tę roślinę i w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić?

Skrzydłokwiat a choroby

Nawet najbardziej odporne czasem cierpią na różnego rodzaju choroby. Zdarza się bowiem, że są one narażone na działanie pasożytów lub innych drobnoustrojów, które je atakują. Na szczęście współczesna wiedza pozwala skutecznie przeciwdziałać tego rodzaju niechcianym wizytom.

Skrzydłokwiat jako roślina o tropikalnym rodowodzie również bywa czasem obiektem ataków niepożądanych stworzeń. Choć w wersji doniczkowej zagościła u nas na dobre i świetnie sobie radzi w takich warunkach, nie zawsze jest w pełni odporna na zewnętrzne działanie pasożytów lub bakterii, a także niesprzyjających czynników. Warto więc poznać choroby, które mogą ją dopaść, aby móc w razie potrzeby szybko zareagować i nadal cieszyć się wspaniałym wyglądem skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat choroby — jak je zauważyć?

Najlepszym sposobem na wychwycenie ewentualnych problemów jest obserwacja. Bez względu na to, jaki jest stopień naszego zaawansowania w domowej uprawie roślin, każdego dnia obcujemy ze swoją małą dżunglą. Jest to dobra okazja, aby przyglądać się swoim okazom i sprawdzać na bieżąco, czy wszystko z nimi w porządku. Zwykle dość łatwo możemy zauważyć, że dzieje się coś niedobrego. Roślina bowiem, jak każdy żywy organizm, reaguje na pojawiające się czynniki zewnętrzne. Nie zawsze będzie to oznaczać chorobę. Niekiedy gwałtowna reakcja może być spowodowana zmianą warunków lub jakimś zaniedbaniem. Dobrze jest wiedzieć, jakie dolegliwości mogą doskwierać naszemu egzemplarzowi skrzydłokwiatu, aby skutecznie pozbyć się problemu.

Skrzydłokwiat — na jakie choroby jest narażony? Szkodniki i choroby liści, żółte, brązowe liście

Warto wiedzieć, że jeśli nasz zaatakują jakiekolwiek szkodniki, zwykle objawi się to jakimś wyraźnym sygnałem. Mogą być one różne, od żółknących liści, aż po zastój w rozwoju czy brak kwitnienia. Są one na tyle wyraźne, że dość łatwo możemy zaobserwować, że dzieje się coś niepokojącego. Znając możliwe podłoże komplikacji, możemy też w lepszy sposób zareagować.

Usychanie lub żółknięcie liści jest dla skrzydłokwiatu pierwszym objawem, że dopadła ją jakaś choroba. Końcówki będą wówczas brązowieć i łuszczyć się. W następnej kolejności może dojść do żółknięcia całej powierzchni. Co to oznacza? Najczęściej jest to znak, że roślina ma za sucho lub nie zapewniono jej odpowiedniej wilgotności. Aby pozbyć się problemu należy w pierwszej kolejności zmienić jej stanowisko na takie, w którym panuje większa wilgotność. Doraźnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie doniczki z bryłą korzeniową na spodeczku z wodą. W okresie tak zwanej rekonwalescencji dobrze jest również systematycznie spryskiwać liście wodą, aby przywrócić jej pierwotną formę. Jeśli problem będzie się powtarzał, dobrze jest ponownie przeanalizować, czy na danym miejscu skrzydłokwiat ma odpowiednie do rozwoju warunki.

Inną często spotykaną dolegliwością skrzydłokwiatu jest plamistość liści. Uważa się, że jest to już poważniejszy problem, ponieważ nie tak łatwo można się go pozbyć. Pierwszym objawem będzie usychanie dolnych liści, a następnie pojawienie się na ich powierzchni ciemnobrązowych plam. Podobną chorobą jest pierścieniowa plamistość liści, którą można poznać po okrągłych i wodnistych śladach, które z czasem powodują wykruszanie się liści. Oba problemy zauważalnie osłabiają rośliny, a w niektórych przypadkach mogą całkowicie zahamować ich wzrost. Aby zniwelować te niepożądane skutki, należy od razu po wychwyceniu nieprawidłowości usunąć zainfekowane liście, a następnie wykonać oprysk dedykowanym specjalistycznym preparatem.

Inne problemy skrzydłokwiatu

Gatunek ten jest w swej naturze dość odporny, ale jeśli nie zapewnimy mu odpowiednich warunków wzrostowych, z pewnością da nam o tym znać. Pierwszym sygnałem są oczywiście żółknące lub usychające liście. W następnej kolejności skrzydłokwiat może przestać kwitnąć. Jeśli od dłuższego czasu nie pojawią się na nim charakterystyczne kielichowate kwiatostany w kolorze białym, wówczas może to oznaczać, że dopuściliśmy się wobec naszego okazu jakiegoś zaniedbania. Brak właściwej wilgotności w pomieszczeniu to jeden z nich. Inną kwestią może być jednak narażenie rośliny na zbyt intensywne działanie promieni słonecznych. Gatunek ten nie lubi bowiem bezpośredniego nasłonecznienia, znacznie lepiej znosząc cień. Warto więc zapewnić jej optymalne warunki, aby lepiej i zdrowiej rosła.

Zdarza się czasem również, że skrzydłokwiat kwitnie na zielono. To także jest niepożądany objaw. Oznacza on, że w podłożu rośliny znajduje się zbyt mała ilość składników odżywczych. Najlepiej w takiej sytuacji wesprzeć ją niewielką dawką nawozu dedykowanego roślinom doniczkowym.

Jeśli Twój skrzydłokwiat przestał kwitnąć, a jego liście żółkną lub usychają, zajrzyj do naszej kwiaciarni. Razem zdiagnozujemy problem i znajdziemy na niego rozwiązanie. Znajdziesz tu przyjazną atmosferę oraz fachową poradę na każde florystyczne zmartwienie.