Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Szafirek drobnokwiatowy z mleczami

Szafirek drobnokwiatowy

Wiosna obfituje w piękne . Właśnie wtedy najbardziej brakuje nam bowiem ich naturalnego uroku. Do wyboru mamy przede wszystkim , na przykład wielobarwne , , ale również . Gatunek ten wyróżnia się ciekawym pokrojem i wyrazistą kolorystyką. Wśród wielu odmian znajdziemy między innymi szafirek drobnokwiatowy – doskonałą ozdobę w domu i w ogrodzie. Jest to roślina, którą można łatwo uprawiać. Daje ona przy tym wyjątkowe efekty estetyczne. Co jeszcze warto na jej temat wiedzieć?

Szafirek drobnokwiatowy – piękny kwiat, który daje nadzieję

Po najdłuższej nawet zimie zawsze przychodzi czas budzenia się do życia przyrody. Większość z nas czeka na ten moment z utęsknieniem. Nic dziwnego, brak zieleni i słońca daje się nam wówczas we znaki. Na szczęście z pomocą przychodzą piękne , które mogą ożywić nie tylko nasze wnętrza, ale również nasz taras czy ogród.

Szafirki to jedne z najpopularniejszych w tym okresie rozwiązań. Ich drobne, ale bardzo wyraziste kwiatki nikogo nie pozostawią obojętnym. Co więcej, są one proste w uprawie i pielęgnacji, a przy tym mają wiele zastosowań dekoracyjnych. Można je wykorzystać zarówno w domu, na przykład wykonując ozdobną kompozycję w donicy, jak i w ogrodzie na rabacie. Możliwości jest naprawdę wiele, a efekt prawdziwie wyjątkowy. Wystarczy poznać i zastosować w praktyce kilka przydatnych wskazówek.

Szafirek drobnokwiatowy – podstawowe informacje

Oryginalnie kwiaty te pochodzą z ciepłych rejonów świata. Jest to roślina cebulowa, która lubi rosnąć w towarzystwie innych wiosennych odmian, na przykład hiacyntów lub narcyzów. Występuje ona w bardzo wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy może wybrać spośród nich coś dla siebie. Szafirki kwitną zwykle od kwietnia do początku czerwca, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie na zaproszenie ich do ukwiecenia przestrzeni wokół nas. Warto przy tym wiedzieć, że tę naturalną dekorację można wykorzystać na najróżniejsze sposoby. Gatunek ten można sadzić bowiem bezpośrednio do gruntu, do donic zewnętrznych i wewnętrznych, ale również użyć w bukiecie jako .

Szafirki drobnokwiatowe od wielu lat pojawiają się w naszym otoczeniu wczesną wiosną. Ich charakterystyczny fioletowo-niebieski odcień zachwyca swoją intensywnością i sprawia, że od razu poprawia nam się nastrój. Warto przy tym wiedzieć, że roślina ta jest dość prosta w uprawie i nie ma skomplikowanych wymagań. Wystarczy poznać ją odrobinę lepiej, aby zapewnić jej właściwe warunki do prawidłowego rozwoju.

Szafirek drobnokwiatowy

Pielęgnacja szafirków drobnokwiatowych

Mimo iż nie jest to trudna w pielęgnacji roślina, ma ona swoje podstawowe potrzeby. Przede wszystkim należy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Musi być ono słoneczne, ale osłonięte od wiatru, który mógłby zaburzyć jej prawidłowy rozwój. Można więc wykorzystać do tego celu rabatę kwiatową, ale również przestrzeń pod drzewami czy krzewami, o ile zrzucają one liście na zimę. W przeciwnym razie nadmierne zacienienie może spowodować zahamowanie wzrostu szafirków.

Ważną sprawą jest także zapewnienie roślinie dobrego podłoża. Co prawda, nie są wybredne, ale ziemia dla nich nie może być nadmiernie sucha lub jałowa. W pozostałych przypadkach gatunek ten dość dobrze radzi sobie w naszej strefie klimatycznej. Aby wesprzeć go jednak w procesie wzrostu, szczególnie wczesną wiosną, można zastosować wieloskładnikowy nawóz. Odpowiednim wsparciem będzie także kompost, który można rozsypać wokół rośliny we wczesnej fazie kwitnienia. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby na bieżąco usuwać przekwitłe lub uschnięte elementy. Pozostawienie ich na łodydze może osłabić nasze okazy.

Kiedy wysadzić szafirki do gruntu?

Najlepszym do tego momentem będzie wczesna jesień. Warto to zrobić w okresie od połowy września do połowy października. Gleba jest wówczas dość miękka i łatwo będzie przeprowadzić tego rodzaju prace. Warto wiedzieć, że na zimę nie trzeba okrywać podłoża dodatkową warstwą ochronną. Ściółkowanie może jednak sprawić, że chwasty nie będą się rozwijać, a ziemia nie będzie wysychać.

Ta odmiana szafirków może rosnąć w tym samym miejscu przez kilka kolejnych sezonów. Gwarantuje to odpowiednie zagęszczenie rośliny oraz okazałe kwiatostany. Po przekwitnięciu, mniej więcej w okolicach końca czerwca, zaleca się wykopanie cebul z gruntu i przechowanie ich w wentylowanym pomieszczeniu do jesieni.

Jak wykorzystać szafirki drobnokwiatowe?

Możliwości jest naprawdę wiele. Przede wszystkim odmianę tę można z powodzeniem sadzić również w donicach i w naczyniach ozdobnych. Jeśli jednak dysponujemy większą przestrzenią, bez przeszkód można umieścić je bezpośrednio na rabacie. Co więcej, doskonale prezentują się one w większych skupiskach, na przykład jako naturalny mini płotek albo uzupełnienie kompozycji typu skalniak. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenie ich z innymi wczesnowiosennymi kwiatami. Odmiany niebieskie i fioletowe będą pięknie wyglądały na przykład z żółtymi narcyzami.

Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu wszystko to, co potrzebne, aby ukwiecić Wasz ogród i dom na wiosnę. Służymy ponadto fachową radą i wsparciem w doborze odpowiednich dla Was roślin. Już dziś warto sprawdzić, co mamy Wam do zaoferowania.