Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Szafirek niebieski

Szafirek niebieski

Szafirek niebieski należy do darów Matki Natury, które kwitną w okresie wiosennym. Stanowią one cudowną ozdobę ogrodów. Warto więcej dowiedzieć się na temat tych pięknych kwiatów.

Szafirek niebieski kiedy kwitnie?

W jakich miesiącach kwitną ? Szafirki są roślinami, które zimują w gruncie i kwitną wiosną. Najczęściej pojawiają się w drugiej połowie kwietnia i w połowie maja. Istotne jest też to, że niebieskie nie są jedyną odmianą. W ogrodach mogą znaleźć się też szafirki armeńskie, szerokolistne, czy też groniaste.

Jak wyglądają i co warto wiedzieć na temat ich uprawy?

Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że szafirki nie należą do roślin wymagających, jeśli chodzi o uprawę. Sprawdzą się praktycznie na każdej glebie. Istotne jest jednak to, że uprawa może nie przynieść rezultatu na glebach suchych i jałowych. Co więcej, należy też zadbać o słoneczne stanowisko dla szafirków. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że szafirek dobrze będzie rósł pod koronami drzew i krzewów, które pozbywają się liści na zimę. Prezentowane dary Matki Natury należy podlewać, wtedy gdy jest szczególnie sucho. Ponadto w kwietniu warto zasilić glebę nawozem wieloskładnikowym.

Kiedy należy sadzić szafirki?

Szafirki należy sadzić do gruntu jesienią od połowy września do połowy października. Co więcej, rośliny należy sadzić na głębokość od 6 do 8 cm z zachowaniem rozstawy 7 x 10 cm. Istotne jest też to, że szafirków nie trzeba również okrywać na zimę. Z drugiej jednak strony ściółkowanie wpłynie na zmniejszenie rozwoju chwastów i zabezpieczy też przed nadmiernym wysychaniem gleby. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że szafirki zostawia się bez wykopywania przez kilka lat. Dzięki temu wspaniale się rozrosną. Ponadto utworzą także cudowne kępy. Kolejną rzeczą jest to, że szafirki należą do darów Matki Natury, które wykopuje się w połowie czerwca. Gdy cebulki wykopiemy, należy je oczyścić i zostawić do jesieni w przewiewnym miejscu.

Szafirek niebieski 2

Jakie wyróżnia się najpopularniejsze gatunki szafirków?

Warto wskazać kilka gatunków szafirków. Do najpopularniejszych należą: szafirek armeński, groniasty, szerokolistny, miękkolistny i wieloowocowy. Pierwszy dorasta do około 20 cm wysokości. Co więcej, szafirki są kwiatami, które zebrane są w gęste grona o długości około 8 cm. Cebule tego charakteryzują się wydłużonym kształtem i obwodem do 10 cm. Istotne jest również to, że cebule rośliny pokrywa jasnoszara łuska. Kwiaty tego mogą być białe, różowe, błękitne, czy też niebieskie.

Rzadziej uprawia się groniastego. Kwiaty są drobniejsze w stosunku do armeńskiego. Natomiast cechą charakterystyczną szafirka szerokolistnego jest to, że z jednej cebuli wyrasta wyłącznie jeden szeroki liść. Co więcej, są też różnorodne, w dolnej części niebieskie, natomiast w górnej jasnoniebieskie. Dziko rosnącym szafirkiem na Lubelszczyźnie jest szafirek miękkolistny. Na szypułkach wyrastają rzadko rozmieszczone . Warto również wiedzieć, że szafirek ten kwitnie w okresie maj i czerwiec. Ostatnim z przytoczonych przykładów jest szafirek wieloowocowy, który ma kwiaty przypominające szafirka armeńskiego. Różnica jest taka, że w tym przypadku kwiaty są odrobinę dłuższe i żółte.

Szafirki w ogrodzie, czyli jakie jest ich zastosowanie?

Cechą szafirków jest to, że są to , które niezwykle łatwo się rozrastają. Najlepiej wyglądają, gdy sadzi się je w grupach. Szafirek niebieski należy do darów Matki Natury, które warto umieszczać przy skalniakach i ścieżkach. Co więcej, wspaniale wyglądają również na trawnikach. Ponadto pięknie prezentują się również z kwiatami cebulowymi, niskimi bylinami, czy też roślinami dwuletnimi. Świetną kompozycję można stworzyć, gdy posadzimy je z kwiatami, które kwitną na żółto, na przykład narcyzami. Szafirki można również bez najmniejszego problemu uprawiać w doniczkach. Dzięki temu wspaniale ozdobią wiosną balkony i tarasy.

Jak pielęgnować szafirek niebieski?

Szafirki należą do roślin, które nie wykazują trudności w uprawie. Warto pamiętać o tym, że raz na kilka lat trzeba je wykopać. Wówczas należy przenieść je do przewiewnego miejsca, natomiast jesienią posadzić w nowym miejscu. Cebulki szafirków należy wykopać w czerwcu, ponieważ wtedy liście zaczynają zasychać. Nie można też doprowadzić do przesuszenia gleby, dlatego wiosną szafirki należy podlewać dość intensywnie.

Jak rozmnażać szafirek niebieski?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest rozmnażanie szafirków. Można je rozmnażać przez tak zwany podział. Szafirki wykopuje się raz na 3 lub 4 lata i dzięki temu można z łatwością pozyskać młode okazy. Wówczas można je łatwo podzielić i posadzić jesienią, aby pięknie kwitły na wiosnę. Innym przykładem jest rozmnażanie szafirków przez nasiona. Wysiewa się je w połowie lata, ale niestety trzeba poczekać na ich rozrost nawet 3 lata. Dlatego lepiej kupić gotowe cebulki prezentowanych darów Matki Natury i cieszyć się ich pięknem już po kilku miesiącach.

Szafirek niebieski jest pięknym kwiatem, który nie mają dużych wymagań, a wspaniale zdobią nasze ogrody i tarasy.