Choć na początku roku dość trudno nam sobie wyobrazić swój ogród wiosną i latem, warto zacząć przygotowania już dzisiaj. Kiedy słońce zaczyna mocniej przyświecać, a z ziemi zaczynają nieśmiało wyglądać pierwszej pędy, dobrze jest mieć już plan na to, co chcielibyśmy posadzić i jak nasza zielona przestrzeń będzie wyglądać w tym sezonie. Co więcej, powinniśmy uwzględnić w naszym projekcie zarówno rośliny kwitnące, jak i te, które będą się pięknie prezentować przez cały sezon. Przykładem może być trawa pampasowa — niezwykle dekoracyjna odmiana, która doda wyrazistości każdemu ogrodowi. W jaki sposób ją pielęgnować i jak zaaranżować ją we własnym ogrodzie?
Spis treści:
Trawa pampasowa — pomysł na nietuzinkową dekorację w ogrodzie
Wiele osób uważa, że najbardziej ozdobne są kwiaty oraz rośliny kwitnące. Tymczasem natura ma nam znacznie więcej do zaoferowania. W naszym ogrodzie możemy zastosować najróżniejsze rozwiązania, które wcale nie wymagają dużej ilości miejsca ani skomplikowanych zabiegów. Wartą rozważenia opcją są z pewnością różne odmiany traw ozdobnych. Z ich pomocą można skomponować wyjątkowe florystyczne aranżacje. Trawy mogą być zarówno motywem przewodnim, jak i uzupełnieniem już istniejącej rabaty. Warto przy tym wiedzieć, że rośliny te stosunkowo dobrze radzą sobie w naszej strefie klimatycznej i dość łatwo utrzymać je w doskonałej formie.
Trawa pampasowa to tylko jedna z możliwości. Oprócz niej w ofercie traw ozdobnych znajdziemy szeroki wybór odmian o różnym pokroju i specyfice uprawy. W sklepach ogrodniczych spotkać można zarówno odmiany niskie, jak i nieco wyższe i bardziej bujne. Co więcej, roślinę tę można wykorzystać także po zerwaniu, jako element bukietów oraz innych ciekawych kompozycji. Trawa pampasowa może mieć bowiem wiele zastosowań. Warto poznać ją bliżej i wykorzystać jej potencjał.
Co warto wiedzieć o trawie pampasowej?
Trawa pampasowa, jak wskazuje na to jej nazwa, pochodzi ze stepów Ameryki Południowej, gdzie bujnie je porasta. Lubi ciepło promieni słonecznych, dlatego dobrze jest zapewnić jej odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu. Niestety, jako roślina wieloletnia, która musi zimować w naszym klimacie, nie zawsze radzi sobie w czasie polskich mroźnych i wietrznych zim. Aby więc mogła zachować swój piękny wygląd, należy posadzić ją w miejscu osłoniętym od wiatru, a w czasie chłodniejszych miesięcy stosować ochronne osłony.
Jeśli zapewnimy jej w miarę stabilne warunki, odwdzięczy nam się okazałymi łodygami, które mogą osiągać nawet dwa metry długości! Co więcej, trawa pampasowa rośnie zwykle w estetycznych, bujnych kępach, które tworzą wyjątkowe naturalne kompozycje. Najpiękniej prezentują się jesienią, kiedy na końcach łodyg pojawiają się puchate kwiatostany. Warto przy tym wiedzieć, że okres kwitnienia zwykle przypada na schyłek lata lub wczesną jesień. Dzięki temu możemy cieszyć się naturalnym pięknem zieleni nawet wówczas, kiedy przyroda powoli szykuje się już do zimowego snu. Kwiatostany przybierają barwę jasno-brązową albo żółtą. Bardziej egzotyczne odmiany występują w odcieniach różowych. W Polsce warianty te stanowią prawdziwy rarytas. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze kwiaty będziemy mogli podziwiać dopiero po kilku latach po posadzeniu. Sama w sobie trawa pampasowa będzie jednak wyjątkową ozdobą każdego ogrodu.
Trawa pampasowa, pielęgnacja w ogrodzie
Wybierając trawę pampasową do swojego ogrodu, dobrze jest uświadomić sobie, że choć sama uprawa nie jest szczególnie skomplikowana, roślina ta jest dość wymagająca. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pochodzi ona z ciepłych obszarów świata, w których panują bardzo sprzyjające dla ich rozwoju warunki. W Polsce co prawda lata mamy coraz cieplejsze, ale zimy są chłodne i często mroźne. Jest to raczej zła wiadomość dla tego gatunku. Trawa pampasowa należy bowiem do dość kapryśnych roślin, którym należy zapewnić odpowiednie warunki.
W pierwszej kolejności należy zagwarantować jej stanowisko słoneczne, najlepiej dobrze osłonięte od wiatru. Bardzo ważne jest przy tym, aby podłoże w tym miejscu było żyzne i wysokoprzepuszczalne. Ziemia powinna być także cały czas lekko wilgotna. W tym celu należy trawę regularnie podlewać. Co więcej, w okresie wegetacji dodatkowym wsparciem będzie nawożenie jej. Najlepiej co trzy-cztery tygodnie. Jeśli dopiero planujemy zaprosić ją do swojego ogrodu, dobrze jest zrobić to wczesną wiosną, aby nasza sadzonka miała czas zaaklimatyzować się przed chłodniejszymi miesiącami. Należy również wiedzieć, że zimą nadmierne podlewanie rośliny nie jest wskazane. Nie toleruje ona bowiem nadmiernej wilgotności w tym okresie. Aby jej uniknąć, najlepiej posadzić ją na wzniesieniu, aby woda mogła w miarę swobodnie spływać i nie osadzać się przy korzeniach. Zbyt duża jej ilość może doprowadzić do tego, że nasza trawa przestanie rosnąć.
Dodatkowym wsparciem w okresie jesienno-zimowym będzie także stosowanie osłon. W tym celu należy osuszyć łodygi, a następnie przyciąć je na wysokości 30 centymetrów. W kolejnym kroku musimy związać poszczególne kępy i osłonić je dokładnie matą wykonaną ze słomy i liści. Dzięki takiej ochronie trawa powinna przetrwać nawet bardzo niskie temperatury i niesprzyjającą zimową aurę.
Wykorzystanie trawy pampasowej w kompozycjach dekoracyjnych
Zasadzenie trawy pampasowej w ogrodzie to doskonały pomysł aranżacyjny. Roślina ta może być samodzielną ozdobą przestrzeni, ale może także stanowić doskonałe uzupełnienie już istniejącej kompozycji. Gatunek ten rozrasta się w raczej wysokie i przyjemne dla oka kępy, które będą świetnie prezentować się na kwiatowej rabacie. Można także z ich pomocą zaprojektować naturalny płot, który będzie oddzielał różne części ogrodu.
Warto pamiętać, że trawę pampasową można również wykorzystać jako element stylowego bukietu, na przykład w klimacie boho. Wystarczy ściąć długie łodygi, a następnie spryskać lakierem do włosów dla lepszego utrwalenia. Roślina ta będzie pięknie wyglądać samodzielnie, ale także jako składnik bardziej zróżnicowanego bukietu. Po więcej szczegółów na temat traw ozdobnych zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu wszystko to, co potrzebne, aby zaczarować swój ogród na wiosnę.