Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Wrzosy, czyli jesień w fioletowym wydaniu

Wrzos, czyli jesień w fioletowym wydaniu

Wrzos jest symbolem jesieni. Ich kwitną bardzo obficie i długo. Nie oznacza to, że przez pozostałą część roku nie zdobią liśćmi w różnorakich kolorach, a więc złotym, pomarańczowym, czy srebrzystym. Dlatego warto mieć długo w swoim ogrodzie.

Jakie są najważniejsze cechy wyglądu wrzosów?

Wrzosy wyglądają bardzo pięknie. Są to krzewinki, które wyróżniają wieloletnie, zdrewniałe łodygi. Osiągają one wysokość na poziomie od 15 do 60 cm. Można zauważyć kształtne poduchowate kępy z ich udziałem. Wyróżniają się też niezwykle cudownymi liśćmi. Mogą być one zielone, cytrynowe, żółte, pomarańczowe, albo szare. Po pierwszych mrozach można także zobaczyć, jak niektóre odmiany zmieniają liście na kolor brązowy, rudy, czy czerwony. Z kolei wiosną wracają one do początkowego koloru. Istotne jest też to, że nie mają wyłącznie koloru wrzosowatego. Mogą one być także jasnoróżowe, fioletowe, jasnoróżowe, białe. Okres rozwoju dla wrzosów to sierpień-październik.

Wrzosy, czyli jesień w fioletowym wydaniu

Jakie stanowiska najbardziej lubi ?

Najlepiej dla wrzosów jest tak, aby stanowiska były słoneczne. Należy też zapewnić im ochronę od wiatru. Dzięki temu prezentowane dary Matki Natury nie zostaną wysuszone. Wrzosy rosną na wydmach i innych miejscach, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że te znajdujące się w ogrodzie mają większe wymagania, jeśli chodzi o glebę. Ziemia powinna być zasobna w próchnicę, przepuszczalna i żyzna. Istotne znaczenie ma również odczyn gleby, który musi kształtować się na poziomie pH 3,5 do 5,5. Nie należy też umieszczać wrzosów na miejscach podmokłych. Wynika to z tego, że w takich warunkach korzenie bardzo łatwo gniją. Nie należy też decydować się na ciężką ziemię gliniastą. Stanowisko przeznaczone do umieszczenia w nim wrzosów powinno mieć drenaż ze żwiru i wypełnić gotowym podłożem przeznaczonym właśnie dla roślin wrzosowatych. Można też wymieszać w równych częściach kwaśnym torfem. Gdy ziemia jest urodzajna, wystarczy do niej dodać kwaśnego torfu.

Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji pięknych wrzosów?

W przypadku wrzosów stosuje się nawóz wieloskładnikowy. Trzeba pamiętać o tym, aby dawka była najniższa, jeśli chodzi o zalecenia producenta. Nawóz powinien być przeznaczony dla roślin wrzosowatych, gdyż jest to sposób na zakwaszenie gleby. Najczęściej takie preparaty stosuje się 2 do 3 razy w sezonie. Kolejną rzeczą związaną z pielęgnacją jest przycinanie wrzosów. Jest to zabieg, który wspaniale wpłynie na zwarty pokrój. Co więcej, w ten sposób można też liczyć na obfitsze kwitnienie. Wrzosy powinno przycinać się w kwietniu. Istotne jest też to, aby pędy skracać trochę poniżej miejsca, z którego wyrastały w poprzednim roku. Kilka słów należy również powiedzieć o podlewaniu. Są to dary Matki Natury, które bardzo obficie trzeba podlewać podczas kwitnienia. Ciekawostką jest to, że te rośliny płytko się korzenią, dlatego są w stanie korzystać tylko z wody, która jest w wierzchniej warstwie gleby.

Jak zabezpieczyć na zimę?

Wrzosy muszą być też odpowiednio zabezpieczone na okres zimowy. Wynika to z tego, że nie wszystkie gatunki są mrozoodporne. Dużym problemem może być tutaj końcówka zimy, kiedy to słońce grzeje dużo mocniej i doprowadza do pobudzenia sił witalnych roślin. Korzenie nie mogą jednak działać i pobierać wody, gdyż woda jest zamarznięta. Dlatego to może przyczynić się do zasychania pędów. Dlatego rośliny należy okryć. Do tego celu stosuje się iglaste gałęzie lub włókninę ogrodniczą.

Okrywanie dotyczy także roślin uprawianych na balkonie. W takich okolicznościach doniczkę należy umieścić w kartonowym pudle, a na spód podłożyć styropian. Całość warto owinąć przewiewną tkaniną. Wrzosów nie należy też przykrywać folią, ponieważ dar Matki Natury może się udusić. Przez zimę nie wolno również podlewać kolorowy wrzos, muszą one pozostać w stanie hibernacji.

Wrzos, czyli jesień w fioletowym wydaniu

Jakie wyróżnia się najpiękniejsze odmiany wrzosów?

Wrzosy mogą występować w odmianach licencjonowanych i w odmianach nielicencjonowanych. Wśród pierwszych warto wymienić Garden Girls i Beauty Ladies. Jest jest to kolorowy wrzos biały, czerwony i różowy. Jest też wiele ciekawych odmian wśród wrzosów nielicencjonowanych. Mają one otwarte kwiaty i są miododajne. Ich cechą jest też to, że kwitną one znacznie krócej, ponieważ od lipca do października. Pokrój może być przeróżny. Wyróżniają się też różnym kształtem i barwą. Są jeszcze takie odmiany jak: wrzos pospolity, czyli wrzos zwyczajny.

Na jakie odmiany wrzosów się zdecydować? Kwiat wrzosu zastosowanie

Wszystko zależy od preferencji i zamysłu ogrodnika. Warto mieszać występujące w odmianach licencyjnych i nielicencjonowanych. Dzięki temu uzyska się naprawdę ciekawy ogród. Warto też bawić się kolorami i kształtami.

Jesienne kwiaty wrzos są naprawdę piękne, dlatego jak najbardziej należy w nie inwestować. Wspaniale ozdabiają ogród. Mają piękne kwiaty, a także kolorowe liście, które dodają uroku w pozostałych miesiącach. Jesienne kwiaty wrzos nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, ale nie oznacza to, że nie należy o nie dbać w odpowiedni sposób. Praca nad wrzosami jest warta podjęcia, ponieważ wygląd tych kwiatów rekompensuje wszystko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *