Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Bonsai w domu i na zewnątrz

Bonsai w domu i na zewnątrz

Sztuka przycinania Bonsai już od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Z Dalekiego Wschodu przeniosła się do nas, gdzie coraz częściej można spotkać ją w domach, ale także w sklepach ogrodniczych czy w marketach. Warto jednak przed zakupem dowiedzieć się na ten temat więcej, aby wybrać właściwy okaz. Często bowiem trafiają się podróbki lub rośliny pielęgnowane w nieodpowiedni sposób. Jak to rozpoznać? Co powinniśmy wiedzieć na temat Bonsai?

Nie każde Bonsai jest prawdziwe, czyli o sklepowych podróbkach

Na przestrzeni lat stylistyka aranżacji roślin Bonsai zyskała ogromną popularność. Na bazie tego zainteresowania jak grzyby po deszczu wszędzie wokół zaczęły pojawiać się tego rodzaju kompozycje. Warto jednak wiedzieć, że sztuka ta wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Musi być także zgodna z założeniami opracowanymi wiele dekad temu. Bonsai uwzględnia również dobór odpowiednich akcesoriów, takich jak doniczki do roślin. W praktyce należy więc spełnić wiele wymogów, aby dana aranżacja mogła zostać nazwana tym mianem. Co więcej, za tą stylistyką idzie także cena, która uwzględnia cały kunszt danego twórcy. Niektóre okazy wystawia się na specjalistycznych aukcjach, a inne mają ogromne walory kolekcjonerskie. Po czym poznać prawdziwe drzewko Bonsai i czy warto wykorzystać je w domowych aranżacjach?

Bonsai — niełatwa sztuka formowania roślin

Rosnąca popularność tego rozwiązania w naszym kraju sprawiła, że wiele osób zaczęło postrzegać tę sztukę jako łatwą do opanowania. Tymczasem za tymi kompozycjami stoi wielowiekowy kunszt prawdziwych artystów Bonsai, którzy niejednokrotnie poświęcili całe życie, aby się tego nauczyć i nieustannie szlifować swoje umiejętności. Nie jest więc prawdą, że można opanować tę sztukę w kilka tygodni. Często potrzeba lat nauki, ale także praktykowania i szlifowania techniki. Wiąże się to także ze zrozumieniem świata przyrody, ale również z wypracowaniem w sobie niezbędnego spokoju i cierpliwości, które nierozerwalnie wiążą się z Bonsai.

Bonsai w domu i na zewnątrz

Bonsai — od czego zacząć? Gdzie najlepiej kupić drzewko Bonsai?

Do wykonania swojego Bonsai można wykorzystać różne gatunki roślin. Najlepiej zacząć jednak od takich, które mają stosunkowo niewielkie liście, ale także giętkie łodygi, podatne na formowanie. Dobrze, aby jednocześnie przypominały swoją formą drzewa. Na początek, jeśli chodzi o rośliny zewnętrzne, warto wybrać, między innymi, miłorząb, modrzew, dąb czy buk. Wśród kwiatów doniczkowych wdzięcznym obiektem będą na przykład różne odmiany cytrusów, szeflera czy grubosz.

Bardzo ważnym aspektem całego procesu jest również miejsce zakupu roślin oraz potrzebnych akcesoriów. Najlepiej skierować się po wsparcie do specjalistycznych sklepów, które zajmują się na co dzień praktyką Bonsai. Pozwoli nam to na wybór najlepszych możliwych rozwiązań oraz na uniknięcie przykrych niespodzianek. Znawcy tematu sugerują również, aby unikać gotowych aranżacji z marketów ogrodniczych czy z przypadkowych sklepów. Takie okazy pochodzą często z bliżej nieokreślonych źródeł. Co więcej, po zakupie możemy mieć problem z prawidłową pielęgnacją tych kompozycji. Bardzo często zdarza się również, że pochodzą one z masowej produkcji, która funkcjonuje zwykle niezgodnie ze sztuką. Takie rośliny mają podcięte korzenie i pędy, aby nadać im szybko pożądany kształt. W efekcie takich zabiegów takie drzewka szybko umierają i  nie mają szansy prawidłowo się rozwinąć.

Jaką roślinę do Bonsai najlepiej kupić?

Aby zacząć swoją przygodę z Bonsai, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup „surowej” rośliny, która nie była wcześniej przycinana. Można również spróbować wykorzystać sadzonkę z własnego . Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam ją formować. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie będzie wymagało od nas cierpliwości. Pierwsze efekty naszych starań zauważymy dopiero po dwóch, a nawet trzech sezonach. Co więcej, dobrze jest postawić na mniej oczywiste okazy. Im bardziej fantazyjne, tym ciekawszy efekt możemy osiągnąć. Łatwiej nam będzie również nadawać roślinie pożądany kształt. Okazuje się bowiem, że te z pozoru brzydkie, będą doskonałą podstawą do praktykowania sztuki Bonsai.

bonsai2

Jak nadawać kształt drzewkom, czyli hodowla drzewka Bonsai

Sztuka formowania Bonsai wyróżnia kilka rodzajów kształtów. Wszystkie one stanowią efekt zainspirowania się naturą. Tradycyjni twórcy właśnie tam sięgali, aby uzyskać wyjątkowy efekt. Najbardziej znany to chokkan — wyjątkowo klasyczny, prosty, o gałęziach uformowanych w piramidę. Inne równie popularne możliwości to moyogi czy shakan. Z kolei yose-uye to kilka roślin uformowanych w mały lasek. Warto przy tym wiedzieć, że stylistyka Bonsai dopuszcza również samodzielnie wymyślony kształt. Mając już opanowaną tę umiejętność, możemy puścić wodze fantazji i spróbować własnych sił w formowaniu drzewek. Zanim jednak zaczniemy, dobrze jest sprawdzić, czy danej roślinie można nadać wybrany kształt. Trzeba tu wziąć pod uwagę specyfikę danego gatunku oraz takie cechy jak choćby elastyczność łodyg.

Dalekowschodni sposób na dekorację wnętrza, czyli hodowla Bonsai w domu

Nie da się ukryć, że Bonsai to jedyna w swoim rodzaju sztuka komponowania roślin. Aby ją posiąść, musimy przede wszystkim wykazać się cierpliwością w zdobywaniu wiedzy i techniki. Warto także obserwować świat przyrody, aby czerpać z niego inspirację. Możemy także sięgnąć po gotowe rozwiązania. W tym celu jednak należy wybierać wyłącznie sprawdzone źródła, na przykład specjalistyczne sklepy Bonsai albo organizowane cyklicznie targi czy wystawy. Można tam również spotkać specjalistów z tej dziedziny, którzy dostarczą nam niezbędną wiedzę na temat formowania drzew w stylistyce Bonsai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *