Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

bukiet ślubny z gipsówki

Bukiet ślubny z gipsówki – symbolika, wygląd, z czym łączyć

Kwiaty podczas ważnych życiowych wydarzeń towarzyszą nam od zawsze. Nie sposób wyobrazić sobie idealnej oprawy dla podniosłych uroczystości bez florystycznych kompozycji. Wybór konkretnych gatunków roślin zmienia się na przestrzeni lat i często zależny jest od mody i aktualnych trendów. Zdarza się więc, że niektóre znikają na jakiś czas, aby potem powrócić do łask w wielkim stylu. Przykładem takiego powrotu jest . W ostatnich latach cieszy się bowiem coraz większą popularnością. Stanowi ważny element florystycznych kompozycji, na przykład jako bukiet ślubny z gipsówki. Co warto o niej wiedzieć i w jaki sposób można ją wykorzystać podczas tego wyjątkowego dnia?

Bukiet ślubny z gipsówki – znany kwiat w nowej odsłonie

Wbrew pozorom, nie jest wcale nowym odkryciem florystycznym. Wręcz przeciwnie, jest to kwiat popularny i hodowany w Polsce od bardzo dawna. W ślubnych bukietach stosuje się różne odmiany tego gatunku. Warto jednak wiedzieć, że w ostatnich latach to znane rozwiązanie zyskało zupełnie nowy charakter.

Jeszcze do niedawna gipsówka była raczej „ubogą krewną” wśród okazałych róż czy . Traktowano ją bardziej jako uzupełnienie kompozycji, w której królowały bardziej wyraziste rozwiązania. Tymczasem jest to kwiat, który z powodzeniem może stanowić podstawę florystycznej oprawy, a nawet jej motyw przewodni. Coraz częściej wykonuje się z niej oraz wykorzystuje się ją jako dekorację sali weselnej czy innych elementów tła dla tego ważnego wydarzenia.

Gipsówka ma w sobie wiele naturalnego uroku. Jej delikatne , dostępne w różnych odmianach i odcieniach, z powodzeniem wpisują się w stylistykę tak ważnej uroczystości, jaką jest ślub. Pasują one do zaślubin w stylu boho, glamour, a nawet w bardziej klasycznych rozwiązaniach. Jest to bowiem kwiat, z którego można wyczarować wyjątkowe ślubne kompozycje.

Co warto wiedzieć o gipsówce?

Mało kto wie, że gipsówka jest kwiatem polnym, rosnącym dziko na łąkach i na zielonych skwerach. Występuje w wielu odmianach, ale przede wszystkim dwa z nich stosuje się szerzej, między innymi do tworzenia kompozycji florystycznych. Jedną z nich jest gipsówka nadobna. Kwitnie ona od czerwca do sierpnia. Ma zwykle białe, choć spotkać można także warianty jasnoróżowe i purpurowe, drobne kwiaty, które idealnie nadają się na różnego rodzaju bukiety. Z kolei gipsówka wiechowata dostępna jest późnym latem i wczesną jesienią. Ma drobne kwiaty, które, skomponowane z kilku gałązek, tworzą okazałe wiechy (stąd nazwa).

Gipsówka to świetne rozwiązanie do ślubnego bukietu, ale także do innych elementów oprawy tego ważnego dnia. Jej drobne kwiaty mają uniwersalny charakter, dzięki czemu pasują do różnych stylistyk. Co więcej, można je stosować zarówno jako część bardziej zróżnicowanej całości, jak i jako samodzielną ozdobę. Na tym jednak nie kończy się lista zalet tego pięknego kwiatu.

bukiet ślubny z gipsówki

Bukiet ślubny z gipsówki – zalety

W ostatnich latach gipsówkę można spotkać w ślubnych stylizacjach coraz częściej. Do niedawna stanowiła przede wszystkim uzupełnienie bukietu Panny Młodej, a dziś wybiera się ją nawet jako motyw przewodni! Dzięki swojej naturalności i prostocie może stanowić piękne uzupełnienie ślubu i wesela w stylu boho, ale także imprez w klimacie rustykalnym czy glamour.

Oprócz walorów estetycznych gipsówka ma jednak jeszcze inne zalety. Jest przede wszystkim bardzo trwała, co ma ogromne znaczenie podczas ślubu i wesela. Bukiet Panny Młodej często musi wytrzymać długie godziny w pełnym słońcu lub w innych warunkach atmosferycznych, niekoniecznie sprzyjających. Tymczasem roślina ta potrafi znieść wiele. Co więcej, jej delikatne kwiatostany prezentują się doskonale zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Jeśli więc zdecydujemy się na to rozwiązanie, możemy być pewni, że kompozycja przetrwa w doskonałej kondycji nawet do chwili weselnego pleneru.

Warto także wiedzieć, że gipsówka może być jedyną bohaterką ślubnego bukietu. Kiedyś stosowano ją częściej jako uzupełnienie kompozycji kwiatowej. Wynikało to z jednej strony z faktu, że uważano ją jako zbyt skromną i raczej pospolitą. Z drugiej jednak należy pamiętać, że aby uzyskać ciekawy efekt, trzeba jej użyć naprawdę dużo, co może generować dodatkowe koszty.

Gipsówka dobrze prezentuje się jednak także w towarzystwie. Można ją połączyć z piwoniami, eustomami czy z liliami. Można z niej również wykonać ślubne wianki czy kompozycje na weselny stół. Ciekawym rozwiązaniem może być ponadto połączenie jej z zielonymi dodatkami, na przykład z gałązkami eukaliptusa czy z trawą pampasową.

Gipsówka – mały kwiat o wielkiej mocy!

Choć wydawać by się mogło, że moc aranżacyjna gipsówki już się wyczerpała, wciąż można ją wykorzystać na wiele różnych sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście bukiet Panny Młodej. Gipsówka dobrze będzie się również prezentować w weselnym wianku, jako dekoracja stołu lub element prezentów dla gości. Choć pozornie krucha i delikatna, w rzeczywistości jest bardzo trwała i wytrzymała nawet na niesprzyjające warunki pogodowe. Warto wykorzystać jej urok, aby stworzyć wyjątkową oprawę ślubu i wesela.

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Zainteresowanym wykorzystaniem gipsówki parom podpowiemy, jak wkomponować ją we florystyczne aranżacje, aby tworzyła harmonijną i spójną całość.