Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Dzień Matki w Polsce i na świecie bratek

Dzień Matki w Polsce i na świecie – historia, tradycje, skąd się wziął?

Dzień Matki w Polsce oficjalnie, jako święto kalendarzowe pojawiło się w naszym kraju w roku 1914 i odbyło się w Krakowie dnia 26 maja. Następnie po uzyskaniu przez Polskę niepodległości zwyczaj ten umocnił się i stał częścią naszej tradycji. Natomiast w okresie międzywojennym starano się połączyć Dzień Matki z Dniem Kobiet, co na szczęście nie nastąpiło. W Polsce nie jest to jednak święto narodowe, czy państwowe. Nie mniej jednak można powiedzieć, że Dzień Matki ma w sobie coś niepowtarzalnego, rodzinnego i wzruszającego. Jest to bowiem dzień przeznaczony dla naszych mam, którym wyrażamy szacunek, zrozumienie oraz zwyczajną miłość i ich niełatwej roli w wychowaniu pociech.

Zwyczajowo, jako wyraz podziękowania mamom za codzienny trud ich dzieci przygotowują dla nich drobne upominki. Są to własnoręcznie wykonane laurki, obrazki i życzenia, a także oraz wiele innych cennych dla samych dzieci drobiazgów, które przekazują ukochanym mamom. W dniu tym dzieci często występują w roli twórców i artystów: śpiewają piosenki, recytują wiersze i robią nawet przedstawienia. Często zdarza się, w przypadku jeszcze małych dzieci, że tata, jako drugi rodzic kupuje po cichu kwiatki, czy bukiecik z przeznaczeniem dla mamy. Natomiast kwiaty na Dzień Matki są bardzo popularnym prezentem kupowanym i wręczanym przez starsze dzieci. W Polsce w przeciwieństwie do innych krajów nie jest on dniem wolnym od pracy i szkoły oraz nie przypada w weekend.

Dzień Matki w Polsce i na świecie — historia, tradycje, skąd się wziął?

Dzień Matki w Polsce wypada 26 maja. Okazuje się, że Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym obchodzi się to święto tego dnia. Wówczas tradycyjnie odwiedzamy nasze mamy z różnymi prezentami i kwiatami. Z kolei w przedszkolach i szkołach dzieci pod okiem wychowawców przygotowują uroczyste akademie, inscenizacje, czy przedstawienia, na które zapraszają mamy. W tradycji naszego kraju dzień ten jest szczególny, bowiem wtedy dzieci dziękują mamo za ogromny trud, który włożyły w ich wychowanie.

Natomiast w dwudziestoleciu międzywojennym nie było jednej konkretnej daty obchodów Dnia Matki. Wynika to z informacji zawartych w zachowanych przedwojennych plakatach i zaproszeniach, które wskazują, że uroczystości były obchodzone w różne dni. Na przykład 25 maja 1930 roku koło PCK w Warszawie organizowało uroczysty koncert z okazji Dnia Matki. Dokładnie w tym samym roku Szkoła Powszechna w Zduńskiej Woli zapraszała na zabawę leśną z okazji Święta Matki w dniu 30 maja. Natomiast w 1928 roku w Radomiu od 16 do 23 września pod patronatem prezydentowej Michaliny Mościckiej i marszałkowej Piłsudskiej zorganizowano Tydzień Dziecka i Dzień Matki. Tymczasem w niektórych krajach łączony jest on z Dniem Kobiet, a w Mongolii jest to Dzień Matki i Dziecka oraz w Korei Południowej – Dzień Rodziców.

Dzień Matki w Polsce i na świecie konwalie

Dzień Matki — historia, tradycje i skąd się wziął?

Pomysł na kultywowanie matki zrodził się już w czasach starożytnych. Składano wówczas hołd boginiom, matkom urodzaju i płodności. Okazuje się jednak, iż przypisanie tego święta jednemu wydarzeniu jest trudne. Starożytność bowiem znana była z tego, że świętowano z każdej okazji czcząc  wiele istniejących bóstw i bogiń. Po tym okresie nastąpiło odejście od obchodzenia tego rodzaju uroczystości.

Dzień Matki – historia starożytna

W najstarszych pismach pochodzących ze starożytnego Rzymu i Grecji dowiadujemy się o kulcie bogini – matki. Jednak badania dowodzą, iż jednak dużo wcześniej, wśród pierwotnych ludów, gdy tylko w ludziach przebudziła się świadomość, zaczęto uważać rodzicielstwo za najważniejszą rolę kobiety. Zwiedzając pradawne ruiny kamiennych świątyń na Malcie, które są uważane za jedno z najstarszych dzieł rąk ludzkich, jakie przetrwało do dzisiaj, można dowiedzieć się, że część z nich poświęcona była bogini matce. Świadczą o tym odnalezione tam figurki ciężarnych kobiet, pełniące rolę ołtarzy, które ustawiane były w najważniejszych miejscach budowli.

Starożytny Egipt

Badacze starożytnych tekstów egipskich stwierdzają, że rola matek w ówczesnym Egipcie i świecie była szczególnie wyróżniana. Kobietom będącymi matkami okazywano najwyższy szacunek, utożsamiając ich role z boginią Izydą. Była ona wzorem idealnej matki, żony i pani domu. Poza tym dzięki magii płynącej z miłości potrafiła leczyć i opiekować się chorymi. Izyda dla starożytnych Egipcjan była boginią płodności i opiekunką rodziny. Przedstawiano ją zatem jako kobietę trzymającą w ramionach małego boga Horusa, uważanego za przyszłego opiekuna monarchii egipskiej. Z czasem chrześcijaństwo przejęło taką symbolikę i aktualnie oglądamy ją na każdym obrazie przestawiającym Madonnę z Dzieciątkiem. Dawniej święto ku czci Izydy obchodzono wiosną, w okresie przebudzenia przyrody. Natomiast dzisiaj Egipcjanie celebrują Dzień Matki 21 marca, czyli podobnie jak większość krajów muzułmańskich.

Dzień Matki w Polsce i na świecie filoetowe

Starożytna Grecja

Grecy od samego zarania dziejów czcili kult matki – bogini, za którą uważano Gaję, czyli Matkę Ziemię. Postrzegano ją jako uosobienie przyrody, która niczym matka opiekowała się żyjącymi na ziemi ludźmi.

Tymczasem, gdy religia Greków stała się bardziej bogata i powiększyła o kolejnych bogów i boginie, kult z Gai przeniesiono na Reję, czyli jej córkę. Grecy przyjęli, że będąc żoną Kronosa, jest jednocześnie matką całego świata i wszystkich bogów. Według mitologii greckiej właśnie Reja, jako pierwsza kobieta nakarmiła swoje dzieci własnym mlekiem i obdarowała tą zdolnością ludzi. Reja została matką bogini Demeter, która w mitologii zyskała miano bogini płodności i urodzaju. Nazywana była Matką Ziarna i panią początków życia. Święto na cześć Demeter obchodzone było także wiosną i przetrwało aż do V wieku.

Starożytny Rzym

Rzymianie podczas podbojów przyswajali sobie kulturę podbitych krajów i z czasem traktowali ją jako własną. W ten sposób wśród rzymskich bogów znalazło wielu greckich odpowiedników. Grecką Afrodytę zastąpili rzymską Wenus. Z kolei Ares bóg podziemi zmienił się w Marsa, Demeter stała się Ceres, a Eros Amorem. Natomiast groźny Kronos został Saturnem, Tyche stała się Fortuną, a Atena Minerwą. Dotyczy to także pozostałych bogów i bogiń. Było to charakterystyczne również w zakresie obchodzonych świąt. Odpowiedniki dawnych świąt i obrzędów  wchłonęło  Rzymskie Imperium. Tak też stało się z Dniem Matki, czyli święto ku czci boskiej matki, znalazło się w rzymskim kalendarzu.

Na początku za dzień poświęcony matce, uważano  święto Matronalia. Tymczasem obecnie wiemy, że było to wydarzenie bliższe dzisiejszemu dniu kobiet. Rzymianie lubili się zabawiać i dlatego mieli dużo świąt. Jedno z nich przypomina obecny Dzień Matki. Było to bowiem święto bogini Bona Dea, co oznacza dosłownie – Dobra Bogini Matka. Jej postać była kobietą i symbolizowała macierzyństwo oraz opiekuńczość. Święto to obchodzono na początku grudnia i było ono wzniosłe, w przeciwieństwie do innych radosnych rzymskich świąt.

Poza tym mogły w nim brać udział jedynie kobiety, które na misteriach i modłach spędzały kilka dni. Innym świętem ku czci bogini – matki było święto Paganalia. Urządzano je na cześć bogini Ceres będącej odpowiednikiem greckiej Demeter oraz Tellus. Podczas trwania święta, składano ofiary w świątyniach. Należały do nich głównie tradycyjne placki i wypieki ofiarne. Jednocześnie w pewnych rejonach imperium na cześć Ceres zabijano ciężarną maciorę. Miało to skłonić boginię do opieki nad przyszłymi zbiorami oraz nienarodzonymi jeszcze dziećmi.

Kiedy jest Dzień Matki w i skąd się wziął, historia i tradycje kilku państw

Którego jest Dzień Matki w Anglii

Anglia jest krajem, w którym Dzień Matki jest takim, jakim znamy go obecnie. Święto to było bardzo popularne w starożytności, ale później zapomniano o nim.  Dopiero w XVII w. reaktywowano go w Anglii, a później w Szkocji. Przypomniano sobie o ważnej roli jaką pełnią matki.

Zatem, aby oddać im cześć, ustanowiono święto Mothering Sunday, co oznacza Niedziela u Matki. Od tamtej pory przypada ono w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

W Anglii zaistniał wówczas zwyczaj, aby właśnie w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu, czyli zwykle w środku marca, ludność udawała się na mszę do najbliższej katedry. Tak na co dzień uczęszczano do pobliskich kościołów, ale w ten jeden wybrany dzień w roku udawano się na mszę do kościoła “matki” czyli do katedry. Stąd nazwa tej niedzieli Mothering Sunday.

W tym dniu dzieci w różnym wieku spędzają święto mam w domu rodzinnym. Ciekawostką jest fakt, że dawniej nawet więźniowie odsiadujący wyroki za drobne przestępstwa, otrzymywali przepustki na ten jeden dzień. Dotyczyło to również żołnierzy, których w miarę możliwości wysyłano do domów. Także dzieci pracujące na dworach bogatych rodzin wracały do domu tego właśnie dnia. Mamy zawsze przygotowywały specjalne dania i wypieki. Aktualnie najczęstsze prezenty dla angielskich mam, to kolacja w dobrej restauracji lub wspólny wypad do SPA.

Dzień Matki w Polsce i na świecie z sercem

Kiedy jest Dzień Matki w USA

Właściwie nie można dokładnie określić, czy pomysł świętowania Dnia Matki wziął się właśnie z Anglii. Natomiast kolejne próby obchodów tego dnia miały miejsce w USA. Tam też w 1858 roku nauczycielka Ann Maria Reeves Jaris ogłosiła Mother’s Day proclamation. W tej proklamacji uzasadniała, że kobiety mogą i powinny angażować się politycznie na rzecz społeczeństwa i pokoju. Następnie trochę później propagowała ona ideę Dnia Matki dla Pokoju (Mother’s Day for Peace). Oznaczało to głównie konieczność jednoczenia się kobiet przeciwko wojnie. Według wszelkich danych właśnie jej działania stały się bodźcem dla kolejnych pokoleń do ustanowienia oficjalnego Dnia Matki.

Korzenie Dnia Matki zazwyczaj wiąże się ze starożytnymi kultami Bogini-Matki, następnie z poczynaniami XVI w. w Anglii i XIX w.  W USA to nowożytna tradycja świętowania tego dnia wywodzi się z początków XX w. Wiąże się ona tym razem z osobą córki Ann Maria Reeves Jaris tj. Juli Ward Howe, która w 1907 r. zrozpaczona po śmierci matki, zaczęła lobbować za ustanowieniem święta, które upamiętniałoby miłość i poświęcenie wszystkich kobiet wychowujących dzieci. Pomysł ten spodobał się i już w 1914 r. Kongres ustanowił świętem narodowym każdą drugą niedzielę maja. W ten zatem sposób narodził się Dzień Matki obchodzony do dziś.

Kiedy jest Dzień Matki w Hiszpanii

W Hiszpanii Dzień Matki od początku wiąże się z religijnym świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który przypada na 8 grudnia. Właśnie tego dnia Hiszpanie przez wiele wieków oddawali cześć Maryi Dziewicy oraz własnym matkom. Natomiast 1965 r. święta te rozdzielono i Dzień Matki przeniesiono na pierwszą niedzielę maja. Jest on wybrany również z powodów religijnych, ponieważ maj jest w Hiszpanii miesiącem maryjnym.

Mimo tych religijnych aspektów dzień ten jest świętem mocno komercyjnym. Podobnie jak w innych krajach, także w Hiszpanii mamy otrzymują drobne prezenty i różne upominki, które dzieci robią własnoręcznie. Ponadto też wręczają one na Dzień Matki, czy czekoladki. Tymczasem w północnej części Hiszpanii w ten dzień tradycyjnie podaje się mamie śniadanie do łóżka.

Kiedy Dzień Matki w Niemczech

Niemcy obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja. W kraju tym święto to pojawiło się po raz pierwszy 1922 r., lecz dopiero w 1932 stało się ono świętem narodowym. Był to wyjątkowo ważny dzień w czasach III Rzeszy, gdyż niemiecka matka stawiana była na piedestale i widziano w niej przyszłość wielkich Niemiec. W obecnych czasach to święto bardzo rodzinne i ciepłe. W tym dniu mamy otrzymują prezenty i kwiaty na Dzień Matki symbolizujące miłość i szacunek.

Dzień Matki w Polsce i na świecie tulipany

Dzień Matki w Meksyku

Meksykanie obchodzą ten dzień w kościołach i kaplicach, gdyż jest to dla nich święto religijne. Natomiast w domu, po powrocie z kościoła, mamy nie mają żadnych obowiązków. Obiadem bowiem zajmuje się ojciec, a dzieci sprzątają, albo deklamują wiersze dla rodzicielki, urządzają przedstawienia lub czytają książki. Całe rodziny spędzają czas wspólnie na zabawach i przyjemnościach.

Kiedy jest Dzień Matki w Indiach

Hindusi świętują Dzień Matki w październiku. Święto to jest bardzo kolorowe i szumnie. Związane jest ono z kultem bogini matki Durga. Bóstwo to symbolizujące opiekę nad domownikami. Tymczasem  sama bogini jest przedstawiana jako niezwyciężona wojowniczka, walcząca z demonami. W tym dniu mamy nie mogą nic robić w kuchni i pokojach. Wszystkie te czynności przypadają innym domownikom. Dzień Matki w Indiach jest także często spędzany w restauracjach lub z przyjaciółmi.

Dzień Matki w Australii

Okazuje się, iż w Australii Dzień Matki jest obchodzone podobnie jak we Włoszech, czy Kanadzie, w drugą niedzielę maja. Dla Australijczyków święto to jest bardzo ważne. Z punktu widzenia popularności wygrywa z nim jedynie Boże Narodzenie i Walentynki. Australijczycy mają zwyczaj przypinania sobie do ubrań kolorowe na Dzień Matki. Są one symbolem miłości kobiety dbającej o całą rodzinę, w tym o dzieci i dom. Kolor kwiatu jest symbolem, np. jeżeli jest on biały, oznacza to, że matka danej osoby zmarła, jeżeli kolor jest inny, to wciąż żyje.

Którego jest Dzień Matki we Włoszech

We Włoszech jest ono obchodzone w drugą niedzielę maja. Włosi jako naród są silnie związani z rodziną i tradycją. Dlatego też dzień ten jest bardzo dla nich ważnym świętem. We włoskiej kulturze matka jest jedną z ważniejszych postaci zarówno w rodzinie, jak i w życiu społecznym. Dzieci w tym dniu spędzają czas z rodzicami, umilając im wspólne chwile. Również gotują i sprzątają. Tradycją jest także wspólne wychodzenie do restauracji. Tam świętujący zamawiają tradycyjny włoski sernik w kształcie serca oraz kawa i lody.

Dzień Matki w Polsce i na świecie różowe

Dzień Matki w krajach arabskich

W krajach arabskich Dzień Matki przypada na 21 marca. Mamy otrzymują od swych dzieci upominki i prezenty, a także spisane na papierze życzenia oraz jeżeli trzeba, to też obietnice poprawy. W tym dniu tradycją jest organizowanie wspólnych pikników z sąsiadami i przyjaciółmi. Trzeba zaznaczyć, iż nie wszyscy muzułmanie obchodzą Dzień Matki. Dotyczy to najbardziej ortodoksyjnych osób, które bronią się przed wszelkimi świętami pochodzącymi z krajów zachodnich. Uważają przy tym, że ich własne tradycje w wystarczający sposób wspomagają matki i żony.

Kiedy Dzień Matki w Chinach

Chińczycy obchodzą Święto Matek w drugą niedzielę maja. Nie jest to święto narodowe i nie obchodzi się go powszechnie. W tym dniu mamy są obdarowywane białymi liliami i jest to już tradycja. Ten kwiat na Dzień Matki ma szczególne znaczenie dla Chińczyków. Kobiety bowiem sadzą go, gdy ich dzieci opuszczają dom. Według ich przekonań, po tym czy roślina jest silna i zdrowa, mamy wiedzą, jak wiedzie się ich dzieciom.

Kiedy jest Dzień Matki w kilku innych krajach

Na całym świecie Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach, choć w różnych terminach.

Najwcześniej Dzień Matki obchodzą Norwegowie i jest to druga niedziela lutego. W innych krajach Dzień Matki jest obchodzony: 3 marca w Gruzji, 8 marca w między innymi w Afganistanie, Kosowie, Laosie, Rosji, Wietnamie i na Białorusi. Następnie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu w Irlandii, Wielkiej Brytanii i Nigerii. 21 marca świętują mamy z Egiptu, Libanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejtu i Izraela, a 25 marca to matczyne święto w Słowenii. Tymczasem 7 kwietnia w Armenii, a w pierwszą niedzielę maja – Węgry, Litwa, Rumunia, Hiszpania i Portugalia. Z kolei w drugą niedzielę maja w większości państw Europy, a także na Dominikanie, Kambodży, Chile, Kolumbii, Zimbabwe i Wenezueli. W Polsce – 26 maja, a 27 maja – Boliwii. Ostatnia niedziela maja – obchody w Algierii, Francji, Haiti, Szwecji i Tunezji oraz 12 sierpnia w Tajlandii. Najpóźniej Dzień Matki obchodzą Indonezyjczycy, bo 22 grudnia.

Dzień Matki w Polsce i na świecie letnie

Kwiaty na Dzień Matki i jakie kwiaty na Dzień Matki w Polsce

Często najważniejszym prezentem, szczególnie w Polsce, są kwiaty na Dzień Matki lub kwiat na Dzień Matki. Mogą być też całe bukiety, ale najważniejsze jest to, żeby były wyjątkowe. Nie istnieje jeden tradycyjny gatunek kwiatów, jak na przykład PRLowski na Dzień Kobiet. Rodzaj kwiatów najlepiej dobrać pod gust mamy. Jeśli nie znamy takiego szczegółu, lub są zazwyczaj najbespieczniejszą, uniwersalną opcją. 

Bardzo staramy się, aby aranżacje odpowiadały na potrzeby klientów i uświetniały wszystkie ich ważne imprezy i spotkania. Najpierw uważnie słuchamy, a następnie czarujemy z kwiatów niesamowite bukiety oraz inne projekty. Na życzenie klienta możemy wykonać niemal dowolne aranżacje, na przykład jako oprawę urodzinowej imprezy, chrzcin, czy właśnie Dnia Matki.