Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

florysta

Florysta, na czym polega ten zawód?

Kim chciałbyś zostać, jak dorośniesz? To pytanie słyszało pewnie wielu z nas w dzieciństwie. Odpowiedzi padały z pewnością bardzo różne. Chłopcy chcieli być strażakami albo policjantami, a dziewczynki piosenkarkami, aktorkami albo… kwiaciarkami! Nic dziwnego, piękno kwiatów nikogo nie pozostawia bowiem obojętnym. Czym dokładnie zajmuje się florysta? Na czym polega jego praca i czy każdy może nim zostać?

Sztuka komponowania kwiatów — jak zrobić z tego pracę?

Kwiaty i rośliny ozdobne to stały element naszej codzienności. Wręczamy je przy okazji urodzin, ślubów czy innych ważnych uroczystości. Stanowią także istotne tło dla wydarzeń takich jak wesele, chrzciny czy letnia impreza w ogrodzie. Coraz częściej używamy ich także jako naturalną, a przy tym piękną dekorację naszych domów i mieszkań. Zapotrzebowanie na takie kompozycje rośnie więc z każdym rokiem. Często tego rodzaju ozdoby wykonujemy sami, ale w wielu przypadkach znacznie pewniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po pomoc do profesjonalisty.

Zawód florysty to coraz popularniejsze zajęcie. Wynika to z rosnącej potrzeby otaczania się kwiatami i pięknymi kompozycjami, które się z nich wykonuje. Jest to praca, która wymaga zmysłu estetycznego, znajomości zasad kompozycji, a także wiedzy na temat roślin oraz ich specyfiki. Wszystkiego tego jednak można nauczyć się, kończąc specjalistyczne kursy florystyczne. Pozwolą one na realizację swoich marzeń oraz planów związanych z pracą bukieciarza.

florysta1

Florysta — jak nim zostać?

Florysta to prawnie usankcjonowany zawód, który może wykonywać każdy, kto ukończy kurs kwalifikujący. Poznanie teorii związanych z roślinami oraz sposobami układania ich w różnego rodzaju kompozycje pozwala zajmować się tym na co dzień. Wykwalifikowani specjaliści mogą, między innymi, otworzyć własną kwiaciarnię, jak również działać w branży usługowej, na przykład organizującej przyjęcia. W ramach tego zajęcia można tworzyć także wyjątkowe , komunijne lub na inne ważne uroczystości.

Florystą może zostać właściwie każdy, kto posiada choćby w minimalnym stopniu predyspozycje do wykonywania takiej pracy. Tworzenie estetycznych kompozycji to prawdziwa sztuka. Opiera się ona w dużej mierze na umiejętnościach praktycznych oraz wiedzy na temat roślin, ich budowy oraz charakterystyki. Z pewnością przyda się także poczucie stylu i zdolność do tworzenia spójnych i harmonijnych bukietów oraz innych florystycznych aranżacji. Jeśli jednak mamy gotowość do podjęcia nauki, nie ma większych przeciwwskazań, aby zostać florystą.

W większości przypadków, aby móc wykonywać ten zawód, najlepszą drogą jest ukończenie kursu. Zwykle odbywa się on na dwóch poziomach — podstawowym i zaawansowanym. Pierwszy z nich pozwala opanować podstawy florystycznych tajników. Drugi z kolei, zgodnie ze swoją nazwą, umożliwia pogłębienie wiedzy i zdobycie wielu praktycznych umiejętności. W efekcie otrzymujemy także tytuł florysty oraz prawnie usankcjonowaną możliwość wykonywania tego zawodu. Dzięki temu możemy pracować w kwiaciarni, pracowni florystycznej lub w firmie, w zakresie której znajduje się tworzenie kwiatowych kompozycji.

Warto jednak wiedzieć, że obecnie istnieje wiele możliwości zdobycia praktyki bezpośrednio w pracowniach florystycznych. Taka forma nauki ma wiele zalet, ponieważ od razu mamy możliwość obserwować działania profesjonalistów i uczyć się od najlepszych. Poznajemy tym samym ich warsztat oraz tajniki florystyki. Z czasem, zdobywając nowe umiejętności, możemy spróbować własnych sił w tym zawodzie.

Florysta — zakres obowiązków

Do głównych zadań kwiaciarza czy bukieciarza należy nie tylko tworzenie kompozycji florystycznych. Musi on umieć wykorzystywać rośliny ozdobne na różne sposoby.

Każdy wykwalifikowany florysta powinien umieć wyczarować z różnego rodzaju roślin ozdoby i zróżnicowane kompozycje dopasowane do okazji. Tworzy więc on , komunijne czy wiązanki pogrzebowe i żałobne. Jego zadaniem jest ponadto dopasowanie gatunków, form i stylistyki kwiatów do danej okazji, okoliczności oraz wytycznych wskazanych przez klienta. Bardzo często sam musi on również przygotować materiały i surowce, z których powstaną piękne dekoracje. Musi umieć pozyskiwać do swoich aranżacji, zarówno poprzez własną uprawę, jak i dzięki sprawdzonym dostawcom. Musi także dysponować odpowiednimi narzędziami, które pozwolą mu wykreować różne stylowe kompozycje.

Współcześnie praca florysty nie ogranicza się jedynie do tworzenia małych form roślinnych. Do jego obowiązków coraz częściej zalicza się także tworzenie spójnej oprawy różnego rodzaju imprez czy uroczystości. Zatrudnia się ich ponadto, aby zaplanowali, a następnie wykonali całościową dekorację biura, restauracji czy hotelu. Jest to zwykle ogromne przedsięwzięcie, które wymaga już naprawdę zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Co więcej, osoba, która planuje zostać florystą, musi nieustannie się kształcić i poszerzać znajomość technik kompozycyjnych oraz najnowszych trendów. Dzięki temu tworzone aranżacje będą jeszcze bardziej stylowe i eleganckie.

Warto wiedzieć, że osoby zainteresowane tą dziedziną, zdobywszy odpowiednie umiejętności, mają szerokie spektrum możliwości podjęcia się tej pracy. Nie tylko mogą pracować w kwiaciarni, lub otworzyć własną, ale także działać na własny rachunek, na przykład uruchamiając firmę eventową. Wykwalifikowani floryści, którzy mają zmysł artystyczny, mogą ponadto zajmować się szeroko rozumianym dekorowaniem wnętrz, wykorzystując zasadę, że naturalne ozdoby są najpiękniejsze.