Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba każdej przestrzeni. Zwykle trafiają one nawet w gust osób, które niekoniecznie mają czas i ochotę na zabawę w ogrodników. Nie zmienia to jednak faktu, że otaczanie się zielenią to doskonały sposób na poprawę nastroju, lepszą koncentrację, a także metoda na ożywienie wnętrza. Zanim jednak wybierzemy konkretne gatunki, dobrze jest wcześniej ustalić, jakie warunki panują w naszym domu czy mieszkaniu. Okazuje się bowiem, że jedną z najważniejszych kwestii jest dopasowanie odpowiedniego środowiska dla danej rośliny. Przykładem mogą być doniczkowe cieniolubne. Są to odmiany, które nie tolerują nadmiernego słońca i najlepiej czują się w miejscach o ograniczonym dostępie światła. Jakie możliwości mamy tu do wyboru?

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

W pełnym słońcu czy w cieniu, czyli gdzie najlepiej ustawić doniczkowe

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że rośliny potrzebują światła, aby prawidłowo się rozwijać. W praktyce okazuje się jednak, że rzadko oznacza to konieczność ustawienia ich w pełnym słońcu. Intensywne działanie promieni słonecznych to przyjemne doznanie dla ludzi, ale dla kwiatów niekoniecznie. Stosunkowo niewiele gatunków lubi tego rodzaju stanowiska. Duża część zdecydowanie bardziej woli lekkie zacienienie albo takie miejsce, które zapewnia możliwie najbardziej rozproszone światło.

Hodując własne , musimy pamiętać o tym, że każda odmiana ma swoje indywidualne wymagania. Zapotrzebowanie na światło jest jednym z kluczowych elementów pielęgnacyjnych. Zawsze dobrze jest więc wcześniej ustalić, jakie mamy możliwości, a następnie dopasować do tego konkretne rozwiązania. Na szczęście wśród kwiatów uprawianych w doniczkach wiele jest takich, które najlepiej radzą sobie właśnie na zacienionych stanowiskach. Mowa wtedy oczywiście o kwiatach doniczkowych cieniolubnych. To dobra wiadomość dla tych osób, których mieszkania nie są szczególnie nasłonecznione. Jakie gatunki najlepiej wybrać do takich wnętrz i w jaki sposób prawidłowo je pielęgnować?

Kwiaty doniczkowe cieniolubne, czyli jakie

Dokładne poznanie potrzeb własnych roślin doniczkowych stanowi klucz do sukcesu, czyli uzyskanie bujnej i zielonej dżungli we własnym domu. Dobrze jest również uważnie obserwować to, jak nasze okazy radzą sobie na danym stanowisku. Kwiaty są bowiem różne i każda odmiana posiada swoje indywidualne wymagania.

Jeśli w naszym mieszkaniu lub domu panuje półcień i przez większość dnia dopływ światła jest ograniczony, powinniśmy wówczas wybrać gatunki, które poradzą sobie z takimi warunkami. W praktyce najlepsze dla nich stanowiska to takie, które znajdują się w pewnym oddaleniu od okna. Światło jest wówczas najbardziej rozproszone, a promienie słońca nie działają tak intensywnie na liście oraz nie wysuszają nadmiernie podłoża w doniczce. Co więcej, odmiany kwitnące mają wtedy większą szansę na rozwinięcie kwiatów, które przy nadmiernym nasłonecznieniu mogą przestać się prawidłowo rozwijać. Warto przy tym pamiętać, że rośliny cieniolubne powinny stać od strony północnej lub zachodniej, gdzie promienie nie operują tak intensywnie. Pozwoli im to na zachowanie pięknego pokroju oraz na uzyskanie stabilnego wzrostu.

Monstera — ciekawe cieniolubne

Wśród najbardziej popularnych roślin cieniolubnych na czołowym miejscu znajdziemy monsterę. Choć jest to gatunek, który pochodzi z tropików, najlepiej radzi sobie w miejscu, w którym światło jest rozproszone. Optymalne ustawienie dla niego to takie, które znajduje się dalej od okna. Monstera powinna więc stać tak, aby mieć stały dopływ światła, ale bez narażania jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zapewnienie jej takich warunków gwarantuje nam, że roślina będzie pięknie rosła i uzyska okazały pokrój. Będzie więc jednocześnie doskonałą ozdobą wnętrza.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Filodendron — egzotyczny brat monstery

Pod względem potrzeb jest to gatunek bardzo zbliżony do monstery. Możemy zatem powiedzieć, że cieniolubne to również filodendron. Woli zacienione stanowiska, ponieważ w takich warunkach znacznie lepiej się rozwija. Należy przy tym pamiętać, że niewłaściwe środowisko może skutkować ograniczeniem rozwoju, zwijaniem się liści, a nawet więdnięciem rośliny. Zaleca się więc ustawić filodendron w miejscu lekko zacienionym, w którym światło jest rozproszone, a promienie słońca nie operują zbyt intensywnie.

Czy aspidistra lubi cień?

Gatunek ten to kolejna z opcji, którą warto umieścić w zacienionym miejscu. Ze względu na swoje pochodzenie oraz niewysokie wymagania aspidistra należy do szczególnie wytrzymałych odmian. Nie tylko radzi sobie z ograniczonym dostępem do światła, ale również z brakiem wody oraz z innymi ewentualnymi niedogodnościami. Uprawa aspidistry przyniesie satysfakcjonujące efekty, dzięki którym będzie to doskonała ozdoba naszego domu czy mieszkania.

Wśród innych roślin doniczkowych, które wolą cień zamiast intensywnego słońca, znajdziemy także sansewierię oraz zamiokulkasa. Warto jednak na bieżąco obserwować swoje okazy, aby w razie potrzeby zmienić ich położenie na takie, które będzie sprzyjało ich rozwojowi. W razie potrzeby możemy również zasięgnąć specjalistycznej porady, na przykład w naszej kwiaciarni. W naszym sklepie możecie zaopatrzyć się w wyjątkowe odmiany roślin cieniolubnych. Uzyskacie tu także fachową wiedzę na temat ich pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *