Lilie to niezwykle zróżnicowana rodzina kwiatów. Każda z odmian charakteryzuje się jednak wyjątkowym wyglądem i dobroczynnymi właściwościami. Warto poznać je wszystkie, aby móc cieszyć się ich pięknem w swoim ogrodzie. Jednym z ciekawszych i chętniej wybieranym w ostatnich latach wariantem jest lilia azjatycka. Czym się wyróżnia i jakie ma wymagania? Co trzeba o niej wiedzieć, aby uprawiać ją samodzielnie?
Lilie – szlachetne i piękne kwiaty
Gatunek ten to z pewnością jedna z bardziej charakterystycznych i chętniej wybieranych roślin w polskich ogrodach. Zalety takiego rozwiązania można by wymieniać bardzo długo. Na początek warto jednak uświadomić sobie, że lilie to jedne z bardziej dekoracyjnych roślin. Dzięki nim można w łatwy sposób ukwiecić swoją przestrzeń. Dodatkowym atutem jest również ich wyjątkowy zapach, który czuć wszędzie wokół. Co więcej, pełne uroku kwiatostany nikogo nie pozostawiają obojętnym, roztaczając wokół jedyną w swoim rodzaju atmosferę.
Z tych powodów lilie pojawiają się niemal w każdym ogródku działkowym i na każdej rabacie kwiatowej. Niekiedy zdarza się, że pojawiają się one nawet w pojemnikach. Warto przy tym wiedzieć, że występują w niezliczonych odmianach, z których każda zachwyca na swój sposób. Jedną z nich jest lilia azjatycka – wyjątkowy wariant o hipnotyzującym wyglądzie.
Lilia azjatycka – wariant wart poznania
Na początek warto wiedzieć, że w rzeczywistości nie jest to jedna roślina, a cała kategoria odmian. Ogólnie określa się ją tym mianem, aby ułatwić klasyfikację. To, co przede wszystkim wyróżnia tę grupę to to, że lilie te są bezwonne. Cechuje je za to ogromna różnorodność form i kształtów, a także kolorów. Odmiany te należą bowiem do najbardziej egzotycznych. Na uwagę zasługuje ponadto to, że kwiaty te są dość proste w uprawie i nie mają szczególnych wymagań środowiskowych.
Lilie azjatyckie poleca się zdecydowanie tym osobom, które chcą mieć te kwiaty w swojej przestrzeni. Powodów ich atrakcyjności w tym aspekcie jest kilka. Przede wszystkim uważa się je jako nieskomplikowane w uprawie. Wbrew nazwie są one także bardzo odporne i dobrze sprawdzą się w naszym klimacie. Specjaliści twierdzą, że bez przeszkód poradzą sobie nawet z niskimi temperaturami i nie trzeba ich wykopywać na okres zimowy. Co więcej, możemy cieszyć się ich pięknem przez długi czas, ponieważ są to rośliny wieloletnie. Na koniec warto dodać, że nie są one również podatne na choroby ani na ataki szkodników.
Lilie azjatyckie – wygląd
Ponieważ jest to cała kategoria odmian, trudno wskazać jeden opis tego niezwykłego wariantu. To, co ją jednak wyróżnia na tle innych to niemal całkowita bezwonność. Zdecydowanie nadrabia mimo tego swoim okazałym wyglądem.
Lilie azjatyckie mają rozłożyste, duże kwiatostany o grubych płatkach. Dzięki temu doskonale się prezentują i mają szerokie zastosowanie we współczesnej florystyce. Można je pozostawić na rabacie, gdzie będą przywabiać owady zapylające oraz motyle. Będą więc naturalną dekoracją przestrzeni. Kiedy jednak osiągną już swoją pełną formę, można je wykorzystać jako kwiat cięty. Z powodzeniem można je również sadzić w donicach. To dobra opcja dla tych, którzy nie mają nieograniczonej przestrzeni do zagospodarowania. Co więcej, bogata paleta barw lilii azjatyckich sprawi, że można je niemal dowolnie ze sobą mieszać, tworząc wyjątkowe kompozycje. Co jednak należy wiedzieć na temat jej uprawy w ogrodzie?
Uprawa i pielęgnacja lilii azjatyckich
Choć lilie same w sobie nie są może bardzo skomplikowane w uprawie, wariant azjatycki szczególnie polecany jest na początek. Najlepiej zacząć od wysadzenia cebulek do gruntu. Ponieważ nie musimy tego robić zbyt głęboko, z powodzeniem można je umieścić nawet w wysokiej donicy lub w pojemniku. Najdogodniejszy do tego okres to wczesna jesień. Pozwoli to roślinie na wzmocnienie się i odpowiednie przygotowanie do zimnych miesięcy. Niektórzy decydują się na ten zabieg również wiosną, mniej więcej w połowie marca i później (nie należy przekraczać jednak połowy czerwca).
Sadząc własne lilie w ogrodzie, należy również rozważyć odpowiednie dla nich stanowisko. Zaleca się, aby miejsce było dość słoneczne, jednak roślina poradzi sobie także w półcieniu. Ważne jest jednak, aby zapewnić jej jednocześnie żyzne i dobrze przepuszczalne podłoże. Nawet jeśli w danym miejscu gleba nie jest szczególnie bogata w składniki odżywcze, można wymieszać ziemię uniwersalną razem z odrobiną torfu oraz ze żwirkiem, który zapewni odpowiedni drenaż. Na dalszym etapie uprawy należy pamiętać o systematycznym, choć nie bardzo obfitym podlewaniu. Podłoże nie powinno być bowiem zbyt zbite. W razie potrzeba musimy je spulchnić, aby zapewnić cebulkom właściwą przepuszczalność.
Warto ponadto wiedzieć, że lilie, w zależności od odmiany, kwitną w różnych okresach. Jest to bardzo szeroki zakres czasowy, ponieważ najwcześniejsze warianty wypuszczają kwiaty już pod koniec maja. Najpóźniejsze z kolei pojawiają się pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września. Warto wziąć te informacje pod uwagę, aby lilie miały odpowiednie warunki przez cały okres wzrostu. Należy także uwzględnić okres wysadzania rośliny do gruntu. Dla przykładu, lilie, które kwitną wcześniej, najlepiej sadzić na jesieni, aby zdążyły się dobrze ukorzenić. Źle dobrany moment może mieć wpływ na kondycję lilii i na jej żywotność.
Lilia azjatycka w kwiaciarni Nowosolna Łódź – Dzika Orchidea
Po więcej szczegółów zapraszamy do naszej przestrzeni. Znajdziecie tu piękne kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe, ale także liczne, ciekawe inspiracje i fachową poradę. Już dziś sprawdźcie, co możemy Wam zaoferować.