Lato w pełni. Każdy chciałby mieć więc wokół siebie piękne okazy przyrody, nawet jeśli nie mieszka za miastem. Najnowsze badania pokazują bowiem, że większość z nas cierpi na deficyt natury. Być może właśnie dlatego pielęgnujemy swoje przydomowe ogrody. Sadzimy w nich wyjątkowe kwiaty, takie jak choćby lilia złotogłów. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie? Jakie ma wymagania i czy łatwo uprawiać ją w swojej zielonej przestrzeni?
Lilie – niezmiennie w czołówce popularności
Mimo dość niesprzyjającego klimatu panującego w naszym kraju, do wyboru mamy niezliczone gatunki kwiatów i roślin ozdobnych. W sezonie wiosenno-letnim zdecydowany prym wiodą jednak okazałe i często pięknie pachnące kwiaty, które roztaczają wokół niesamowity urok. Dzięki nim może wzbogacić nasz ogród, ale również przestrzeń tarasu czy balkonu. Wystarczy wybrać odpowiednie gatunki, które nadają się do takiej uprawy. Wybierać możemy z całej gamy niezwykłych możliwości.
Wśród nich w wielu ogrodach znajdą się z pewnością lilie – kwiaty niezwykłe i wciąż oryginalne. Ich historia i wyjątkowa atrakcyjność sięgają wielu wieków wstecz. Powszechnie używano je wówczas nie tylko jako jedyną w swoim rodzaju pachnącą dekorację, ale również stosowano w kosmetyce i w pielęgnacji. Dziś możemy zaobserwować powrót do korzeni. Wciąż wielu hodowców sięga po te kwiaty do swojego ogrodu lub wykorzystuje ich liczne walory ozdobne. Co więcej, ogromną zaletą tego gatunku jest wyjątkowa paleta odmian. Poszczególne warianty różnią się od siebie formą, kształtem, a także kolorystyką. Te szczegóły i mnogość możliwości sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wyjątkowe okazy lilii można wykorzystać na wiele różnych sposobów.
Jedną z ciekawszych i chętniej wybieranych odmian jest lilia złotogłów. Zasługuje ona na uwagę, ponieważ doskonale się prezentuje, dzięki czemu może być doskonałym rozwiązaniem do naszego ogrodu albo do innej przestrzeni zielonej.
Lilia złotogłów – mniej znana siostra lilii
Z każdym rokiem odmiana ta zyskuje coraz większą popularność. Warto jednak na początku wiedzieć, że wariant ten rośnie w naszym kraju w dzikich warunkach, ale pozostaje pod pełną ochroną. Jeśli ktoś chce mieć go w swojej kolekcji, musi poszukać gotowych sadzonek lub cebul w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.
Lilia złotogłów wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju wyglądem. Swoją nazwę wzięła od charakterystycznej, łuskowatej budowy cebul. Z kolei kwiatostany przyjmują formę groniastą, a płatki wyginają się na zewnątrz, tworząc okazałą bryłę. Warto przy tym wiedzieć, że odmianę tę cechuje wyjątkowy i mocny zapach, jest to więc szczególnie opcja dla osób lubiących ich woń. Łodygi tej lilii osiągają nawet półtora metra wysokości, co czyni je wyjątkowymi okazami na rabatę kwiatową. Będą się one pięknie prezentować zarówno jako jednolita kompozycja, jak i jako część bardziej zróżnicowanej całości.
Kwiaty tej odmiany lilii są duże (osiągają nawet do pięciu centymetrów średnicy) i znane są z dużej atrakcyjności wśród owadów zapylających. Ciekawostkę stanowi ponadto fakt, że roślina ta ma zdolność samozapylania, w razie zaistnienia niesprzyjających okoliczności. Na ogół jednak na rozwiniętych kwiatostanach spotkać można, szczególnie wieczorową porą, rój skrzydlatych przyjaciół. Nocą z kolei, pojawiają się na niej ćmy, na przykład fruczak gołąbek.
Dobrą wiadomością dla fanów tej odmiany jest również fakt, że stosunkowo łatwo ją rozmnożyć. Nasiona przenoszone są bowiem przez wiatr, dzięki czemu w krótkim czasie możemy uzyskać pokaźną kolekcję tych kwiatów. Inną metodą jest rozmnażanie wegetatywne (nowe pędy pojawiają się w okolicach głównej łodygi). Jest to dobre rozwiązanie, aby pozyskać tę odmianę do swoich celów. Należy bowiem pamiętać, że wariant ten podlega w naturze ścisłej ochronie i nie można zrywać jego kwiatów ani wykopywać cebul.
Pielęgnacja lilii złotogłów i inne ciekawostki
Roślina ta należy do jednej z ciekawszych odmian lilii. Jednym z powodów jest z pewnością fakt, że coraz rzadziej rośnie ona dziko. Pojawia się ona głównie w górach, na przykład w Sudetach i Karpatach. Warto wiedzieć, że obecnie uznaje się ją za roślinę trującą, z uwagi na dużą zawartość saponin i flawonoidów. Kiedyś jednak stosowano ją w medycynie ludowej, na przykład podawano ją krowom dojnym, aby dawały tłustsze mleko. Dziś lilię złotogłów spożywają głównie ssaki przeżuwające, takie jak sarny.
Jeśli chcemy posadzić odmianę tę w swoim ogrodzie, musimy pamiętać, aby zapewnić jej odpowiednie warunki. Zaleca się, aby podłoże było żyzne i obfitowało w składniki odżywcze. Stanowisko powinno być półcieniste, aby uzyskać obfite kwitnienie.
Warto ponadto wiedzieć, że lilia złotogłów zajmuje ważne miejsce w polskiej kulturze. Motywy z nią związane wykorzystywali głównie górale podhalańscy, uwieczniając ją na przykład w szeroko pojmowanej ornamentyce lub na obrazach. Wzmianki o niej można ponadto spotkać w podaniach i legendach. Co więcej, w dawnych wiekach stosowano ją również w tradycyjnej medycynie. Aby dowiedzieć się więcej na temat różnych odmian lilii, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziesz tu nie tylko wyjątkowe okazy roślin, ale także garść fachowych informacji na temat ich pielęgnacji.