Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Magnolia – pielęgnacja, podlewanie, rodzaje, znaczenie

Magnolia – pielęgnacja, podlewanie, rodzaje, znaczenie

Niemal każdy fan ogrodnictwa zna i ceni magnolię. Jest to bowiem wyjątkowa roślina, która gości w większości polskich ogrodów. Na uwagę zasługują przede wszystkim jej piękne kwitnące na różne kolory. Co więcej, magnolia pielęgnacja jest na tyle przystępna, że zainteresowane uprawą osoby z powodzeniem mogą spróbować własnych sił. Odrobina troski i uwagi zaowocuje wspaniałym pokrojem oraz trwałym rozwojem i wzrostem tej rośliny. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Magnolia pielęgnacja — najstarsza roślina świata?

W rzeczy samej! Uważa się, że magnolia uprawa i pielęgnacja jest jedną z najstarszych roślin rosnących na Ziemi. Wiążą się z nią także niezwykłe historie oraz tradycje, które towarzyszą nam od setek lat. Według botaników gatunek ten mogą zapylać chrząszcze, które pojawiły się wcześniej niż pszczoły. Jest to fascynująca informacja, szczególnie zważywszy na fakt, że większość świata flory jest w pełni uzależniona właśnie od skrzydlatych zapylaczy — pszczół i trzmieli.

Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Znajdziemy ją także w Azji. Występuje ona w dziesiątkach odmian oraz w różnych wariantach kolorystycznych. Poszczególne wersje różnią się między sobą przede wszystkim formą i kształtem kwiatów. Największe okazy mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości i przypominają niewielkie drzewa. Niektóre należą nawet do odmian zimozielonych, które nie gubią liści w zimie. W naszym klimacie również możemy uprawiać kilka wersji magnolii. Część z nich można sadzić również w donicach!

Magnolia — wygląd i ogólna charakterystyka

Magnolii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jej piękne są rozpoznawalne na całym świecie. Liście tej rośliny mają zwykle kształt elipsy. Osiąga ona niezwykle okazałe kwiatostany, najczęściej w kolorze białym lub jasnoróżowym. Niektóre odmiany występują także w barwie żółtej lub czerwonej. Wyjątkowy urok tego gatunku bierze się przede wszystkim z jej naturalnej prostoty. Można powiedzieć, że kryje się w nim czyste piękno. W naszym klimacie magnolia kwitnie wczesną wiosną, co czyni ją jednym ze zwiastunów nadchodzących cieplejszych miesięcy. W ogrodzie można sadzić zarówno pojedyncze okazy, jak i całą grupę krzewów. W każdym z tych wariantów będzie się magnolia wspaniale prezentować. Jest to tym przyjemniejsze zadanie, że roślina ta wcale nie wymaga skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Magnolia – pielęgnacja, podlewanie, rodzaje, znaczenie1

Jak dbać o magnolię w ogrodzie? – Magnolia, a jej pielęgnacja na wiosnę

Warto wiedzieć, że większość odmian magnolii kwitnie w okolicach kwietnia. Jest ona wówczas jednym z pierwszych okazów, które ukwiecają nasz ogród wczesną wiosną. Są jednak takie warianty, które wypuszczają kwiaty znacznie później, czyli w maju, a nawet w czerwcu. Niestety okazałymi kwiatostanami możemy cieszyć się wyjątkowo krótko, ponieważ trwa to mniej więcej dwa tygodnie. Jeśli chcemy doświadczać ich widoku dłużej, musimy zaopatrzyć się w odmiany kwitnące w różnych okresach. Warianty wczesne to między innymi magnolia wielkokwiatowa oraz gwiaździsta. Z kolei te wypuszczające pąki później to magnolia purpurowa i siebolda.

Magnolia stanowisko

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, to w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, aby umieścić ją na odpowiednim stanowisku. Bardzo ważna jest tu jakość gleby oraz poziom nasłonecznienia. Istotne jest przy tym, żeby nasza roślina miała przestrzeń do rozwoju. Gatunek ten lubi się bowiem rozrastać i trzeba wziąć to pod uwagę, planując nasadzenia. Co więcej, musi mieć ona zapewnioną codzienną porcję światła. Zaleca się raczej sadzenie tego drzewka w miejscach o niezakłóconym dostępie światła słonecznego. W niektórych przypadkach będzie ona tolerowała cień, ale lepiej unikać tego rodzaju miejsc. Należy przy tym mieć świadomość, że nadmierne zacienienie lub brak dostępu światła może skutkować tym, że roślina nie będzie kwitnąć. Warto wiedzieć również, że jeśli magnolia poczuje się dobrze w wybranym dla niej miejscu, przez kolejne lata będzie się doskonale rozwijać, rodząc piękne kwiaty.

Odpowiednie stanowisko jest dla magnolii kluczowym wymogiem. Reszta spraw jest znacznie bardziej elastyczna, a sama roślina może znieść nawet okresową suszę lub inne zaniedbania tego rodzaju. Ważne jest jednak, aby miała odpowiednio dużo słońca w ciągu dnia (minimum cztery godziny). Należy także osłonić ją od wiatru. Dobrze jest również wziąć pod uwagę, że drzewko to będzie się rozwijać i z czasem będzie potrzebować więcej miejsca. Należy więc posadzić ją w taki sposób, aby uwzględnić dodatkową przestrzeń na przyszłość. Ciekawym pomysłem kompozycyjnym będzie jednocześnie zapewnienie jej towarzystwa. Magnolia dobrze prezentuje się z rododendronami oraz z wiosennymi kwiatami cebulowymi.

Czego nie lubią magnolie?

Rośliny te lubią słońce i dużo przestrzeni. Czego jednak nie znoszą? Przede wszystkim przymrozków i niskich temperatur. Choć są to rośliny wczesnokwitnące, jeśli na początku wiosny znacząco się ochłodzi, może się okazać, że już wykształcone pąki nie rozwiną się. Magnolia pielęgnacja nie znosi także zbyt dużego wiatru. Należy w miarę możliwości zapewnić jej takie stanowisko, na którym nie będzie bezpośrednio narażona na działanie wiatru. Dodatkowym wsparciem może być wysypanie wokół pnia warstwy ochronnej, która zabezpieczy delikatny system korzeniowy. Należy także pamiętać o systematycznym, choć umiarkowanym podlewaniu. Musimy przy tym unikać sytuacji, kiedy bryła korzeniowa będzie stała w wodzie.

Aby dowiedzieć się więcej o uprawie magnolii, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu szeroki wybór odmian, a także inne rośliny, które wspólnie stworzą wyjątkowy klimat w Twoim ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *