Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

narcyz

Narcyz trąbkowy – jak wygląda?

Narcyz trąbkowy jest rośliną, która pochodzi z zachodniej części Europy. Cechą wyróżniającą są żółte i piękny zapach. Roślinę poznać można również po okazałym przykoronku, który przypomina trąbkę. Wiele osób zna kwiat jako żonkil. Warto więcej dowiedzieć się na jego temat.

Narcyz trąbkowy, jak wygląda?

Narcyz trąbkowy ma o zabarwieniu biało-żółtym i biało pomarańczowym. Przykoronki mają kształt dzwonka. Roślina kwitnie w maju i czerwcu. Co więcej, osiąga wysokość na poziomie 30-40 cm.

Narcyz kwiaty, czyli co warto wiedzieć na temat stanowiska narcyza trąbkowego?

Narcyz trąbkowy wyróżnia się tym, że można roślinę przez kilka lat uprawiać na tym samym stanowisku. Po upływie kilku lat bez problemu można wykopać narcyza i rozdzielić cebulki przybyszowe oraz je rozsadzić. Istotne jest również to, że cebulki prezentowanego daru Matki Natury sadzi się na głębokości trzy raz większej od wysokości cebul. Narcyzy trąbkowe należą do gatunku, który potrzebuje głębokości na poziomie około 15 cm.

Narcyza kwiat, czyli jak powinna być wilgotność podłoża dla narcyza trąbkowego?

Podłoże przeznaczone dla narcyza trąbkowego powinno być żyzne i do tego przepuszczalne. Uprawa rośliny w zbyt ciężkiej glebie może przyczynić się do gnicia cebul. Istotną sprawą jest przede wszystkim wilgotność gleby. Ziemia nie może być za sucha, ponieważ w takiej sytuacji kwiaty po prostu nie zakwitną. Bardzo dobrze rozwijają się na stanowiskach, które bezpośrednio są wystawione na działanie promieni słonecznych. Cechą jest też duża mrozoodporność na poziomie – 27 stopni Celsjusza.

narcyzy w lesie

Kwiaty narcyza trąbkowego, czyli co warto wiedzieć o nawożeniu, podlewaniu i usuwaniu przekwitłych kwiatów?

W przypadku narcyzów trąbkowych zaleca się stosowanie nawozu wieloskładnikowego. Produkt warto wprowadzać do gleby raz w roku. Jest to zabieg, który wspaniale wzmocni roślinę, a także przyczyni się do przyspieszenia kwitnienia. Kolejną ważną rzeczą jest podlewanie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że trąbkowy ma umiarkowane zapotrzebowanie na wodę. Dlatego prezentowaną roślinę najlepiej podlewać co 3 dni. Cebule narcyzów trąbkowych wymagają podlewania szczególnie w okresach suszy. Istotne jest to, aby nie przesadzić z podlewaniem, ponieważ można doprowadzić do gnicia cebul. Działaniem, które skutecznie poprawi kondycję roślin, jest usuwanie kwiatów, które zakończyły kwitnienie. W ten sposób prezentowany dar Matki Natury nie traci zasobów, ale wykorzystuje je do tworzenia nowych cebul.

Kwiat narcyza trąbkowego, czyli w jakich kompozycjach prezentowany gatunek rośliny wygląda najlepiej?

Narcyz trąbkowy jest rośliną, która doskonale wygląda, gdy jest sadzona w grupach. Kwiat kwitnie wiosną, dlatego warto wykorzystać prezentowany dar Matki Natury do ozdoby tarasów, czy też ogrodów. Żonkile doskonale radzą sobie również pod koronami drzew i w ogrodach leśnych. Wówczas w okresie wiosennym mają dostęp do dużej ilości światła słonecznego, natomiast latem są zacienione.

Jakie wyróżnia się najpopularniejsze odmiany narcyzów trąbkowych?

Najpopularniejszą odmiana narcyza trąbkowego jest „Dutch Master”. Cechą wyróżniającą jest to, że dorastają one do wysokości około 40 cm. Na szczycie pędu tworzą się duże pojedyncze kwiaty. Odmianę można też poznać po przykoronku, który jest długi i wykończony na brzegach mocno pofalowaną, a także powycinaną koroną. Warto również wspomnieć o odmianie „Unsurpassable”, „King Alfred” i „Gold Harwest”.

narcyz

Z jakimi roślinami warto uprawiać trąbkowe?

Narcyzy trąbkowe bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z innymi narcyzami. Co więcej, warto również łączyć te rośliny z innymi wiosennymi darami Matki Natury. Dla przykładu są to między innymi: , , pierwiosnki, cebulice, i wiele innych. Istotne jest to, że trąbkowy doskonale prezentuje się w grupach na trawniku lub wzdłuż ścieżki. Jest to roślina, którą z powodzeniem można sadzić na skalniakach. Najniższe odmiany można wykorzystać jako obwódki rabat. Wyższe wspaniale nadają się jako do pięknych bukietów. Narcyzy trąbkowe pięknie przyozdabiają mieszkania i nadają wnętrzom wspaniałego wymiaru. Prezentowany gatunek narcyza często można też spotkać w doniczkach na tarasach lub balkonach.

Narcyz trąbkowy rozmnażanie

Narcyz trąbkowy jest piękną rośliną, która nie ma dużych wymagań uprawowych. Dlatego warto uwzględnić ją w swoim ogrodzie lub do ozdoby tarasu bądź balkonu. Dzięki temu rabaty będą prezentowały się naprawdę uroczo i wspaniale. Narcyz trąbkowy spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającej osoby. Warto również dowiedzieć się na temat rozmnażania narcyzów. Do tego celu cebule rozdziela się przed ponownym sadzeniem. Należy przede wszystkim wybierać te cebule, które można łatwo oddzielić od cebuli matecznej. W sytuacji, gdy cebulki przybyszowe mocno przywierają do cebuli matecznej, nie są w pełni samodzielne. Oznacza to, że należy wstrzymać się z rozdzieleniem do następnego roku. Natomiast, gdy cebulki są właściwie usamodzielnione, narcyzy trąbkowe zakwitną już w kolejnym roku.