Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Orchidea a storczyk - czym się różnią4

Orchidea a storczyk – czym się różnią?

Orchidea a – sformułowanie to najczęściej dotyczy określenia różnic między tymi roślinami. Okazuje się jednak, że nazwy i są po prostu synonimami. Storczyk (Orchis L.) jest bowiem rodzajem bylin należących do rodziny storczykowatych, czyli Orchidaceae. W zależności od ujęcia systematycznego, do tego rodzaju zaliczamy od 17 do 33 gatunków, przy czym większa liczba podawana jest w starszych klasyfikacjach. W tym zawirowaniu nazw prawdopodobnie dużą rolę odegrał język angielski. Angielska (orchid) to nic innego jak polski storczyk, stąd wynikająca niejednoznaczność.

Orchidea a storczyk

Storczyki, czyli również orchidee, są roślinami znanymi na całym świecie już od kilku wieków. Pierwsze okazy przywieziono do Europy już XVI wieku. Rośliny te wyjątkowo szybko zdobyły popularność. Coraz więcej ludzi zaczęło je uprawiać. Obecnie znanych jest szereg odmian tej rośliny. Natomiast niektóre z nich np. Falenopsis, można spotkać niemalże w każdej kwiaciarni. Storczyki charakteryzują się mięsistymi, zielonymi liśćmi, spomiędzy których wyrastają zgrubiałe łodygi. Na ich szczycie zaś pojawia się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów o różnych kolorach i kształtach. Mogą to być zatem drobne, ale bardzo eleganckie jak u odmiany Motylnik, czy Hemaria lub duże i dumne jak u Sabotka. Jednocześnie najciekawsze odmiany to m.in. Wulstekeara, Zygopetalum, Miltonia i Dendrobium.

Orchidea a storczyk - czym się różnią

Orchidea i storczyk – uprawa

Jak twierdzą specjaliści, wymagania w uprawie storczyków są bardzo różne. Zazwyczaj temperatura powinna być dość wysoka. Nie mniej jednak niektóre odmiany, a w tym Katleja lub Coelogyne potrzebują z kolei nieco niższych temperatur w okresie spoczynku. Dodatkowo są również odmiany, które wzrastają w niższych temperaturach przez cały rok, a do nich należy np. Cymbidium. Orchdee lubią stanowiska dobrze oświetlone oraz miejsca bardzo wilgotne.

Z tego powodu niektóre odmiany muszą być trzymane w specjalnie do tego przeznaczonych orchidariach. Podlewa się je wodą miękką o temperaturze pokojowej, ponieważ nie znoszą wody twardej. Przy tym należy je podlewać za każdym razem, gdy podłoże nie jest wilgotne. Jeżeli chodzi o nawożenie, to z zasady robi się to raczej rzadko i mocno rozcieńczonymi nawozami.

Orchidea i storczyk – zastosowanie

Orchidea jest wyjątkowo ozdobną rośliną. Nadaje się zatem prawie do każdego wnętrza. Pięknie się prezentuje samotnie na parapecie, ale również w towarzystwie innych kwiatów. Jest ona także idealnym prezentem na różne okazje.

Orchidea i storczyk — kwitnienie

Tymczasem okres kwitnienia orchidei jest zależny od warunków, jakie się jej zapewni. Dlatego też można kierować okresem kwitnienia tego kwiatu, a także sprawić, aby kwitła przez cały rok.

Rodzina orchidei jest wyjątkowo liczna, bo wynosi około 1000 rodzajów i do 30 000 gatunków. Orchidee są cenione przez kolekcjonerów, ale mają też wielu innych sympatyków, którzy uwielbiają te rośliny. Trudno jest nawet zorientować w dużej różnorodności ich gatunków oraz odmian. Niektóre ze storczyków wymagają bardzo specjalistycznych warunków uprawy, ale są także takie, które można stosunkowo łatwo hodować w domu.

Orchidea a storczyk - czym się różnią1

Orchidea i storczyk – przykłady

Storczyki z rodzaju Falenopsis

Storczyki z rodzaju Falenopsis są najchętniej uprawiane. Związane jest to z tym, iż mają różne kolory, kształty i wielkości, a dodatkowo są łatwe w uprawie. Hybrydy tego storczyka są tak wyselekcjonowane, że doskonale rosną w warunkach mieszkaniowych. Dodatkowo rośliny te długo kwitną i mają wyjątkowo przystępne ceny. Falenopsis posiadają duże liście i liczne korzenie powietrzne. Wspaniałe grona ich kwiatów mogą mieć długość aż do jednego metra, ale zazwyczaj są krótsze. Do atrakcyjnych odmian należą:

 • Phalaenopsis’Little Emperor’ jest to wyjątkowa odmiana o żółtych kwiatach.
 • Phalaenopsis’Alois Handlbauer’ posiada ciemnoczerwone płatki kwiatów z nieregularną białą obwódką.
 • Phalaenopsis Taida Salu należy do starych hybryd o karminowoczerwonych kwiatach z delikatnym rysunkiem i wąską żółtą obwódką.

Orchidee z grupy Cambria

Cambria jest grupą orchidei zarówno pięknych jak i niewymagających. Są one hybrydami powstałymi z krzyżowania różnych rodzajów orchidei, z których złożono jedną grupę o nazwie Cambria. Zazwyczaj mają one dwóch albo więcej przodków z różnych rodzajów. Hodowcy zrobili to w celu stworzenia pięknych roślin, które nie będą wymagały specjalnych warunków w uprawie. Chodziło zatem hodowcom o uzyskanie takich cech jak: duże i bujne kwitnienie. Do najpiękniejszych odmian tych storczyków należą:

 • × Beallara ‘Peggy Ruth Carpenter’ jest to multihybryda, która powstała przez krzyżowanie innych odmian hybrydowych. Ma różowo-białe kwiaty i jest łatwa w uprawie.
 • ‘Hansueli Isler’ cechują ją żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi wzorami.
 • × Wilsonara ’Anna Claire’ posiada ona białe kwiaty z czerwonym wzorem i jest bardzo trwała.

Orchidea a storczyk - czym się różnią2

Storczyki z rodzaju Dendrobium

Orchidee te posiadają prawdopodobnie największą liczbę odmian i gatunków. Różnią się one wzrostem, gdyż mogą to być małe rośliny, jak i o wysokości dwóch metrów. Zauważa się także wśród nich olbrzymią różnorodność form i kolorów. Storczyki te w porównaniu z Falenopsisem mają wyraźnie zaznaczony okres spoczynku po kwitnieniu. Aby Dendrobium po raz kolejny zakwitł, musi przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 15-18°C w dzień i 10-12°C w nocy. Należy wtedy ograniczyć nawożenie oraz podlewanie. Orchidea ta liczy ponad 1500 gatunków, a dodatkowo jeszcze więcej hybryd i odmian, a należą do nich m.in. takie Dendrobium jak:

 • Lindleyi, które ma żółte kwiaty z ciemniejszym sercem i jaśniejsze na zewnątrz.
 • Delicatum cechują czysto białe kwiaty z lekko liliowym rysunkiem, bardzo subtelny i uroczy wygląd.
 • Amabile o białych kwiatach z różowym brzegiem i żółtym sercem oraz dużą liczbą kwiatów w gronie.

Storczyki rodzaju Cymbidium

Należą one do rodzaju dużych orchidei, ale spotyka się także Cymbidia do  uprawy na okiennym parapecie. Ich zaletę jest łatwa pielęgnacja. Te piękne orchidee z rodzaju Cymbidium pochodzą z Chin i były tam lubianymi roślinami doniczkowymi na długo przed początkiem naszej ery. Z uwagi na długą trwałość ich pędy z kwiatami są często oferowane w formie ciętej. Do tych pięknych odmian należą następujące :

 • Cymbidium‘Butterball’ o żółtych kwiatach z cząstką jasnej czerwieni i długich pędach kwiatowych.
 • Cymbidium devonianum’Peter Pan’ posiada zielonawożółte kwiaty z zabarwioną na ciemny mahoń wargą. Jest formą nisko rosnącą.
 • Cymbidium‘Summer Wind White Japan‘jest niewielką orchideą o białych kwiatach z żółtą wargą.

Orchidea a storczyk - czym się różnią3

Orchidee rodzaju Miltonia

Orchidee te należą do okazów łatwych w uprawie. Można je szybko rozpoznać z uwagi na ich wygląd typowy dla bratków. Dobrze rosną one na parapetach okiennych, czasem nawet lepiej, niż w szklarni. Rośliny te nie lubią wysokich temperatur i dobrze rosną w półcieniu. Istnieje wiele odmian, a wśród nich warto wymienić:

 • Miltonia’Newton Falls, które mają liliowe kwiaty z białym rysunkiem, przypominającym małe wodospady.
 • Miltonia Phalaenopsis o białych kwiatach z dodatkiem żółci i różu. Kwitnie ona podobnie jak Falenopsis.
 • Miltonia Spectabilis posiada białe kwiaty z różowym rysunkiem.

Orchidea a storczyk w kwiaciarni Dzika Orchidea Łódź

Podsumowując, nie ma chyba takiej kwiaciarni w naszym kraju, w której nie byłoby w sprzedaży różnych rodzajów orchidei – storczyków. Klienci-hobbyści, którzy znają wiele odmian orchdei, zamawiają w kwiaciarniach czasem specjalnie sprowadzane dla siebie okazy. Wiadomo też, że takimi roślinami nie mniej są zainteresowani hodowcy storczyków ogrodowych.

Kwiaciarnia „Dzika orchidea” w Łodzi posiada bardzo szeroką ofertę w zakresie różnych kwiatów. Komponowane są w niej, na różne okazje, oczywiście zgodnie z życzeniami klientów, bukiety, dekoracje świąteczne, , żałobne, dekoracje kwiatowe i komunijne oraz proponowane kwiaty do ogrodów. Zawsze można u nas zamówić takie orchdee, które lubisz. Warto jest więc zapoznać się z naszą ofertą.