Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Storczyki odmiany7

Storczyki odmiany

Storczyki są bardzo dużą rodziną bylin obejmującą około 30 – 40 tysięcy gatunków. To jedne z najpiękniejszych, okazale kwitnących roślin o popularnej nazwie, które należą do rodziny Orchidei (łac. Orchidaceae). Storczyki najczęściej są kwiatami doniczkowymi, ale mogą być także uprawiane w ogrodach. Rzadko rosną dziko w określonych rejonach, w których istnieją sprzyjające warunki dla ich rozwoju. Starsi ludzie pamiętają czasy, w których były one rzadkością w kwiaciarniach. Natomiast obecnie odmiany różnorodne są bardzo popularnymi kwiatami.

Storczyki, czyli także orchidee, należą do epifitów, czyli porośli, które zaplatają korzenie powietrzne wokół większych drzew lub krzewów. Nie są jednak pasożytami żyjącymi z tych podłożowych roślin, ale uzyskują od nich mikroelementy i wodę przez chłonne korzenie. Niektóre z nich są wystawione na większe działanie promieni słonecznych, ale w większości przypadków rośliny te lubią półcień.

Storczyki odmiany

Storczyki odmiany – doniczkowe

Nie sposób opisać tak wielkiej ilości odmian storczyków. Z tego względu wybraliśmy kilkanaście sprawdzonych i pięknych rodzajów storczyków jednocześnie w miarę łatwych w uprawie doniczkowej lub w ogrodzie.

Storczyki w doniczce to popularny prezent na imieniny. Kwiaty te bowiem są fascynujące i dość “bezpieczne”, jeśli nie znamy gustu obdarowanego. Odmiany storczyków, które przedstawimy są łatwe w uprawie nawet dla początkujących miłośników tych urokliwych kwiatów.

Storczyki odmiany – Katleja (Cattleya)

Kwiaty niektórych mieszańców tego gatunku osiągają nawet 20 cm średnicy. Niektóre katleje kwitną od marca do maja inne od września do listopada. Odpowiada im półcień i temperatura 18-200C latem i 10-150C zimą. W okresie spoczynku podlewamy je bardzo skąpo, a w czasie wzrostu obficie. Odmiany tych storczyków  są uznawane za najokazalsze orchidee. Z punktu widzenia symboliki nawiązują one do miłości i luksusu. Rośliny te stanowią idealną dekorację parapetu okiennego.

Storczyki odmiany – Cymbidium (Cymbidium)

Storczyki te są bylinami o okazałych rozłożystych kwiatostanach, które są złożone z kilkunastu dużych kwiatów. Pojawiają się one od listopada do lutego. Lubią półcień, ostrożne podlewanie i temperaturę 10-180C. Storczyki odmiany Cymbidium pochodzą z Chin. Niektóre z nich pachną. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najtrwalszych gatunków. Dlatego też spotkamy Cymbidium także w formie kwiatu ciętego. Zachowuje on pełnię walorów dekoracyjnych przez nawet 4 miesiące.

Storczyki odmiany1

Storczyki odmiany – Dendrobium (Dendrobium)

Ten rodzaj storczyków obejmuje ponad 1000 gatunków. Są pośród nich 1-2-centymetrowe miniaturki i okazy o wysokości ponad metr. Kwitną od listopada do marca, a przy tym lubią stanowiska dobrze oświetlone, temperaturę 12-220C i wilgotne powietrze. Odmiany Dendrobium charakteryzują się zgrubiałymi łodygami, z których wyrastają drobne . Najczęściej są one w odcieniach bieli lub różu. Natomiast niektóre odmiany wydzielają przyjemny aromat. Tymczasem  te dostępne w są z reguły bezzapachowe. Jedną z popularniejszych odmian jest Dendrobium Nobile. Jest to szlachetna odmiana o białych kwiatach, oplatających łodygę.

Storczyki odmiany — Epidendrum

Tworzy on okazałe kwiatostany złożone z drobnych kwiatów (od 1 do 4 centymetrów średnicy) o bogatej barwie, ale mogą także być duże (do 14 centymetrów średnicy). Ukazują się one od listopada do marca. Odmiany te lubią dobre oświetlenie, temperaturę 15-240C i wilgotne stanowiska. Epidendrum jest najliczniejszym rodzajem z rodziny orchidei. Tak więc ten rodzaj łączy ponad 1100 różnych gatunków roślin, wśród których są epifity, litofity i lądowe gatunki sympodialnych orchidei. Natomiast w naturze można je znaleźć w subtropikalnych i tropikalnych regionach Ameryki Południowej i Północnej. Każdy z nich ma rozgałęzione, krótkie kłącza (zmodyfikowany powietrzny pęd pełzający), a także twarde, dość grube, prawie soczyste liście.

Storczyki odmiany — Falenopsis zwany Ćmówką (Phalaenopsis)

To najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony dzisiaj doniczkowy nie tylko w Polsce, ale również w pozostałej części Europy. Posiada on duże kwiaty na długim pędzie, które pojawiają się zwykle od października do lutego, ale może kwitnąć również w innych miesiącach. Lubi on rozproszone światło, temperaturę 18-25 st. C i wilgotne powietrze. Natomiast nie znosi zalewania. Po kwitnieniu ten wymaga 2-3 miesięcy bez wody.

Do dzisiaj udało się wyhodować kilkadziesiąt gatunków tej rośliny różniących się między sobą kształtem, czy kolorem kwiatów. Na rynku dostępne są różowe, białe, żółte, czerwone, bordowe, fioletowe, a nawet niebieskie. Na uwagę zasługują także wszelkie dwubarwne i wielobarwne odmiany, które mają ciekawe wzory na płatkach okwiatu. Mogą być w paski, kropki, rzucik, nieregularne wzory i plamki.

Jednocześnie powstały także liczne ich mieszańce międzygatunkowe, które różnią się również nieznacznie budową kwiatów. Różnice są widoczne także w wielkości pędów, na przykład Phalenopsis mini może mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości. Wszystkie z nich są piękne, a zarazem niepowtarzalne. Storczyk ten jest na tyle uroczy, że większość z nas widząc go w sklepie, kupuje nawet nie zastanawiając się, jakie warunki uprawy trzeba mu zapewnić do pełnego i obfitego kwitnienia. Rośliny te można uprawiać zarówno w doniczce stojącej na parapecie, jak i również w pojemnikach wiszących pod sufitem. Nie wysadza się ich bezpośrednio do gleby, chyba że w specjalnie przygotowanej do tego celu szklarni.

Storczyki odmiany – Cambria

Prawdę mówiąc, nie ma takiej rośliny. Cambria to nazwa handlowa dla międzyrodzajowych hybryd z rodziny Oncidieae. Do tej grupy arbitralnie dołączono wszystkie nowe, sztucznie wyhodowane rodzaje, takie jak Odontocidium, Degarmoara, Odontonia, Colmanara, Vuylstekeara, Burrageara, Beallara, Miltassia itd. Te niewystępujące normalnie w naturze krzyżówki międzyrodzajowe pochodzą głównie od różnych gatunków z rodzajów Miltonia, Odontoglosum, Cochlioda i Oncidium. Mogą rosnąć w szerokim zakresie warunków temperaturowych, od ciepłych do chłodnych. Kwitną często dwa razy w roku i mają różne kolory zależne od użytych w danej krzyżówce roślin macierzystych.

Storczyki odmiany miltonia

Storczyki odmiany – Miltonia (łac. Miltoniopsis)

Storczyki Miltonia to . Posiadają one niezwykle dekoracyjne i ciekawe w kształcie duże kwiaty o średnicy nawet 6-12 cm. Kwiaty pojawiają się od września do listopada, a ich płatki najczęściej są dwukolorowe, a barwy delikatnie przechodzą od krawędzi do wnętrza kwiatu. Z tego względu Miltonię często porównuje się do fiołków, czy bratków. Roślina ta lubi półcień, temperaturę 12-180C zimą i 18-220C latem. Miltonia jest wrażliwa na niedobory wody i niską wilgotność powietrza.

Miltonie należą do najpopularniejszych storczyków o zachwycających kolorach. Ich niecodzienny wygląd może okazać się interesującym uzupełnieniem kolekcji orchidei w naszym domu. Charakteryzują się one również subtelnym, cytrusowym zapachem pąków. Odpowiednio pielęgnowana Miltonia odwdzięczy się nie tylko bujnym kwitnieniem, ale także rozrostem. Ta odmiana storczyka łatwo się rozwija i nierzadko w przeciągu kilku sezonów podwaja swoją objętość, wypuszczając nowe liście i pędy.

Storczyki odmiany – Wanda (Vanda)

Vanda jest jednym z droższych storczyków, ale mimo to warto go kupić z uwagi na oryginalny kształt i duże kwiaty. Liście Wandy są podłużne i rosną naprzemiennie formując charakterystyczną drabinkę. Ten rodzaj orchidei ma bardzo rozbudowany system korzeniowy, który trudno jest pomieścić w zwykłej doniczce. Z tego też powodu Wandy często umieszcza się w wiszących podstawkach, aby korzenie miały nieograniczoną ilość miejsca na rozwój. Storczyki te są dość trudnymi roślinami do uprawy domowej bowiem niełatwo jest odtworzyć ich naturalne warunki wzrastania. W związku z tym odmianę tę najlepiej hodować w środowisku szklarniowym, ponieważ potrzebuje dużego nasłonecznienia oraz wysokiej wilgoci panującej w powietrzu.

Storczyki odmiany – Motylnik (Oncidium)

Storczyk Oncidium, czyli motylnik jest jednym z atrakcyjnych odmian tej rośliny. Nie mniej jednak jest on niezbyt popularny z uwagi na znaczne wymagania podczas uprawy. Ma on niezwykle piękne, egzotyczne i fantazyjne kwiaty. Nazwa polska Oncidium to Motylnik. Wynika ona z kształtu i koloru jego kwiatów, które do złudzenia przypominają bajecznie kolorowe motyle, których chmary usiadły na delikatnych pędach. Oncidium to rodzaj storczyków skupiający setki gatunków roślin, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów świata.

Natomiast w uprawie spotyka się jedynie część z nich (m.in. Oncidium Viperinum, Oncidium Flexuosum) oraz ich liczne mieszańce, lepiej dostosowane do uprawy w warunkach domowych. Motylnik oferowany w sprzedaży, to najczęściej gatunek o wydłużonych, pękatych bulwach, płaskich, szerokolancetowatych liściach i cienkich, sztywnych, rozgałęzionych pędach kwiatowych, pokrytych mnóstwem niedużych, barwnych (zwykle żółtych lub czerwono-pomarańczowych) kwiatów. Są one często o różnych wzorach wraz z fantazyjnie fryzowanym brzegiem płatków. Kwiaty tego storczyka ukazują się wiosną (marzec — kwiecień) i jesienią (wrzesień — listopad). Lubią one światło rozproszone, temperaturę 18-200C latem i 12-140C zimą. Należy je podlewać umiarkowanie.

Storczyki odmiany2

Storczyki odmiany – Sabotek (Pafiopedilum)

Sabotek ma oryginalny kształt kwiatów, które są pojedyncze o charakterystycznym kształcie. Jego kwiaty pojawiają się od października do lutego. Storczyk ten lubi półcień i temperaturę 12-200 C zimą i 14- 220 C latem oraz dużo wilgoci w powietrzu. Jest to wyjątkowo piękny, azjatycki . Jego wygląd niektórym kojarzy się z roślinami owadożernymi. Wynika to z faktu, że ma dolny, wydęty płatek, (przypominający wyciągnięty język), który ma za zadanie wabić owady. Sabotek jednak ich nie zjada, a tylko zachęca do zapylenia. Storczyk ten ze względu na kształt kwiatów nazywany jest również pantofelkiem Wenus.

Storczyki odmiany — Zygopetalum

Zygopetalum to amerykańska odmiana storczyka tworząca pseudobulwy, które osłonięte są przez dość gęste, zielone oraz lancetowate liście o długości 40 – 50 cm i szerokości 5 cm. Dorasta on nawet do 60 cm wysokości. Jego pachnące kwiaty o średnicy do 9 cm pojawiają się regularnie spomiędzy ulistnienia, na mięsistych łodygach. Najczęściej jego kwitnie następuje jesienią i zimą, lecz zdarzają się przypadki, kiedy to kwiaty pojawiają się w innym okresie. Jeżeli chodzi o ich uprawę, to należy przestrzegać określonych zasad.

Tak więc młode okazy możemy otrzymać poprzez podział większych osobników. Sadzimy je bardzo delikatnie w ziemi przygotowanej dla storczyków (przewiewna, kwaśna z dodatkiem korzeni paproci). Po tym zabiegu przesadzamy go dopiero za trzy lata i robimy to regularnie w takich właśnie kilkuletnich odstępach. Miejsce uprawy powinno być osłonięte od bezpośredniego działania płomieni słonecznych, ale bardzo jasne i dobrze oświetlone. Optymalną temperaturą jest 18 – 190 C. W przeciwieństwie do większości odmian ze swojej rodziny nie lubi zraszania wodą. Podlewamy go co 2 dni, kiedy ziemia staje się sucha. W czasie spoczynku podlewanie powinno być dużo mniej obfite.

Storczyki kolory

Storczyki kolory – najpopularniejsze

Najpopularniejsze kolory storczyków to przede wszystkim: biały, różowy i żółty oraz barwy w różnych odcieniach i kombinacjach. Natomiast najchętniej kupowane storczyki to białe Phalaenopsisy, które wiele osób uważa za najbardziej eleganckie. Eksponowane są one na okiennych parapetach, ale i także w recepcjach modnych hoteli, czy ekskluzywnych klinik. Następnymi często wybieranymi storczykami są te w kolorze różowym, w tym począwszy od jasnoróżowych, aż po ciemnofioletowe. Takie kolory storczyków często urozmaicają kolekcję, w której dotychczas przeważały okazy o jasnych barwach. Trzecie miejsce zajmują Phalaenopsisy żółte, które mają jednolite płatki, ale często także płatki są nakrapiane. Połączenie barw żółtej z różem lub bielą z różem, bądź z fioletem to popularne kolory storczyków.

Storczyki odmiany3

Storczyki kolory najpopularniejszych odmian

Storczyki Dendrobium najczęściej mają odcienie bieli i fioletu, a z kolei Miltonia występuje w różowym kolorze lub w odcieniach różu i czerwieni na każdym płatku. Storczyk Cymbidium dodatkowo posiada delikatne odcienie pomarańczowe.

Natomiast najbardziej intensywne kolory storczyków ma odmiana Vandy. Ta egzotyczna piękna roślina może ucieszyć oko barwą wręcz neonowego różu, fioletu wpadającego w błękit, a także niezwykłymi, nakrapianymi płatkami.

Tymczasem najmniej barwny jest Sabotek, ale i tak jest dla wielu najciekawszy. Pafiopedilum mile zaskakuje nie tylko niespotykanym u innych rodzajów pojedynczym kwiatem o wyjątkowym kształcie, ale także jego kolorami. Są to zatem brązy i zielenie z delikatnymi odcieniami żółtego i białego. Poza tym wyglądają one wręcz niezwykle na tle innych orchidei.

Storczyk niebieski i storczyk czarny

Eksperymenty hodowców i producentów storczyków na masową skalę zaowocowały pojawieniem się odmian storczyków o niespotykanych w naturze kolorach tj. niebieskim i czarnym. Okazało się, że najczęściej eksperymentom poddaje się najpopularniejszy w Polsce rodzaj tych roślin tj. Phalaenopsis. O ile storczyki niebieskie występują w przyrodzie, choć niezwykle rzadko, o tyle storczyków naturalnych o czarnych płatkach w naturze po prostu nie ma. Należy zaznaczyć, iż storczyki o takich kolorach są wyjątkowe, ale ich ceny są znacznie, nawet dwa razy wyższe od zwykłych takich roślin.

Phalaenopsisy czarne i niebieskie są wynikiem ingerencji hodowców podczas ich wzrostu. Ostatecznie są to kwiaty sztucznie barwione. W okresie kształtowania się pierwszych pąków, do pędu wstrzykuje się odpowiedni barwnik. Od jego ilości i od tego ile kwiatów pojawi się na roślinie zależy w głównej mierze intensywność koloru. Dlatego też w sprzedaży są zarówno orchidee bladoniebieskie, jak i takie o bardzo mocno napigmentowanych płatkach. Należy podkreślić, że sam proces barwienia jest dość ryzykowny i często kończy się śmiercią rośliny, co tłumaczy ich ceny. Natomiast storczyki o kolorze czarnym są znacznie rzadszymi okazami. Ich płatki bowiem zazwyczaj są ciemnoszare, ponieważ czarny barwnik jest jeszcze trudniejszy w zastosowaniu.

Dodatkowo te sztuczne kolory nie są trwałe. Zarówno storczyki niebieskie, jak i czarne w dość krótkim czasie okazuje się, że stają się one egzemplarzami o białych kwiatach. Można to zauważyć już w okresie długiego kwitnienia na jednym pędzie. Kiedy wybarwione kwiaty opadną, kolejne prawdopodobnie będą już w naturalnym kolorze.

Storczyki odmiany4

Storczyk ogrodowy

Niesamowite — ile jest odmian storczyków ogrodowych, które często są również kwiatami doniczkowymi. Przedstawimy zatem najlepsze gatunki takich storczyków, które dobrze sprawdzają się w naszym klimacie. Takimi podstawowymi storczykami polecanymi do uprawy są następujące rośliny: Phalaenopsis oraz Dendrobium. Odmiany te cechują się dobrą wytrzymałością oraz dobrze znoszą ogrodową uprawę. Dodatkowo szybko rozrastają się w okazałe kępy.

Storczyk ogrodowy Bletilla pasiasta

Wśród storczyków ogrodowych najbardziej popularna jest odmiana Bletilla pasiasta (Bletilla Striata). Storczyk ten łatwo zakwita i szybko się rozrasta. Pochodzi on z terenów Azji, Chin i Japonii. Rozwija się on w taki sposób, że z jego podziemnych kłączy późną wiosną wyrastają rozety liści osiągające do 50 cm długości. Kwiaty są w odcieniach różu i mają średnicę 4 do 5 cm, a pojawiają się latem, głównie w liczbie 5 lub 6 na pędzie.

Dodatkowo ciekawie prezentuje się też odmiana storczyka o nazwie Bletilla Striata Alba o białych kwiatach, która jest rośliną naziemną preferującą jasne i rozproszone światło. Nadaje się ona do uprawy ogrodowej jak i domowej.

Dla tego storczyka Bletilli trzeba wybrać stanowisko zacienione lub lekko zacienione, z glebą dobrze przepuszczalną i bogatą w próchnicę. Należy dbać, aby gleba była dobrze wilgotna. Po posadzeniu storczyk ten ukorzenia się dość długo, ale zazwyczaj kwitnie już w pierwszym roku po posadzeniu. Nie należy go przesadzać ani dzielić.

Storczyki odmiany5

Storczyk ogrodowy Plejone (Pleione)

Storczyki te są niewysokimi roślinami, które porastają górskie zbocza Himalajów, oraz niektórych gór Chin. W okresie wczesnej wiosny przed pojawieniem się liści z ich pseudobulw wyrastają pędy z dużymi kwiatami o średnicy do 10 cm i o barwach takich jak: czerwona, różowa, czy żółta. Poznano ok. 13 gatunków storczyków z rodzaju Pleione. Natomiast w ogrodnictwie znalazł zastosowanie w zasadzie tylko jeden tj. Pleione Formosana.

Nie ma on jednak odporności na niskie temperatury. Z tego powodu aż do momentu pojawienia się jego pięknych kwiatów tj. od marca, jest on hodowany w doniczce. Natomiast do wysadza się go w maju już po kwitnieniu. W ogrodzie wymaga on stanowiska zacisznego i dobrze zakwaszonej gleby. W czasie jego wegetacji u podstawy każdego pędu liściowego powstaje nowa pseudobulwa, a stara marszczy się, kurczy i w końcu ginie. Do domu roślina musi ponownie wrócić w październiku, zanim przyjdą pierwsze przymrozki.

Storczyk ogrodowy Kukułka Plamista (Orchis Maculata)

Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie, Azji, a także miejscami w Ameryce Północnej. Jest to storczyk typowo naziemny, który w naturze rośnie na żyznych łąkach, torfowiskach oraz brzegach lasów. Roślina ta każdego roku wczesną wiosną wypuszcza kilka wąskich, zebranych w rozetę liści z brązowymi plamami i stąd wzięła się nazwa tego gatunku. Jeżeli Kukułka Plamista ma odpowiednie warunki do wzrostu, to wyrastający spośród liści, pęd kwiatostanowy osiąga aż metr wysokości. Jest on wypełniony dużą ilością drobnych różowych kwiatów, a przy tym każdy z nich posiada charakterystyczną dla storczyków szeroką warżkę z ciemniejszymi plamkami.

Takie storczyki w dawnych czasach można było zobaczyć w niektórych miejscach w Polsce. Tworzyły one cale łany kwitnących okazów tych roślin. Natomiast obecnie większe skupiska można zobaczyć jedynie na terenach chronionych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprzemyślana rabunkowa, gospodarka człowieka. Dotyczy to osuszania torfowisk, zarastania łąk spowodowanego zaprzestaniem wypasu bydła oraz silna chemizacja rolnictwa.

Storczyk ten bardzo lubi rosnąć na lekko kwaśnym, stale wilgotnym podłożu w miejscu wystawionym na południe. Rozmnaża się go wczesną wiosną lub w połowie września zwykle przez podział rozrośniętych roślin. Należy pamiętać, że każda nowa sadzonka musi posiadać kilka bulwek oraz przynajmniej jeden pąk, z którego wiosną rozwinie się nowa roślina.

Storczyk ogrodowy Kukułka Szerokolistna (Orchis Latifolia syn. Dactylorhiza Majalis)

Storczyk ten jest kolejnym często spotykanym w sprzedaży gatunkiem rodzimego storczyka rosnącego w naturze na podmokłych łąkach, który może być uprawiany jako roślina  ogrodowa. Ma on szerokie intensywnie zielone liście, często pokryte ciemniejszym obwodem. Jego łodyga kwiatostanowa osiąga wysokość do około 50 – 60 cm. Na jednym pędzie znajduje się zwykle mnóstwo, bo ponad 30 niewielkich, gęsto ułożonych kwiatów o barwie  karminowej. Kwitnie on od maja do lipca. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie. Wymaga zatem jedynie wilgotnego, żyznego podłoża, na którym szybko się rozrasta w wielopędowe kępy.

Storczyki odmiany6

Storczyk ogrodowy Podkolan Biały (Platanthera Biforia)

Podkolan biały był dawniej odmianą często spotykaną na łąkach, wrzosowiskach i śródleśnych polanach prawie w całej Europie. Obecnie coraz trudniej można go zobaczyć w środowisku naturalnym. Jest on hodowany często w szkółkach roślin ozdobnych. Roślina ta daje każdej wiosny tylko dwa liście, spomiędzy których wyrasta luźny kwiatostan. Składa się on z białych, przyjemnie pachnących kwiatów o silnie wydłużonej warżce. W ogrodzie dobrze rośnie na prawie każdym rodzaju podłoża. Nie mniej jednak najobficiej kwitnie, jeżeli jest posadzony na leśnej rabacie, gdzie znajdzie dla siebie najlepsze warunki do rozwoju.

Storczyk ogrodowy Obuwik Pospolity (Cypripedium Calceolus)

Roślina ta jest uważana za najpiękniejszą odmianę storczyka ogrodowego, a jednocześnie jest reprezentantem flory występującej w Polsce. Bylina ta ma płożące się kłącze, z którego co roku pod koniec kwietnia wyrasta kilka owalnych liści, następnie łodyga kwiatostanowa z zachwycającymi kwiatami o czerwono-brązowych płatkach korony oraz rozdętej warżce w kształcie pantofelka. Taki charakterystyczny wygląd kwiatów zyskał przydomek “kaczy dziób”, a zaś inni nazywają go “bucikiem Matki Boskiej”. Uroda tego storczyka sprawiła, iż ogrodnicy bardzo chętnie zajmują się jego hodowlą. Obuwik pospolity zakwita w maju, ale i czasem przeciąga się aż do połowy lipca.

Storczyk ogrodowy Obuwik Japoński (Cypripedium Japonicum)

Obuwik Japoński jest rzadziej spotykanym storczykiem ogrodowym, pochodzi on z Japonii i Chin. Należy on do jednych z ładniejszych gatunków obuwika, który pomimo egzotycznego pochodzenia dobrze uprawia się w polskich ogrodach. Do wzrostu potrzebuje on kwaśną gliniastą glebę z dużym udziałem torfu oraz kompostu liściowego. Rośliny te najlepiej rośną w półcieniu na podłożu wilgotnym przez cały sezon, ale nie znoszą zalewania korzeni w miesiącach zimowych.

Obuwik Japoński tworzy dwa duże liście w kształcie wachlarza o lekko marszczonej powierzchni, zwłaszcza w okolicy nerwów. Natomiast w maju wyrasta silna łodyga kwiatowa, która na szczycie ma jeden ładny i duży kwiat o kremowych płatkach i silnie rozdętej warżce pokrytej drobnymi wiśniowymi plamkami. Kwitnie dość wcześnie, dlatego czasem zdarza się, że spore już pąki należy chronić przed spóźnionymi wiosennymi przymrozkami. Storczyk ten jest ciągle dość drogi i trudny do zdobycia, ale i jest wart takiej ceny.

Storczyki odmiany w kwiaciarni Łódź

Kwiaciarnia „Dzika ” w Łodzi oferuje bardzo dużo różnych kwiatów, w tym także storczyków. Tworzymy przepiękne kompozycje : bukiety, dekoracje świąteczne, , florystyka żałobna, dekoracje kwiatowe, komunie oraz kwiaty do ogrodów.