Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

rośliny miododajne

Rośliny miododajne ratują świat

Pszczoły miododajne pozwalają zachować bioróżnorodność. Ich zadanie polega na zbieraniu pyłku, nektaru i spadzi. Dzięki temu zapylają dary Matki Natury znajdujące się w ogrodzie. Zatem ich obecność w na naszych działkach jest niezwykle pożądana. Dowiedz się zatem, dlaczego jeszcze warto uprawiać rośliny miododajne. Sprawdź, które dary należą do tej listy.

Co warto wiedzieć na temat roślin miododajnych?

Rośliny miododajne noszą również miano roślin pszczelarskich. Wynika to z tego, że wabią one pszczoły, które zbierają nektar i je zapylają. Kwiaty tych darów są kolorowe i mocno pachnące. Cechą wyróżniającą jest tutaj długi okres kwitnienia. Zapewniają one pszczołom pyłek, nektar lub spadź. W pierwszym przypadku są to w szczególności drzewa miododajne liściaste. Nektaru dostarczają wszystkie rosnące na działce. Z kolei spadź uzyskuje się za sprawą krzewów iglastych, na przykład jodły czy też świerku.

Rośliny miododajne — dlaczego pszczoły ich potrzebują?

Sama nazwa sugeruje, że rośliny miododajne zapewniają pokarm pszczołom i pozwalają im wytwarzać miód. Istotne jest również to, że na świecie obserwuje się spadek ilości pszczół. Takie zjawisko jest dostrzegalne szczególnie na obszarze takich kontynentów jak Azja i w Stanach Zjednoczonych. Na taki stan rzeczy wpływają przede wszystkim zmiany klimatu, mniejsze obszary środowisk naturalnych, stosowanie pestycydów i innych preparatów. Nie bez znaczenia jest również działalność szkodników. Interesujące może być to, że pożyteczne owady jak pszczoły zapylają około 1000 darów Matki Natury w ciągu dnia. Dlatego zmniejszona ilość tych owadów może przyczynić się do wyginięcia niektórych gatunków roślin. W niektórych częściach świata podejmowane są prace nad robotami zapylającymi. Rozwiązaniem są także gatunki miododajne, które zapewnią pszczołom pokarm. Co więcej, takie rośliny wpływają również na to, że ogród zyskuje wspaniały, piękny wygląd.

Tworzymy ogród miododajny, jak to zrobić?

Podstawą miododajnego jest dbałość o to, aby w nim kwitnienie odbywało się w różnych terminach. To niezbędne do tego, aby pszczoły zyskały pokarm na dłuższy czas. Warto też stworzyć domek dla owadów zapewniający im schronienie. Co więcej, zaletą jest również to, że taka konstrukcja będzie uroczo prezentowała się w ogrodzie. Kolejną rzeczą jest poidło dla pszczół, które dostarczy owadom wody w czasie suszy. Na działce należy także siać rośliny w większych skupiskach i utworzyć tym sposobem kwietną łąkę. Jest to rozwiązanie, które zwabi pszczoły. Najlepiej również stosować naturalne nawozy.

rośliny miododajne1

Rośliny miododajne — jakie mają wymagania?

Rośliny miododajne najczęściej wysiewa się w kwietniu. Podłoże musi być także w odpowiedni sposób przygotowane. W efekcie dary Matki Natury będą miały sprzyjające warunki do rozwoju. Ogrodnik musi usunąć chwasty i spulchnić glebę. Dzięki temu ziemia będzie zasobniejsza w składniki pokarmowe. Można zastosować też nawóz naturalny, który sprawi, że podłoże będzie miało więcej minerałów. Nie należy zapominać też o podlewaniu, które sprawi, że rośliny zyskają właściwą wilgotność.

Jakie dary Matki Natury należą do roślin miododajnych?

Jest wiele roślin miododajnych, które z pewnością odmienią nasze ogrody i zapewnią pszczołom pokarm na dłuższy czas. Do darów Matki Natury jednorocznych zalicza się facelię błękitną, lawendę wąskolistną, , niezapominajkę, czy też aksamitkę. Wśród roślin cebulowych warto wymienić czosnki ozdobne, lilię trąbkową, dalię karłowatą i . Ważną grupę roślin miododajnych stanowią zioła, czyli: tymianek, szałwia lekarska, melisa, dziurawiec, wiesiołek i rumianek. Do miododajnych krzewów zalicza się borówkę amerykańską, agrest, malinę i ognik szkarłatny. Należy też wspomnieć, że istnieją takie drzewa miododajne jak: chlipa drobnolistna, , jabłoń, czeremcha, klon, kasztanowiec i jarząb pospolity.

Czym jest miododajność?

Miododajność roślin jest to inaczej wydajność miodowa. Jest ona podawana w przeliczeniu kg z hektara. W najprostszym ujęciu informuje o tym, ile pokarmu przerabianego przez pszczoły jest w stanie wyprodukować konkretny typ rośliny. Najczęściej granica ta waha się od 50 do 150 kg z hektara. Są jednak rośliny wybitnie miododajne, które zapewniają znacznie więcej pokarmu. Jest to między innymi nostrzyk biały z miododajnością 600 kg miodu z hektara. Inne dary Matki Natury należące do tej właśnie kategorii to między innymi: facelia błękitna do 600 kg, ruta zwyczajna do 400 kg, szałwia lekarska do 350 kg, dzwonek ogrodowy do 300 kg, cząber ogrodowy do 300 kg, koniczyna czerwona do 120 kg, czy też koniczyna biała około 100 kilogramów.

Rośliny miododajne powinny stanowić podstawę naszych ogrodów, czy działek. Dzięki temu pszczoły będą miały zapewniony pokarm i zapylą dary Matki Natury, które zapewnią owoce dla nas. Co więcej, rośliny miododajne nie tylko wabią pszczoły, ale także pięknie się prezentują, ozdabiają ogrody i sprawiają, że przebywanie w tym miejscu staje się jeszcze przyjemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *