Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

sztuczne kwiaty

Sztuczne kwiaty doniczkowe czy żywe? Wady i zalety obu rozwiązań

Kwiaty to przepiękna ozdoba mieszkań i przestrzeni biurowych. Pasują do każdego wystroju pomieszczenia i przełamują monotonię, przyciągając spojrzenia przepiękną formą i intensywnymi kolorami. Popularnością cieszą się zarówno sztuczne , jak i ich żywe odpowiedniki. Jakie są wady i zalety obu opcji?

Naturalne rośliny: wady i zalety

+ Atrakcyjna cena

Kwiaty doniczkowe żywe to rozwiązanie przystępne dla portfela. Rośliny można zakupić w niskiej cenie w kwiaciarniach, centrach handlowych i specjalistycznych sklepach florystycznych. Popularną alternatywą jest też zakup nasion do samodzielnej hodowli. Kosztują one zazwyczaj jedynie kilka złotych.

+ Różnorodność gatunkowa

Żywe sprawdzają się zarówno w domach osób zapracowanych, jak i tych, które posiadają dużo czasu i rękę do roślin. Rynek oferuje wiele gatunków sezonowych i wieloletnich o różnorodnych wymaganiach i potrzebach. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie.

+ Dekoracyjny charakter

Ponadto żywe rośliny doskonale pasują do każdego wystroju wnętrza. Doniczki można zawiesić pod sufitem, a także ustawić na parapetach, w kątach pokoju, w ogrodzie czy na balkonie. Mnogość dostępnych w sklepach gatunków umożliwia zaś eksperymentowanie z kolorystyką i zabawę formami. Dzięki temu wprowadzają do mieszkania element nowości i zaskoczenia.

+ Dobroczynny wpływ na samopoczucie

Żywe pozytywnie wpływają również na zdrowie człowieka. Zielona barwa liści i łodyg odpręża oczy, a przepiękny zapach płatków pomaga wyciszyć umysł po długim dniu pracy. Pojawiające się nowe kwiatki poprawiają z kolei humor, wywołując uśmiech na twarzy.

Oprócz tego rośliny produkują tlen i usuwają dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, a także regulują poziom wilgoci w pomieszczeniu. Nie dopuszczają również do nadmiernej emisji toksycznych substancji ze sztucznych wykładzin czy świeżo nałożonych farb. Dzięki temu poprawiają jakość powietrza i chronią organizm przed poważnymi chorobami.

sztuczne kwiaty1

– Krótki okres kwitnienia

Do wad naturalnych kwiatów należy ich stosunkowo krótka żywotność. Najszybciej, bo już po kilku dniach, więdną rośliny cięte umieszczane w wazonach. Wieloletnie kwiaty doniczkowe wchodzą zaś w cykliczne okresy przekwitania. Co za tym idzie, w okresie jesienno-zimowym tracą kolorowe płatki i inne walory estetyczne.

– Kosztowna i czasochłonna uprawa

Hodowla żywych kwiatów doniczkowych to także konieczność systematycznego podlewania, nawożenia, przesadzania, przycinania gałązek, sprzątania rozsypanej gleby czy usuwania suchych liści. Dotyczy to nawet najmniej wymagających gatunków. Ostateczny koszt opieki nad rośliną doniczkową może znacznie przewyższyć kwotę jej zakupu. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru kwiatów do mieszkania.

– Uczulenia i zatrucia

Ponadto kwiaty doniczkowe żywe mogą również silnie uczulać. Przyciągają także pszczoły, osy i szerszenie. Z tego powodu nie poleca się ich alergikom, u których może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Niektóre gatunki roślin, takie jak azalie, skrzydłokwiaty, poinsecje czy są też śmiertelnie trujące dla zwierząt domowych i małych dzieci. Bezpieczniejszą opcję stanowią doniczkowe.

Sztuczne kwiaty doniczkowe duże i małe: wady i zalety

+ Trwała konstrukcja z dbałością o najmniejsze szczegóły

Rośliny z tworzyw syntetycznych często kojarzą się wyłącznie z kiczem, odpadającymi częściami i nieatrakcyjnym dla oka wyglądem. Nic bardziej mylnego. Na rynku można znaleźć starannie wykonane kwiaty z materiałów wysokiej jakości, które formą i kolorystyką do złudzenia przypominają naturalne rośliny. Akcesoria tego typu cechują się znakomitą trwałością i doskonałą prezencją przez wszystkie miesiące roku.

+ Mnogość dostępnych rodzajów

Sztuczne kwiaty doniczkowe jak żywe wyróżniają się dekoracyjnym charakterem, a także bogactwem różnorodnych form, wielkości i kolorów. Dzięki temu można bez trudu dopasować je do wystroju każdego wnętrza. Sztuczne kwiaty doniczkowe wysokie idealnie wypełnią puste kąty pomieszczeń biurowych, wprowadzając do nich nutę elegancji i profesjonalizmu. Magiczny urok romantycznych stylizacji mieszkań podkreślą zaś doniczkowe zwisające z sufitu. W przeciwieństwie do żywych roślin syntetyczne akcesoria można także stawiać w miejscach, do których nie dochodzi światło słoneczne. Warto z tego skorzystać, umieszczając duży sztuczny w łazience czy przedpokoju.

+ Prosta pielęgnacja

Plastikowe rośliny nie potrzebują wody, nawozów ani przycinania gałązek. Nie gubią też liści, a gdy doniczka przypadkowo spadnie z parapetu, nie trzeba sprzątać świeżej gleby z podłogi. Aby sztuczne kwiaty doniczkowe prezentowały się pięknie każdego dnia, wystarczy jedynie raz na jakiś czas zetrzeć z nich kurz przy pomocy szmatki. Tak uproszczona pielęgnacja to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

sztuczne kwiaty2

+ Brak pyłków i uciążliwych owadów

Sztuczne kwiaty doniczkowe są także całkowicie bezpieczne dla alergików. Nie pylą i nie przyciągają groźnych owadów. Dzięki temu rośliny można stawiać w pobliżu otwartych okien bez obaw o katar sienny czy wstrząs anafilaktyczny.

– Wysoki koszt zakupu

Cena to niewątpliwy minus roślin syntetycznych. Ekskluzywne sztuczne kwiaty doniczkowe, które do złudzenia przypominają żywe, to często wydatek minimum kilkuset złotych. Im tańsze są produkty, tym gorsze ich wykonanie i trwałość oraz niższe walory estetyczne.

– Niebezpieczne małe części

Rośliny syntetyczne, a szczególnie te z najniższej półki cenowej, stanowią również zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych. Powodem są liczne drobne elementy, z których powstają kwiaty. Ciekawe świata maluchy i czworonogi mogą przypadkowo oderwać części roślin, a następnie je połknąć lub włożyć do nosa czy ucha. Stąd prosta droga do przypadkowych zadławień i konieczności operacyjnego usuwania ciał obcych z organizmu.

– Monotonia i niska odporność na warunki atmosferyczne

Kwiaty z tworzyw syntetycznych nie zmieniają się też z upływem czasu. Brak zapachu, miękkich liści i ciągłego wzrostu nie zachęca do interakcji z rośliną, przez co może ona szybko się znudzić. Oprócz tego materiałowe kwiatki źle znoszą wilgoć, zmienne temperatury i silne promienie słoneczne. Warto o tym pamiętać, chcąc wystawić sztuczne kwiaty doniczkowe na balkon lub taras.

Podsumowanie sztuczne kwiaty doniczkowe

Żywe i syntetyczne rośliny posiadają wiele różnych plusów i minusów. To, który typ kwiatów najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu, zależy jednak przede wszystkim od gustu, posiadanego czasu i innych osobistych czynników. Podczas zakupów warto tym samym kierować się indywidualnymi potrzebami i dobrem domowników. Dzięki temu wybrane rośliny nie sprawią trudności w pielęgnacji, a także pięknie i bezpiecznie przyozdobią każde pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *