Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Wrzosy - uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Wrzosy – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Wrzos to roślina powszechnie występująca w Europie oraz na pobliskich terenach Afryki i Azji. Nie sprawia dużych trudności w uprawie, a dzięki różnorodnym odmianom pozwala na stworzenie oryginalnych rabatkowych aranżacji. Jak sadzić w ogrodzie i mieszkaniu? O czym warto pamiętać podczas hodowli roślin, by jak najdłużej cieszyć się widokiem kolorowych kwiatów?

Wrzosy: symbolika, przesądy i znaczenie we florystyce

Słowo “” kojarzy się zazwyczaj z jesienią oraz romantycznymi peryferiami małych miasteczek. Roślina ta przywołuje również na myśl magiczne rytuały i ochronę przed nieszczęściem. Gałązki wrzosu wykorzystywano niegdyś do wróżenia poprzez wkładanie ich pod poduszkę przed pójściem spać. Według wierzeń miało to zapewnić prorocze wizje. Wrzosów używano również do tworzenia kadzidełek, przy pomocy których wzywano duchy i usuwano negatywną energię z otoczenia.

Dawniejsi Celtowie uważali roślinę za symbol spokoju i opanowania. Współcześnie jednak wiele osób obawia się wnoszenia jej gałązek do mieszkania. Dlaczego nie można przynosić wrzosu do domu? Według niektórych przesądów oraz wierzeń skandynawskich te zwiastują ubóstwo, nieszczęście oraz rychłą śmierć. We florystyce posiadają jednak przeciwną symbolikę, oznaczając fortunę, niezależność oraz powodzenie. Ważną rolę w mowie bukietu odgrywa również kolor kwiatów wrzosu. Odmiany o białych kwiatostanach tradycyjnie kojarzą się z czystością i nadzieją. Popularniejsze fioletowe pędy wyrażają zaś szacunek i ciepłe uczucia.

Jak wygląda ? Odmiany i terminy ich kwitnienia

Nasiona wrzosu posiadają charakterystyczną ciemnopomarańczową barwę oraz niewielkie wymiary 0,5-0,7 na 0,2-0,3 milimetra. Dojrzałe rośliny można zaś z łatwością rozpoznać po rozgałęzionych, gęstych skupiskach drobnych kwiatostanów. Osiągają one wysokość od 20 do 60 centymetrów.

Kiedy kwitną ? Najwcześniej, bo już na początku lutego, zakwita odmiana krwista. Następnie w okresie od kwietnia do maja otwiera pąki wrzos pospolity, wyróżniający się fioletowym, różowym lub białym kolorem. W czerwcu kwiatami obsypują się zaś warianty rozpierzchłe, popielate i bagienne. Najbardziej wytrzymałe rośliny nie przekwitają aż do listopada. Wyjątek stanowi wrzos pączkowy, który nie otwiera płatków i utrzymuje swoją jednolitą barwę przez cały rok.

Wrzosy - uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Czy wrzos jest wieloletni? Gdzie najczęściej rośnie?

Wrzosy można najczęściej spotkać w brzozowych i sosnowych lasach. Obficie rosną także na nizinach oraz torfowiskach o kwaśnej i ubogiej glebie. W takim środowisku potrafią przetrwać nawet przez dwadzieścia lat. Warianty ogrodowe wymagają zaś odpowiedniej uprawy. Bez niej rosną jedynie przez niecałe pięć lat. Ich żywotność można przedłużyć poprzez stosowanie się do kilku ważnych reguł pielęgnacyjnych. Pozwoli to na cieszenie się przepięknym ogrodem lub balkonem przez długi czas.

Wrzosy uprawa: podstawowe zasady

Kiedy sadzić wrzosy?

Sadzenie wrzosów najlepiej rozpocząć między marcem a kwietniem. Przed zasiewem warto zadbać o to, aby rośliny posiadały jak najodpowiedniejsze warunki do rozwoju. Dzięki temu zdążą zakwitnąć na wiosnę.

Jaka ziemia do wrzosów jest najlepsza?

Zarówno , jak i doniczkowe potrzebują zdrenowanej piaszczystej gleby próchniczej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Wykopane grządki powinny być na tyle głębokie, by dolne gałązki rośliny dotknęły gruntu. Dla dodatkowej ochrony dno można wyłożyć ziemią kompostową lub torfem ogrodniczym.

Wrzosy ogródkowe należy sadzić w grupach po kilkanaście sztuk, pamiętając o zachowaniu odstępu minimum 20-30 centymetrów między rabatkami. Umieszczone w glebie rośliny trzeba następnie obficie podlać i ościółkować warstwą kory sosnowej. Dzięki niej sadzenie wrzosów nie zakończy się ich przemarznięciem, a gleba utrzyma optymalny stopień wilgoci. Ściółkowanie warto powtarzać przed zimą oraz każdej wiosny. Da to pewność, że roślina przetrwa niskie temperatury, a na grządkach nie pojawią się niechciane chwasty.

Jak podlewać wrzosy? Ile słońca potrzebują ?

Gałązki lubią nasłonecznione miejsca o rozproszonym świetle. Nie przepadają również za wiatrem. Wrzosy w doniczkach niedobrze znoszą zaś bliskie towarzystwo grzejników. Z tego powodu warto zadbać o delikatne osłonienie gotowych sadzonek oraz umieszczenie ich w półcieniu, z dala od źródeł zbyt gorącego powietrza. Pozwoli to na przyspieszenie wzrostu rośliny, a także ochroni ją przed nadmiernym wysuszeniem.

Do podlewania kwiatów najlepiej nada się woda deszczowa, która nie zawiera związków wapnia. Gałązki można nawadniać codziennie lub raz na dwa dni. Należy jednak unikać przelania i gromadzenia się wody pod sadzonką. Zbyt duża wilgoć może bowiem doprowadzić do szybkiego obumarcia rośliny.

Jak rozmnażać wrzosy i z jakimi kwiatami je łączyć?

Wrzosy znakomicie komponują się z innymi roślinami rosnącymi na kwaśnym podłożu. Połączenie gałązek z miniaturowymi iglakami, borówkami wysokimi czy żurawiną wprowadzi do mieszkania i prawdziwie leśny nastrój. Wrzos w doniczce doskonale komponuje się również z bluszczem i różanecznikami.

W domu pozostały puste doniczki, a w ogródku wciąż jest miejsce na grządkach? Rozmnożenie wrzosów to dobry pomysł na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zasianie nasion w październiku, listopadzie lub lutym. Drugi zaś to stworzenie sadzonek z kilkuletnich wrzosów. W tym celu należy między lipcem a październikiem odciąć 3-centymetrowe pędy z zachowanym fragmentem kory macierzystej. Kolejny krok to zasadzenie roślin w torfie wysokim przy pomocy ukorzeniacza. Rozmnożone wrzosy warto osłonić w celu zapewnienia im stałej temperatury. Jest to szczególnie ważne w przypadku zimowych miesięcy. W przeciwnym wypadku kwiaty mogą nie zakwitnąć.

Wrzosy - uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie i przycinanie wrzosów?

Czasami zdarza się, że wrzos zajmuje zbyt dużo miejsca na grządce lub jego korzenie duszą się w zbyt małej doniczce. W takiej sytuacji roślinę warto przesadzić. Działanie należy zaplanować na połowę sierpnia, gdy kwiaty zdążą już przekwitnąć. Dzięki temu zmiana lokalizacji nie będzie dużym szokiem dla gałązek i nie zakończy się ich nagłym zwiędnięciem.

Przekwitanie to także doskonały moment na przycięcie rośliny. Usunięcie obumarłych kwiatostanów zagęści gałązki, a także pobudzi je do rozwijania kolejnych pąków. Cięcie wrzosów najlepiej wykonać w suchy i słoneczny dzień na przełomie maja i czerwca. Odmiany kwitnące w lutym i marcu można zaś przyciąć na początku kwietnia. Najmniej korzystną porą na skracanie pędów jest jesień. Wilgotne powietrze i deszcz narażają bowiem kwiaty na rozwój szkodliwych grzybów.

Przed przycięciem wrzosów warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sekator. Przy większych roślinach przydadzą się także odpowiednio duże nożyce. Aby poprawnie skrócić roślinę, wystarczy odciąć 2 centymetry przekwitłych kwiatostanów, uważając, by nie naruszyć zdrewniałej części pędów. Jej ucięcie może bowiem zakłócić wzrost gałązek i sprawić, że nie puszczą one nowych pąków.

Jak uratować uschnięty wrzos?

Przycinanie to także sprawdzona metoda na odżywienie obumarłej rośliny, której zaszkodził długotrwały brak wody. W celu uratowania kwiatów należy odciąć wszystkie kruche i przesuszone gałązki. Po pewnym czasie wrzos powinien puścić nowe pędy i odzyskać dawny wygląd.

Wysuszona roślina potrzebuje wzmocnionej ochrony przed drobnoustrojami oraz dodatkowej dawki składników odżywczych. Z tego powodu na przełomie czerwca i lipca warto spryskać gałązki specjalnym środkiem grzybobójczym. Mineralny nawóz do wrzosów przyspieszy zaś zdrowy rozkwit kwiatostanów. Preparat wystarczy użyć raz w roku pod koniec marca.

Jak sadzić wrzosy? Podsumowanie

Wrzosy to wytrzymałe rośliny pasujące zarówno do mieszkań, jak i wielkich ogrodów. Połączenie ich z innymi kwiatami i roślinami przyda każdej rabatce oryginalnego i nostalgicznego charakteru. Odpowiednia pielęgnacja wrzosów sprawi, że gałązki pozostaną w znakomitym stanie przez wiele lat.

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *