Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

kaktus bożonarodzeniowy

Jak wygląda kaktus bożonarodzeniowy?

W okresie świąt Bożego Narodzenia domy zamieniają się w piękne magiczne miejsca. Pojawiają się ozdoby, choinka, lampki i wiele innych elementów. Nie może także zabraknąć pięknych kwiatów doniczkowych. Jednym z nich jest kaktus bożonarodzeniowy. Dowiedz się więcej, na jego temat.

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli skąd pochodzi roślina?

Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z Brazylii. Dar Matki Natury można spotkać w lasach deszczowych, szczególnie na zboczach gór. Kwiaty rośliny mają wygląd dzwonkowaty, a płatki mają ostre zakończenia. Ciekawe jest to, że bożonarodzeniowe nie wytwarzają liści, mają miejscami płaskie łodygi. Wyróżnia je zwisający pokrój.

Jak wygląda kaktus bożonarodzeniowy?

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli inaczej Szlumbergera jest rośliną, która wyróżnia się krzaczastym pokrojem. Pędy przewieszające się przez doniczkę są zakończone pięknymi kwiatami. Wysokość daru Matki Natury kształtuje się na poziomie 30 cm. Dlatego jest to roślina, która osiąga dość spore rozmiary. Co więcej, jest też niezwykle dekoracyjna. Spłaszczone pędy tworzą piękny i uroczy łańcuch. Na brzegach są też spiczaste ząbki. Cechą charakterystyczną jest to, że okres kwitnienia przypada na grudzień i styczeń. Kwiaty zwracają też uwagę różną kolorystyką. Mogą mieć barwę czerwoną, fioletową, białą lub różową.

kaktus bożonarodzeniowy1

Co warto wiedzieć na temat uprawy kaktusa bożonarodzeniowego?

Kaktus bożonarodzeniowy wymaga temperatury pokojowej. Odpowiednim stanowiskiem jest półcień lub lekkie nasłonecznienie. Okres spoczynku przypada w tym przypadku na czas od sierpnia do października. Wówczas dar Matki Natury musi znaleźć się w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura na poziomie 10-15 stopni Celsjusza. Jest to ważne, ponieważ ten zabieg wspaniale pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia. Istotne jest to, aby w okresie spoczynku zapomnieć o częstym podlewaniu, a także nawożeniu. Natomiast drugi okres spoczynku, jeśli chodzi o kaktusa bożonarodzeniowego, przypada na luty. Po pewnym czasie roślinę należy też przesadzić do znacznie większej doniczki. Podczas procesu związanego z przesadzaniem absolutnie nie wolno uszkodzić bryły korzeniowej. Kwiat nie może mieć za ciasno, gdyż wpłynie to negatywnie na jego rozwój. Istotna jest też częstotliwość przesadzania. W tym przypadku wynosi ona co 3 lata.

Kaktus bożonarodzeniowy wymaga też systematycznego oczyszczania z kurzu i zanieczyszczeń osadzających się na liściach. Doskonale sprawdzi się tutaj zraszanie. Dar Matki Natury wymaga również systematycznych dostaw wody, a więc regularnego podlewania. Z kolei nawóz powinien dostarczać potasu i fosforu.

Jak należy przycinać kaktus bożonarodzeniowy?

Ważnym zabiegiem w przypadku kaktusa bożonarodzeniowego jest przycinanie. Roślinę najlepiej przyciąć wtedy, gdy pędy się za bardzo rozrosną. W takich okolicznościach skraca się je u nasady. Istotną czynnością jest też rozmnażanie. Do tego celu wystarczy obciąć gałązkę, która ma co najmniej 3 części. Następnie wkłada się ją do wody na około 3 tygodnie. W tym okresie z pewnością wypuści ona korzonki. Doniczka powinna pasować rozmiarowo do nowej rośliny. Na dno należy wysypać drobny żwirek, który skutecznie będzie zabezpieczał przed nadmierną wilgotnością. Tak przygotowane podłoże jest odpowiednie do przyjęcia nowej rośliny. Wystarczy kilka miesięcy, aby świeży kaktus bożonarodzeniowy zakwitnął i cieszył oko domowników.

kaktus bożonarodzeniowy2

Jakie są najpopularniejsze odmiany kaktusa bożonarodzeniowego?

Warto też wymienić najpopularniejsze odmiany kaktusa bożonarodzeniowego. Jest to na przykład White Christmas, czyli Białe Święta. Roślina wyróżnia się białym i bujnym kwiatostanem. Inną bardzo interesującą odmianą jest Christmas Cheer. Płatki kwiatków mają delikatną pomarańczowo-czerwoną barwę. Warto też wspomnieć o Bristol Amber, ponieważ ta roślina charakteryzuje się pastelową barwą. Kwiaty są kremowe, łososiowe lub bladoróżowe.

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli kiedy pojawiają się ?

Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie brazylijską wiosną, czyli wtedy gdy u nas jest zima. Pierwsze pąki można już dostrzec na przełomie listopada i grudnia. Istotne jest też to, że w tym przypadku czas kwitnięcia wynosi kilka tygodni. Kwiaty najczęściej utrzymują się przez Boże Narodzenie. Dlatego ten dar Matki Natury zyskał miano kwiatu świątecznego. Obok Gwiazdy Betlejemskiej stanowi bardzo ważny element świąt Bożego Narodzenia.

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli powszechnie znany jako grudnik jest bardzo ciekawą rośliną, która zdobi polskie domy w okresie grudniowych świąt. Prezentuje się niezwykle ciekawie i doskonale pasuje do ozdób świątecznych. Wprowadza piękną i magiczną atmosferę do domów. Dzięki temu Boże Narodzenie staje się jeszcze radośniejsze. Grudniki zachwycają, tworzą klimat i świetną aurę. W efekcie atmosfera świąteczna trwa dłużej i jest wspaniale dopełniona. Warto także odpowiednio pielęgnować grudniki, aby cieszyć się ich urodą przez dłuższy czas. W tym przypadku należy pamiętać o kilku ważnych zabiegach, aby magia Bożego Narodzenia trwała dłużej!